Bolí vás zápěstí, brní ruce? Onemocnění s názvem „myšitida“ postihuje stále víc lidí

Věděli jste, že běžný uživatel při práci s myší „najezdí“ asi tak půl kilometru denně?
Zdroj: pixabay.com
Věděli jste, že běžný uživatel při práci s myší „najezdí“ asi tak půl kilometru denně?Základem je dobrá ergonomie počítačové myši, aby ji bylo optimálně možné držetVe své podstatě jsou při využívání touchpadu na notebooku zatěžovány téměř stejné svaly a vazivové tkáně jako při práci s myší.Při delší práci s myší zařazujte pravidelné přestávky, aby se uvolnily přetěžované svaly a vazivo+ 1 fotka+ 2 fotky

Pokud pracujete často s počítačem a používáte počítačovou myš, měli byste teď zbystřit. Můžete si totiž přivodit syndrom počítačové myši, tzv. myšitidu, která vzniká při přetěžování vazivových struktur a svalů ruky, zápěstí, předloktí, a dokonce i oblasti lokte. Jak se onemocnění projevuje a jak mu předcházet?

Lenka Chvostová
Lenka Chvostová 10. 03. 2019 16:00

Moderní doba přináší spoustu nových digitálních možností, ale ty s sebou nesou i mnoho negativ. Například v podobě bolestí zad z častého používání mobilních telefonů, tabletů či špatného sezení u počítače. Věděli jste, že běžný uživatel při práci s myší „najezdí“ asi tak půl kilometru denně?  A to je již pořádný zápřah na naše ruce a zápěstí.

„Základem je dobrá ergonomie počítačové myši, aby ji bylo optimálně možné držet. Poté je důležité, aby volně položená ruka dlaní k podložce překrývala myš, která zapadne do jakoby vytvořené obrácené mističky. Prsty by neměly být pokrčené, ale naopak volně natažené. Zápěstí a předloktí horní končetiny musí být opřeny o pevnou oporu. Dodrženy by měly být i všechny zásady správného sedu u počítače,“ říká primářka Infinity Clinic MUDr. Michaela Tomanová.

Nepleťte si myšitidu se syndromem karpálního tunelu

Pojmy jako myšitida, tedy syndrom počítačové myši, vycházejí z anglického mousitis. Jedná se o onemocnění, které je způsobeno dlouhodobým používáním počítačové myši. Obě dvě onemocnění jsou způsobena přetěžováním či tlakovým poškozením. U syndromu počítačové myši jsou postiženy svaly či vazivové segmenty v oblasti zápěstí a předloktí, u karpálního tunelu dochází už k poškození nervových struktur. Příčina tohoto útlakového syndromu může být ovšem stejná.

Základem je vhodná myš

Pokud budeme mluvit o správném tvaru a velikosti, nejlepší výsledky v rámci studií mají vertikální ergonomické myši, které ruku nejméně zatěžují a jsou svým úchopem nejpřirozenější. Jestliže budeme pracovat s běžnými zařízeními, jejich velikost by měla být taková, aby volně zapadla do ruky. Při dlouhodobé práci je důležité mít nejen správný tvar myši, ale také se umět dobře procvičit. Přínosné je zařazovat pravidelné přestávky, tak aby se uvolnily přetěžované svaly a vazivo. Tyto pauzy je možné vyplnit například cvičením. Vhodná je také léčebně rehabilitační metoda INFINITY method. Ta se primárně zaměřuje na léčbu pohybového ústrojí především páteře a pomáhá pacientům od bolesti.

Myš vs. touchpad

„Ve své podstatě jsou při využívání touchpadu na notebooku zatěžovány téměř stejné svaly a vazivové tkáně, jako při práci s myší. Základem je vždy pohyb rukou v zápěstí a prsty, s tím rozdílem, že u touchpadu je obvykle jeden prst v kontaktu s podložkou, kdežto s počítačovou myší se pohybuje s celou při kontaktu s dlaní a všemi prsty. Naopak při využívání touchpadu je ruka ve výraznější flexi, což způsobuje větší zatížení. Pravidla správného užívaní a prevence platí i u tohoto zařízení. Základem tedy jsou opět přestávky a správná kompenzace zátěže, “ dodává MUDr. Michaela Tomanová.

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články