Statečná Lisa McVey: Únosce přechytračila vymyšlenou pohádkou. Jeho popravu sledovala z první řady

Statečná Lisa McVey: Únosce přechytračila vymyšlenou pohádkou. Jeho popravu sledovala z první řady
Zdroj: Profimedia

Rok 1984 byl pro Lisu McVey velmi těžký. Po letech sexuálního zneužívání od nevlastního dědečka se rozhodla spáchat sebevraždu. Měla dokonce připravený dopis na rozloučenou. Než se ale k tomu odhodlala, unesl ji sériový vrah. Najednou chtěla žít za každou cenu.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 02. 07. 2024 16:00

S pistolí přitisknutou ke spánku byla McVey odhodlaná udělat vše, co bylo potřeba pro to, aby přežila. Během následujících šestadvaceti hodin si dokázala zachránit vlastní život a přivést policisty k dopadení únosce, což pro něho skončilo rozsudkem smrti.

Únos Lisy McVey

V onen osudný den jela Lisa domů na kole z dvojité směny v obchodě s koblihami, a to 3. listopadu 1984. Vyčerpaná sedmnáctiletá dívka zrovna míjela kostel, když ji vtom někdo zezadu shodil z kola. Okamžitě začala z plných plic křičet a volat o pomoc. Dokud jí útočník nepřitiskl pistoli ke spánku. "Drž hubu, nebo ti z hlavy vystřelím mozek," varoval ji.

Nebylo to poprvé, když jí někdo vyhrožoval smrtí. Zbraň na ni vytáhl i přítel babičky, když se mu nechtěla podvolit. V tomto okamžiku jí došlo, že chce žít. "Udělám vše, co budeš chtít," řekla mu. Muž Lisu následně svázal a hodil do svého auta. Dívka ale zůstala klidná. Úzkou mezerou pod páskou na oči si snažila zapamatovat každý detail. Jeli červeným Dodge Magnum. "Co dělat v takových případech, jsem si zapamatovala z kriminálek. Věděla jsem, jaké informace policii pomohou dopadnout pachatele," svěřila se později. Všimla si také, že jedou na sever. A když vystoupili, počítala každý krok do jeho bytu v Tampě.

Následujících šestadvacet hodin muž Lisu znásilňoval a mučil. Byla přesvědčená o tom, že zemře. Stal se však pravý opak.

Bobby Joe Long

Bobby Joe Long před Lisou zavraždil osm žen a dopustil se více než padesáti znásilnění. Nejdříve oběti hledal pomocí inzerátu, pak přešel k únosům. Zatímco byla uvězněná v jeho bytě, zaslechla z puštěné televize, že je pohřešována. Nyní musela vymyslet nějakou legendu, kterou by muže odradila od jejího zabití. Sdělila mu tak, že pečuje o nemocného otce. Bylo to zvláštní, ale zapůsobilo to na něho. Po celém dni zneužívání jí řekl, že jede domů. Vysadil ji za místním obchodem u bankomatu. "Řekni svému otci, že jsem tě nezabil jen kvůli němu," oznámil a odjel pryč.

Jakmile doběhla domů, začal ji bít babiččin přítel se slovy, že ho někde určitě podvádí. Když jim řekla, co se jí stalo, ani jeden jí to nevěřil. Policie měla naštěstí jiný názor.

Dopadení vraha

Po několika dnech od Lisina osvobození došlo k další vraždě. Vyšetřovatelé tak chtěli po dívce, aby se podrobila hypnóze a řekla jim skutečně všechny detaily. Babiččin partner s tím ale nesouhlasil. A tak jim řekla o dlouholetém zneužívání. Po výslechu putoval rovnou za mříže.

Díky mezeře pod páskou na oči ho dokázala také identifikovat na fotografii. Kriminálka si pro Longa přišla po 12 dnech od Lisina únosu. Bohužel mezitím stačil zabít další dvě ženy. Za vraždy prvního stupně byl odsouzen k trestu smrti. Od té doby se její život změnil k lepšímu. Nastěhovala se k tetě a strýci. Vystřídala několik zaměstnání, ale nakonec absolvovala policejní akademii. Specializuje se na sexuální zločiny. Když ho v roce 2019 popravili, seděla v první řadě s tričkem, na němž bylo napsáno: Konečně jsem se dočkala.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Lisa McVey
Allthatsinteresting.com: How Lisa McVey Outsmarted A Serial Killer - And Led Police Straight To His Door

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články