Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

Dýňové dobroty: Jak využít královnu podzimu v kuchyni i jako dekoraci

Dýňové dobroty: Jak využít královnu podzimu v kuchyni i jako dekoraci
Zdroj: Pixabay
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Podzim je tu a s ním i dýňová sezóna. Dýně je krásná, chutná a zdravá zelenina, se kterou si můžete užít i spoustu legrace. Existuje mnoho druhů dýní a všechny jsou jedlé, dokonce i ty okrasné, které se většinou používají jako dekorace. Pojďte se na oranžovou královnu tohoto ročního období podívat zblízka.

Petra Járková 1. října 2019

Léčivé účinky dýně

Dýně je zdravá zelenina a univerzální surovina na slané i sladké vaření a pečení. Nesmíme však zapomínat ani na to, že má léčivé účinky. Během prvních chladných podzimních dnů posiluje imunitu, chrání proti virům a likviduje bacily. Díky konzumaci dýně se zbavíte toxinů v těle, podpoříte správnou funkci trávicího systému a v neposlední řadě si obalíte nervy, tato zelenina totiž uklidňuje. Také působí protizánětlivě a pomáhá s léčbou revmatismu i dny.

Dýně do kuchyně

Pokud si chcete vyřezat halloweenské strašidlo, použijte dýni Goliáš. Má hladkou slupku, která je vhodná i k zavařování a chutná i zvířátkům. Jelikož obsahuje hodně vody, není vhodná ke skladování.

Další oblíbenou dýní je Hokkaido. Ta má jemně ořechovou chuť a díky své univerzálnosti ji můžete použít při vaření i pečení. Slupka se nemusí loupat, protože vařením změkne. Je tedy oblíbená v kuchyni a hospodyňky s její úpravou nemají tolik práce.

Tvar hrušky má dýně máslová, která je velmi sladká a má hodně dužiny a málo semen. Používejte ji tedy především do sladkých pokrmů.

Muškátová dýně může mít od zelené po oranžovohnědou barvu, má dále pevnější strukturu a úžasnou vůni. Její výhodou je, že se snadno krájí a vykouzlíte z ní úžasnou polévku.

Vyznejte se v bramborách: Jaké se k čemu hodí a jak poznat ty, které začínají být jedovaté
Mohlo by Vás zajímat:

Vyznejte se v bramborách: Jaké se k čemu hodí a jak poznat ty, které začínají být jedovaté

Okrasné dýně

Říjen s sebou nepřináší jen Halloween, ale i pochmurnou náladu. Dekorace z dýní váš byt či zahradu rozzáří a vám vykouzlí úsměv na rtech. Okrasné dýně mají nejrůznější tvary a velikosti. Většinou jsou zpravidla menší a pestrobarevné. Můžete je samozřejmě i sníst, ale jejich dužina je bez chuti a kvůli svému vzhledu většinou ani ke konzumaci nesvádí. K nejhezčím patří dýně zvaná Andělská křídla, oranžová buclatá Jack Be Little, zmenšenina klasické halloweenské dýně, dlouhokrká Crookneck neboli labutěnka, dále Trnová koruna se špičatými výrůstky, která svým tvarem připomíná mořskou hvězdici nebo pruhovaná Sweet Dumpling.

NA RECEPTY Z DÝNĚ SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články