Blechy psí, ty jdou i na člověka: Účinné metody, jak jich zbavit pejsky i kočičky

pes, kočka
Zdroj: pixabay.com

S končícím létem se příroda pomalu ukládá k spánku. Jenomže jsou živočichové, kteří naopak ožívají. Například pro blechy je podzim nejaktivnějším obdobím vůbec. Je proto důležité nenechat nic náhodě a náležitě před nimi chránit domácí mazlíčky.

Jana Šulcová
Jana Šulcová 4. října 2020

Takovým pejskům a kočičkám drobný hmyz nejenže znepříjemňuje život, ale zároveň může ohrožovat jejich zdraví. Invazím blech v tomto období nahrává celá řada faktorů. Jedním z nich je i ten, že s nástupem podzimu celkově my jako chovatelé začínáme podceňovat ochranu mazlíčků před vnějšími parazity.

Klíšťata nejsou jediný problém

Často se domníváme, že s končící sezónou klíšťat už není čeho se obávat. A proto přestáváme používat prostředky chránící nejen před nimi, ale i dalšími vnějšími parazity včetně blech. Těm proto během podzimních měsíců nastávají skutečné hody. Jejich výskyt tedy není radno podcenit, i když se to zpočátku může jevit jakkoli banální.

Jak pomoci nemocnému mazlíčkovi? Spoléhejte na bylinky.
Mohlo by Vás zajímat:

Babské rady, jak léčit domácí mazlíčky: Kdy jim pomohou bylinky

Chudáčci mazlíčci

Neustálé kousání a sání krve dokáže psům, kočkám i lidem pořádně znepříjemnit život. Blecha totiž po kousnutí vylučuje látku zabraňující srážlivosti krve, což jí umožňuje krev sát, a právě tato látka je příčinou toho, proč bleší kousnutí tak nepříjemně svědí. U některých citlivějších zvířat se dokonce může rozvinout alergie na bleší kousnutí. Nepřetržitým škrábáním postižených míst může zvíře začít ztrácet srst a malé ranky na kůži se stávají vstupní branou pro infekce. U štěňat a koťat může napadení blechami způsobit až chudokrevnost.

žena, kočka
Mohlo by Vás zajímat:

Bohdana (65): Když mi můj vnuk daroval kočku, nadšená jsem nebyla. Nakonec mi zachránila život

Pomoc při ruce

V boji s nepříjemnými parazity může pomoci celá řada běžně dostupných přípravků. Chovatelé by ale měli mít alespoň základní povědomí o tom, jak fungují, a vybírat si je i s ohledem na možné komplikace. Přípravky proti blechám a klíšťatům se liší například v tom, jak dochází k jejich usmrcení. „U některých přípravků je nutné, aby došlo k přisátí blechy nebo klíštěte, kvůli čemuž v případě blech dochází k podráždění a možnosti vzniku alergie na bleší kousnutí a u klíšťat hrozí nebezpečí přenosu onemocnění. Z tohoto pohledu jsou tedy nejvhodnější přípravky, které blechy a klíšťata likvidují už při kontaktu se srstí nebo kůží,“ radí veterinární parazitoložka MVDr. Barbora Červená, Ph.D.

jen to dávají jinak najevo
Mohlo by Vás zajímat:

Všechno, co jste chtěli vědět o kočkách a báli jste se zeptat

Po bleškách červíci

Ačkoli blechy patří mezi vnější parazity, neznamená to, že škodí jen povrchově. Mohou přenášet i řadu virových a bakteriálních onemocnění, mimo jiné lymskou boreliozu, endemický tyfus nebo mor. Obtížný hmyz je také mezihostitelem tasemnice, která parazituje v trávicím traktu zvířete. Psi a kočky si nevítané obyvatele svých kožíšků vykusují a tím pádem mohou infikovanou blechu, a s ní i tasemnici, snadno pozřít. Nakažení tasemnicí pak může vést až k obávané alveolární echinokokóze, která těžce poškozuje játra.

Nejdřív kožíšek, pak i pelíšek a celý byt

Na samotných zvířatech většinou žije jen kolem pěti procent blech z celé kolonie a obvykle se v jejich kožiších vyskytují jen ve chvílích, kdy potřebují sát krev. Většinu času blechy tráví mimo zvíře, vždy ale v jeho těsné blízkosti. Najdeme je zejména v pelíšcích, kobercích a v čalouněném nábytku. Je tedy zapotřebí provést důkladný úklid všech věcí a prostor včetně těch, které se nedají snadno vytřít, vyprat nebo vyluxovat.

Britská kočka umí vyčichat parkinsona.
Mohlo by Vás zajímat:

Vůně prozradí chorobu: Kočky například poznají Parkinsona, který trápí i herečku Janu Hlaváčovou

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články