Fit a krásnátestovánísoutěže

Drsný film Kult hákového kříže: Edward Norton až příliš zasahoval do natáčení, spor s režisérem vygradoval odchodem

Thumbnail # Drsný film Kult hákového kříže: Edward Norton až příliš zasahoval do natáčení, spor s režisérem vygradoval odchodem

Zdroj:TV Nova

Kult hákového kříže můžeme považovat za jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. Dotýká se témat, kterým se veřejnost běžně vyhýbá a ukazuje svým divákům pozadí neonacistických skupin.

Petra Járková 28. října 2019

Ve filmu se lidé dozvídají, že jakmile vstoupí do tak radikální skupiny, cesta ven je téměř nemožná nebo je velmi složitá. I vlastní rodina je schopna vás odsoudit za to, že jste se vzdali myšlení, kterému jste dřív věřili.

Derek a Danny

Derek Vinyard, kdysi člen neonacistického gangu, se po třech letech vrací z vězení. A všechno je jinak – poté, co mu černoch za mřížemi zachránil život, už se Derek k Bílé síle nechce znát. To je celkem šok pro jeho mladšího bratra Dannyho, který v Derekovi vidí velký vzor a sám se chlubí holou hlavou.

Spory při natáčení

Vznik kontroverzního Kultu hákového kříže provázela řada obtíží – režisér snímku Tony Kaye vůbec nechtěl v hlavní roli vidět Edwarda Nortona a hotový film si nechal promítnout až 9 let po oficiální premiéře, protože se mu nelíbil střih, který studio pustilo do světa.

Derek

Edward Norton odmítl ve filmu kouřit. Za roli Dereka byl nominován na Oscara pro nejlepšího herce v hlavní roli. Jeho fyzická příprava na roli trvala 2,5 roku. Natáčet s ním prý nebylo vůbec jednoduché, až příliš zasahoval do natáčení a nemohl se dohodnout s režisérem Tonym Kayem, který kvůli tomu asi v půlce natáčení odstoupil od projektu a režie se ujal sám Edward Norton.

Spory v titulkách

Režisér Tony Kaye se po rozporech s Edwardem Nortonem pokusil své jméno z filmu odstranit. Veřejně prozradil důvod, čímž porušil stanovy Director’s Guild of America. Kaye poté zažaloval studio New Line a Director’s Guild of America o 275 milionů amerických dolarů, protože mu nebylo dovoleno vystupovat v titulcích pod pseudonymem „Humpty Dumpty“.

Thumbnail # Holokaust: Před 77 lety začala deportace Židů z varšavského ghetta. Řev, hrůza a smrt byly na denním pořádku
Mohlo by Vás zajímat:

Holokaust: Před 77 lety začala deportace Židů z varšavského ghetta. Řev, hrůza a smrt byly na denním pořádku

Rodina D

Křestní jména všech sourozenců Vinyardových začínají na písmeno D. Derek (Edward Norton), Danny (Edward Furlong) a Davina (Jennifer Lien). Stejně tak i jejich rodiče se jmenují Doris (Beverly D’Angelo) a Dennis (William Russ).

Původní konec

V původním zakončení filmu stojí Derek  před zrcadlem a holí si hlavu poté, co byl Danny zastřelen. To mělo poukazovat na nekonečný cyklus násilí a také sjednotit děj, ale později byl konec po námitkách Edwarda Nortona změněn.

NA TO NEJLEPŠÍ Z FILMU KULT HÁKOVÉHO KŘÍŽE SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

TIP REDAKCE: NA SLAVNÝ FILM KULT HÁKOVÉHO KŘÍŽE SE PODÍVEJTE DNES VEČER OD 22 HODIN NA NOVA CINEMA

Podobné články

Zavří­t reklamu