Ikonické šperky s hadím motivem slaví 75 let: Za jejich rozmachem stojí Elizabeth Taylor i průlomové zpracování

Bulgari Serpenti slaví 75 let: Ikonické šperky s hadím motivem zpopularizovala Elizabeth Taylor
Zdroj: Profimedia/koláž lifee.cz
Slavný model hodinek s trubkovitým řemínkem odvozuje svůj vzhled i název od plynového potrubí. Legendární Tubogas nosí ženy ovinutý kolem zápěstí už 75 let. Pořídit si jej můžete za 11 400 eur.Prodloužená varianta řemínku obtáčí zápěstí hned dvakrát. Efektní prvek modelu Tubogas tak vyniká o to víc. Cena model 49 200 eur.Nejnovější kolekce z roku 2023 vzdává hold technice. Cena náramku 11 400 eur.Hodinky řady Serpenti Secret Watch, jejichž ciferník ukrývá hlava hada. První model tohoto typu vlastnila Elizabeth Taylor, velká milovnice luxusních šperků římského klenotnického domu Bulgari. Cena modelu Misteriosi z 18k bílého zlata s diamanty a smaragdy je takřka astronomická.+ 6 fotek+ 7 fotek

Příběh hada se smaragdovýma očima, který se stal symbolem luxusního italského šperkařského domu Bulgari, se začal psát přesně před 75 lety. A legenda stále žije. Pojďme se nyní na historii ikonických šperků s motivem hada, kterého by si po vzoru Afrodité či Kleopatry ráda ovinula kolem těla každá milovnice exkluzivních skvostů, podívat trochu blíže.

Jana Elfmarková
Jana Elfmarková 18. 03. 2023 09:00

Tajemný tvor odedávna oslavovaný a uctívaný napříč kulturami. Ale také symbol prvního hříchu. Had, kterého si ve 40. letech minulého století vybrala jako stěžejní motiv firma Bulgari, se její hvězdou nestal náhodou. Už po tisíciletí – v podobě talismanů z drahých kamenů a kovů – zhmotňuje symbol síly, věčnosti nebo ochrany.

Najdeme jej jako vzácné relikvie v hrobkách starého Egypta, a zavítáme-li ještě hlouběji do minulosti, objevíme hady po boku bohyně Afrodité, které často ovíjeli tělo či zápěstí. A právě ženské předloktí bylo středem zájmu i při znovuzrození hadího kultu v podobě jednoho z nejikoničtějších novodobých skvostů.

Potrubí ve stylu Art Deco

Vše začalo nenápadně. Prvním z modelů, které v podobě bájného tvora opustily dílnu šperkařských mistrů Bulgari, byly totiž hodinky. Jejich unikátní trubicovitý náramek, při jehož tvorbě a později i výběru názvu se designéři italského klenotnického domu inspirovali plynovým potrubím, vzniká speciální metodou bez pájení. Model Tubogas Serpenti spatřil světlo světa v roce 1948 a začala se psát jeho dlouhá a zářná kariéra jako perfektně padnoucího ovíjivého náramku s hadí tématikou. První modely linie Bulgari Serpenti inspirovalo líbivé období Art Deco.

Za boomem hadího kultu stojí Elizabeth Taylor

Opravdový boom v oblibě šperků italské značky způsobila – stylově – Kleopatra. Lépe řečeno její nejznámější představitelka, americká herečka Elizabeth Taylor. V nezapomenutelném velkofilmu sice nosila jen rekvizity napodobující starověké šperky v podobě hadů, v soukromí ale patřila k největším milovnicím hadích skvostů z římského klenotnického domu Bulgari a v průběhu natáčení nosila jedny z prvních hodinek s ciferníkem ukrytým v hadí hlavičce, model zvaný Secret Watch. Právě v Římě totiž slavný filmový hit v 60. letech vznikal.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Elizabeth Taylor (@elizabethtaylor)

Šperky Serpenti se podle všeho staly také pikantním detailem románku s jejím tehdy ještě hereckým kolegou, pozdějším manželem Richardem Burtonem. Burton, stejně jako tehdejší hereččin choť Eddie Fisher, současně pořídili Elizabeth skvostný dárek od Bulgari, aby si získali její náklonnost. Jak to nakonec dopadlo, je zřejmé z výčtu manželství, kterých herečka za svůj život stihla celou řadu. "Jediný Ital, kterého Elizabeth zná, se jmenuje Bulgari," tak Burton jednou komentoval náklonnost Taylor ke šperkům této značky.

Ocelové šperky dražší než zlato

Šedesátá léta minulého století se díky linii Bulgari Serpenti stala doslova hadí dekádou. Škála šperků se rozrostla o mnoho dalších modelů a hadi ovíjeli takřka vše, včetně vlasů. Bulgari Serpenti vznikal v podobě prstenů, náramků i náhrdelníků a nadále rostla i obliba hodinek.

V průběhu 70. let pak přišlo několik inovací, které opět posunuly Bulgari mezi nejluxusnější šperkařství světa. Také už za sebou tou dobou mělo téměř stoletou historii. Cena tehdy novátorsky řemeslně zpracovaných šperků kombinujících ocel a zlato vyšplhala dokonce výš, než se pohybovaly částky u jejích původních celozlatých modelů.

Bulgari Serpenti slaví 75 let existence

S novým tisíciletím přichází mnoho nových zpracování bájné hadí siluety. Šperky Serpenti, které značka představí v průběhu letošního roku, vznikají metodou zvanou pallini. Ta pro dokonalé napodobení pružnosti hadího těla propojuje stovky drobných korálků s centrálním zlatým tělem. Prsten, náušnice a náhrdelník, které již značka představila, bude v průběhu roku následovat ještě netrpělivě očekávaná nejnovější varianta náramku z kolekce Serpenti.

Had Bulgari sice neustále převléká kůži, co ale nikdy nesvlékne, to je exkluzivní zpracování a nezapomenutelný příběh šperku, který by ráda alespoň jednou nasadila či navlékla každá žena.

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články