Dezert uprostřed jídla, k pití teplá voda a olej jako všelék. Ájurvéda dokáže předcházet nemocem i zlepšit kvalitu života

Ájurvéda předchází nemocem i zlepšuje kvalitu života: Základem je netradiční přístup k jídlu, cvičení a olejové masáže
Zdroj: Unsplash
Základním smyslem nejstaršího medicínského oboru, tedy ájurvédy, je udržovat harmonii těla i duše, díky níž jsme pak schopni předcházet nemocem, bolesti i špatným náladám. Nejvýznamnější složkou péče je správná strava.Podle ájurvédského šéfkuchaře z Resotu Svatá Kateřina Kodithuwakkua Nalina Kumary není koření jen dochucovadlem, ale především lékem a nejlepší preventivní medicínou, pokud chceme ochránit játra, srdce nebo cévy. Také pomáhá udržovat rovnováhu jednotlivých dóš.A takto vypadá typický ájurvédský oběd. Zastánci této medicíny pokládají jídlo za obřad. Snaží se v klidu vychutnat každé sousto, zapíjejí ho teplou vodou a dezert (vpravo) si dají hned na začátku nebo v průběhu jídla. Strava je převážně vegetariánská, z čerstvých surovin a teplá.Pokud byste do tajů ájurvédy chtěli proniknout detailněji, je žádoucí nechat se vyšetřit jejím lékařem. Ten zjistí vaši dominantní dóšu a poměr těch ostatních a vydá doporučení šité vám přímo na míru.+ 4 fotky+ 5 fotek

Je tu už 5000 let a stále funguje. Stará indická medicína ájurvéda slibuje všem, kteří ji budou následovat, vyšší kvalitu života, odbourání stresu a únavy a slouží i jako prevence civilizačních chorob. Začít s ní je optimální právě teď, na jaře. Co vše obnáší a jak ji zařadit do svého života, aniž bychom strádali?

Tereza Švandová
Tereza Švandová 21. 04. 2024 14:00

Cítíte se unavení, ve stresu, neustále se vám vracejí rozličné zdravotní problémy, nemůžete otěhotnět, zhubnout nebo vás trápí příznaky menopauzy? Pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Ukázat tu správnou cestu vám může i ájurvéda (v překladu věda o životě - pozn. red.).

Ač se prezentuje jako forma starého indického lékařství, jejím smyslem není až tak nemoci léčit, jako jim předcházet. Věří totiž, že většina chorob je psychosomatického původu, a tak se zaměřuje na zdraví životní styl a vyrovnanou mysl. Její zásady, tedy alespoň ty základní, můžeme do svého každodenního života zařadit i my, Středoevropané. Jak to udělat, jsme zjišťovali od ájurvédského šéfkuchaře Kodithuwakkua Nalina Kumary a lékařky Nimi Rageshkumar, kteří působí v Resortu Svatá Kateřina.

Principy ájurvédy

Podle ájurvédy je základem zdraví stabilní rovnováha tří dóš (jakýchsi tří základních energetických charakteristik - pozn. red.) zvaných váta, pitta a kapha. Pokud mezi nimi dojde k výrazné disbalanci, člověk se cítí špatně, trpí bolestmi a nemocemi. Léčba v tomto případě probíhá tak, že se podpoří oslabené dóši, a naopak upozadí ta dominantní.

To vše se děje nikoli prostřednictvím chemie, ale jídla, cvičení a masáží, přičemž právě první uvedený aspekt má v ájurvédě zásadní význam. Jídlo je podle ní lékem na všechny neduhy a zvláštní postavení v jeho rámci zaujímá koření. "Kardamom je skvělý na močové cesty, kurkuma prohřeje a prospívá žaludku, játrům a ledvinám," vysvětluje zkušený šéfkuchař Nalin.

Jak zjistit svou dominantní dóšu

Každému z nás dominuje jiná dóša, zároveň poměr vše dóš je u každého člověka jedinečný. Jak tedy zjistit, jak jsme na tom právě my? Ájurvédský lékař vám předloží vcelku obsáhlý dotazník, připomínající anamnézu u klasického lékaře. V mém případě čítal 35 otázek, které monitorovaly nejen fyzický vzhled - například kvalitu pleti, vlasů, zubů, hmotnost, ale třeba také kvalitu spánku, chuť k jídlu a pití, vzhled moči nebo sexuální apetit, což člověka může uvést do rozpaků. Na základě odpovědí vám pak vyjde, jak jste na tom v poměru s jednotlivými dóšami. Lékař vám následně změří puls a přitom vám klade doplňující dotazy, zejména na preferenci počasí, spánek a únavu. Snaží se tak zjistit, zda váš organismus potřebuje zahřát, či zchladit, což je základem rovnováhy dóš. Následně vám oznámí, jaký životní styl, potraviny a jaká cvičení jsou pro vás optimální. Pro každou dóšu se totiž hodí jiné aktivity, jiný denní rytmus, jiné suroviny, a dokonce i jiné masážní oleje.

Zásady ájurvédského stravování

Ajurvédská kuchyně je z převážné části vegetariánská. Z živočišných produktů jsou z jejího pohledu "čisté" pouze vejce, ryby a přepuštěné máslo (ghí), na kterém se většina pokrmů připravuje. Kromě masa, zejména červeného, bychom se měli vyhýbat také alkoholu, cukru a kávě.

Základem je každopádně poslouchat své tělo. Dát si, na co má zrovna chuť, ale odlišit jeho touhy od zlozvyků. "Když si chcete dát kávu, je to v pořádku. Jen pokud máte potíže se spánkem, konzumujte ji například ráno nebo nejpozději po obědě a ještě v omezeném množství. Obecně bychom jí neměli vypít víc než dva šálky denně," poukazuje ájurvédská lékařka Nimi.

Během jídla byste každopádně měli dodržovat určité zásady. Tou nejdůležitější je jíst v klidu a jídlo si opravdu vychutnávat. Možná trochu překvapivá je konzumace dezertu před hlavním chodem nebo uprostřed jídla. Ač jsme my, Středoevropané, přesvědčeni, že sladká tečka po obědě nás nakopne, opak je pravdou. "Sladké po obědě, a konzumace cukru obecně, způsobuje únavu," dí lékařka. A my jí musíme dát zapravdu. Kdo z nás nemá chuť dát si po obědě, dortíčku a kávičce dvacet jako ve školce?

Důležité je také jídlo pravidelně po troškách zapíjet. Ne však sklenkou chlazeného džusu nebo piva, ale nejlépe douškem teplé vody nebo ájurvédského čaje určeného pro vaši dóšu. Teplé nápoje totiž pročistí krk, uvolní zahlenění a svaly kolem hltanu a jícnu.

Zásady ájurvédy pro lepší život

A stejně paradoxní pravidlo, jako v případě sladké tečky, platí i pro celkovou životosprávu. V souladu s ajurvédou bychom totiž měli vstávat a cvičit už před svítáním. Jen tak budeme mít celý den dostatek energie. Teprve po rozbřesku přichází na řadu první jídlo. V rámci ranní hygieny pak ájurvéda klade mimořádný důraz na čistění zubů. A neomezuje se jen na ně. Zbavit mikrobů a nežádoucích zbytků je třeba také jazyk a dutinu ústní dvakrát do týdne vypláchnout olejem, který uvolňuje kanály pro energetické toky.

Pokud se chceme daný den věnovat intelektuální činnosti či předvést jiný výkon, správný čas je od dopoledne do časných odpoledních hodin. Zapomenout při tom ale nesmíme na oběd, který je nejvydatnějším jídlem dne. Odpoledne je pak jako stvořené pro odpočinek, probouzí se kreativita a kdo si nestihne zacvičit, může tak učinit před západem slunce. Cvičit, optimálně jógu, která nejen posílí tělo, ale pomůže rozpoznat emoce a zpracovat je, bychom v souladu s ájurvédou měli minimálně pětkrát týdně. "Pokud vyrážíte jednou do týdne do fitka, cvičení postrádá smysl," tvrdí Nimi.

Zrelaxovat tělo pak pomohou olejové masáže. Podobně jako v jídle i zde platí, že se jedná o poklidnou a příjemnou činnost, která má potěšit nejen namožené svaly a strádající pokožku, ale i mysl.

Od ájurvédy si určitě nelze slibovat zázraky. Aplikovat některé její zásady do našeho života je ale bezesporu přínosné. Už jen proto, že prestižní lékařský časopis The Journal of the American Medical Association z května roku 2008 srovnává ájurvédu s moderní psychiatrií. A kdo by dnes nepotřeboval alespoň trochu té duševní hygieny, navíc v klidu domova

Poznámka redakce: Máte-li chronické zdravotní potíže, zeptejte se nejprve svého praktického nebo odborného lékaře, zda je pro vás ájurvéda vhodná. Stejně tak s ním primárně řešte jakýkoliv akutní zdravotní problém. Z našeho západního pohledu je ájurvéda spíše životním stylem, než klasickou medicínou.

Další zdroje informací:
ajurveda.cz
cs.wikipedia.org

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články