Vánoce 70. a 80. let jsou jedna velká nostalgie, stačí si vzpomenout na legendární film Pelíšky. Zaposlouchejte se do zvuku koled, užijte si chuť cukroví od tety z třetího kolene a na chvíli zase proste Ježíška, aby vám tentokrát přinesl ty džíny z Tuzexu nebo autodráhu, kterou jste viděli u bohatšího spolužáka. Vždyť Vánoce jsou jen jednou do roka!
Čtvrté patro pražského obchodního domu Kotva se proměnilo ve stroj času, který vás přenese zpátky do normalizačního Československa. Navštivte s námi jeden z typických českých obýváků v období Vánoc a vychutnejte si retrospektivu toho, kdy se v obchodech neprodávalo nic, co bychom chtěli, ale zase jsme mohli doufat, že se třeba letos ten Ježíšek výjimečně překoná.

Retro výstava odhaluje, na co Češi nostalgicky vzpomínají: Vytáčecí telefon, magnetofon nebo šaty Helenky Vondráčkové
Stromečky se slaměnými dekoracemi
Co by to bylo za Vánoce bez stromečku? Stejně jako dnes, i v období normalizace byly doménou obývacích pokojů smrky či jedle. Co se lišilo v závislosti na regionech, byla jejich výzdoba. V severních Čechách se stromky zdobily slavnými foukanými skleněnými ozdobami od pýchy Československa, firmy Jablonex, které se dědily (a v mnohých domácnostech dědí dodnes) z generace na generaci.
Nechyběly podivné jemné proužky lesklého alobalu, kterými se stromeček v závěru posypal, kýčovité řetězy z plastu a pochopitelně ani světýlka a svíčky. Pro Moravu byly oproti tomu typické folklorní ozdoby, jako jsou slaměné či háčkované dekorace, sušené ovoce a vlašské ořechy.

Mezinárodní den čokolády: Připomeňte si retro obaly nejznámějších československých sladkostí
Čokoládové kolekce a cukroví
Sváteční tabule se od dob normalizace tolik neproměnila, protože kapra, bramborový salát, vinnou klobásu a cukroví si s chutí dáme i dnes – jen s dostupností exotických surovin byl tenkrát problém. Kubánské pomeranče se nedaly loupat a frontu jsme stáli na mandarinky, byť byly plné pecek. Svátečnímu stolu vévodila láhev červeného Svatováclavského vína.
Čokoládové vánoční kolekce jsou fenoméne dodnes a mnozí jimi také zdobí stromeček. Fondánové salonky, lanýžové figurky nebo želé arabesky se prodávaly v baleních o váze 250 – 1 000 gramů, a ty nejluxusnější, několikapatrové, byly k zakoupení v Tuzexu. Tolik oblíbené kolekce od firem Orion Praha, Maryša Rohatec nebo Zora Olomouc se začínaly vyrábět už v létě, aby se o adventu dostalo na všechny československé domácnosti.

Rádia, která by vám záviděl i Oldřich Nový: Retro kousky jsou opět v módě
Zase ponožky? Díky, táto!
Muže pod stromečkem zaručeně potěšil dárek v podobě vody po holení Pitralon, dámy zase Živé květy. Mezi nejžádanější dárky u dětí patřily lyže, kolo značky Eska, stavebnice Merkur nebo panenky. Ne všechno Ježíšek obstaral, proto většinou nechyběly méně populární měkké dárky, které ukrývaly teplé oblečení, rukavice nebo čepice a svetry pletené na Dopletě.
Autodráha pro děti i tatínky
Naprostým fenoménem, po kterém toužili chlapci, ale i jejich tatínkové, byla autodráha. Její cena tenkrát šplhala k polovině tehdejšího platu, proto si ji mohl dovolit jen málokdo a partičky se mezi svátky povětšinou scházely v bytech movitějších kamarádů.
V Retro muzeu Praha tak dnes najdete všechno to, co vám pod stromečkem tenkrát chybělo – velkou autodráhu Ites složenou ze 100 dílů, doplněnou desítkami dobových autíček československé výroby i s obaly. Porsche 917 nebo 911, Škoda Favorit, Mirage, McLaren nebo dobové náklaďáky.