Slovníček teenagerů odtajněn: Už nebudete tápat, co je to NPC, emko nebo spawn

Kde jsou ty časy, kdy jsme si napříč generacemi rozuměli. Dnešní puberťáci mají mluvu, do které proniknou už jenom odborníci. A tak je tu etický hacker Pavel Matějíček s dalším dílem slovníčku kybermládeže. Víte, co je to spawn, NPC nebo emko? Ne? Tak čtěte dál!

Tereza Švandová
Tereza Švandová 14. 05. 2024 13:30

Generace Z a počítačová terminologie k sobě neodmyslitelně patří. Zatímco výraz hacknout znají i mnozí boomeři, u zkratky NPC nebo slovíček bravko či spawn mohou váhat. Trochou nostalgie pak voní slůvku emko, které je jen další přezdívkou látky, s níž jsme se za mladých let měli možnost setkat i my.

NPC

Jde o zkratku z anglických slov Non-Playable Character, to znamená nehratelná postava. Typicky je to postava ve hrách, která tam tak různě postává. V dnešní době se to může používat ve slangu, ve stylu jako: "Kámo, on hraje jak nějaké enpísíčko!" Anebo taky můžete říct: "Hele, přišlo mi, že to náměstí bylo plné enpísíček!"

Hacknout

Nebo také háčkovat či vohackovat. Znamená to obejít limity nějaké technologie. Hackovat ale můžete taky ve hrách, kdy se to často používá chybně místo slova cheater (člověk, který podvádí ve hrách - pozn. red.). Ale můžete využívat i různé livehacky, tedy prostředky pro zlepšení vašeho života.

Emko

Nebo také MDMA či madam. Tohle jsou zkratky pro drogu, které se říká extáze. Ale ne pro drogu jako takovou. My starší si pamatujeme extázi jako tabletky. V dnešní době se emko prodává často v krystalické podobě jako oblíbená taneční droga.

Spawn

Nebo taky spawn (čteno spavn - pozn. red.). Taky se říká spawnovat (čteno spaunovat - pozn. red.). Když se někde něco spawnuje, tak se někde něco objevuje. Spawnovat se můžou nepřátelé. Můžete se spawnovat vy, když vás třeba zabijí. A může se vám respawnout třeba i loot (věci z truhly nebo boxu získané při výpravě za kořistí - pozn. red.). To znamená, že se vám tam znovu objeví.

Bravko

To je populární multiplyerová online hra. Každý hráč tam má svého hrdinu a každý hrdina má jiné schopnosti. Tahle hra je jenom na mobily a jde o populární zábavu především mladších ročníků.

Související články

Další články