Dýňové dobroty: Jak využít královnu podzimu v kuchyni i jako dekoraci

Dýně, kořenová zelenina a třeba i rajčata a okurky, ty jsou taky známkou babího léta
Zdroj: Pixabay
Dýňové rizoto:

Postup:

1 kg dýně Hokkaido
300 g rýže Arborio (kulatozrnná rýže)
1 l zeleninového vývaru
200 ml bílého vína
1 cibule
máslo
sůl a pepř
parmazán
petrželka.

Postup:

Vydlabanou neoloupanou dýni Hokkaido nakrájíme na menší kostky, cibuli nadrobno. Na másle osmahneme cibuli, poté přidáme dýni a osmažíme ze všech stran. Přisypeme (nepropláchnutou) rýži, krátce zamícháme, aby se zrníčka obalila máslem, přidáme víno. Za stálého míchání necháme část vína odpařit a přidáme asi 1 dl horkého vývaru. Ten vždy necháme vyvařit a přidáváme po decilitrech, dokud nám nedojde (dokud není rýže al dente). To by mělo trvat přibližně 25 minut. Nakonec vmícháme do rizota nadrobno nasekanou čerstvou petrželku a asi ½ lžíce másla, dochutíme solí a pepřem a podáváme posypané nastrouhaným parmazánem.Dýně na rozmarýnu a česneku:

Suroviny:

1 větší dýně Hokkaido
slunečnicový olej
½ palice česneku
rozmarýn
sůl a pepř.

Postup:

Neoloupanou dýni Hokkaido vydlabeme a nakrájíme na plátky asi 1 cm tlusté. Dýni Hokkaido smícháme s olejem, solí a pepřem a rozprostřeme na plech vyložený pečicím papírem. Rovnoměrně rozmístíme snítky rozmarýnu a celé (neoloupané) stroužky česneku. Pečeme v troubě rozehřáté na 200 °C asi 45 minut dozlatova. Česnek a rozmarýn odstraníme (nadrobno nakrájené kousky rozmarýnu můžeme v pokrmu nechat).Placky z dýně:

Suroviny:

2 vrchovaté hrnky nastrouhané dýně Hokkaido
1 lžíce hladké mouky
1 lžíce solamylu
1 vejce
50 ml mléka
1 hrst nasekané petrželky
sůl a pepř
olej.

Postup:

Všechny ingredience kromě dýně a oleje smícháme na těstíčko a nakonec k němu přimícháme nahrubo nastrouhanou dýni (neoloupanou). Z těstíčka tvoříme placičky, které smažíme na pánvi v rozpáleném oleji dozlatova z obou stran. Hotové dáme na papírovou utěrku, která nasaje přebytečný tuk.  Dýňová polévka:

Suroviny:

1 středně velká dýně Hokkaido
1 cibule
1 stroužek česneku
½ lžičky kari koření nebo kurkumy
1 lžíce másla
olej
sůl a pepř
zakysaná smetana.

Postup:

Vydlabanou neoloupanou dýni nakrájíme na kostky, semínka si můžeme nechat na dozdobení polévky. Na oleji necháme rozpustit kousek másla, zlehka osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme dýni a orestujeme. Zalijeme horkou vodou nebo zeleninovým vývarem tak, aby hladina sahala asi 2 cm nad dýni (podle toho, jak chceme polévku hustou či řídkou). Vaříme doměkka asi 20 – 25 minut. Přidáme prolisovaný česnek a koření a rozmixujeme ponorným mixérem dohladka a případně ještě dosolíme a dopepříme. Na talíře ozdobíme zakysanou smetanou.+ 1 fotka+ 2 fotky

Podzim je tu a s ním i dýňová sezóna. Dýně je krásná, chutná a zdravá zelenina, se kterou si můžete užít i spoustu legrace. Existuje mnoho druhů dýní a všechny jsou jedlé, dokonce i ty okrasné, které se většinou používají jako dekorace. Pojďte se na oranžovou královnu tohoto ročního období podívat zblízka.

Petra Járková
Petra Járková 01. 10. 2019 12:00

Léčivé účinky dýně

Dýně je zdravá zelenina a univerzální surovina na slané i sladké vaření a pečení. Nesmíme však zapomínat ani na to, že má léčivé účinky. Během prvních chladných podzimních dnů posiluje imunitu, chrání proti virům a likviduje bacily. Díky konzumaci dýně se zbavíte toxinů v těle, podpoříte správnou funkci trávicího systému a v neposlední řadě si obalíte nervy, tato zelenina totiž uklidňuje. Také působí protizánětlivě a pomáhá s léčbou revmatismu i dny.

Dýně do kuchyně

Pokud si chcete vyřezat halloweenské strašidlo, použijte dýni Goliáš. Má hladkou slupku, která je vhodná i k zavařování a chutná i zvířátkům. Jelikož obsahuje hodně vody, není vhodná ke skladování.

Další oblíbenou dýní je Hokkaido. Ta má jemně ořechovou chuť a díky své univerzálnosti ji můžete použít při vaření i pečení. Slupka se nemusí loupat, protože vařením změkne. Je tedy oblíbená v kuchyni a hospodyňky s její úpravou nemají tolik práce.

Tvar hrušky má dýně máslová, která je velmi sladká a má hodně dužiny a málo semen. Používejte ji tedy především do sladkých pokrmů.

Muškátová dýně může mít od zelené po oranžovohnědou barvu, má dále pevnější strukturu a úžasnou vůni. Její výhodou je, že se snadno krájí a vykouzlíte z ní úžasnou polévku.

Okrasné dýně

Říjen s sebou nepřináší jen Halloween, ale i pochmurnou náladu. Dekorace z dýní váš byt či zahradu rozzáří a vám vykouzlí úsměv na rtech. Okrasné dýně mají nejrůznější tvary a velikosti. Většinou jsou zpravidla menší a pestrobarevné. Můžete je samozřejmě i sníst, ale jejich dužina je bez chuti a kvůli svému vzhledu většinou ani ke konzumaci nesvádí. K nejhezčím patří dýně zvaná Andělská křídla, oranžová buclatá Jack Be Little, zmenšenina klasické halloweenské dýně, dlouhokrká Crookneck neboli labutěnka, dále Trnová koruna se špičatými výrůstky, která svým tvarem připomíná mořskou hvězdici nebo pruhovaná Sweet Dumpling.

NA RECEPTY Z DÝNĚ SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Související články

Další články