Fit a krásnátestovánísoutěže

Vyznejte se v bramborách: Jaké se k čemu hodí a jak poznat ty, které začínají být jedovaté

Zdroj:Pixabay.com

+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Bývaly doby, kdy se brambory podávaly jako příloha takřka ke každému obědu. Časem je sice částečně nahradily těstoviny, ale je to škoda. Brambory jsou totiž poměrně levné, zdravé a s trochou fantazie z nich lze vykouzlit doslova delikatesy.

Zuzana Aidomoanová 24. září 2019

Brambory jsou důležitým zdrojem škrobu, mají ho něco přes dvacet procent. Proto jsou tak syté a hodí se jako příloha k různě upraveným masům. Kromě toho jsou velmi důležitým zdrojem vitaminu C, který se v nich uchovává i po správném vaření. Jsou téměř bez tuku a obsahují málo bílkovin, takže jsou poměrně lehce stravitelné, neporazí ani zaryté dietáře.

Jaké jsou typy brambor

Podle sezony můžete u nás koupit brambory rané, nové a pozdní. Rané brambory poznáte vždy podle tenké loupající se slupky. Sklízejí se totiž před dosažením plné zralosti a u nás jsou na trhu od května do července.

„Rané brambory skvěle chutnají, obsahují ale hodně vody, takže se moc nehodí na přípravu kaší a bramborového těsta. Není dobré je ani dlouho skladovat. Proto radím, kupujte jich jen tolik, kolik sníte u jednoho jídla, aby byly čerstvé,“ říká známý gastronom Roman Vaněk.

Pozdní brambory jsou naopak zcela vyzrálé a sklízejí se od července dál. Mají pevnou slupku, nižší obsah vody a dlouhou trvanlivost. Nové brambory jsou brambory z dovozu, které se u nás prodávají od ledna do května, na rozdíl od raných jsou ale vyzrálé.

Thumbnail # Jak na nejlepší bramborovou kaši: Přidejte kapku minerálky a vyzkoušejte zlepšovák s bílkem
Mohlo by Vás zajímat:

Jak na nejlepší bramborovou kaši: Přidejte kapku minerálky a vyzkoušejte zlepšovák s bílkem

Jak brambory vybírat a skladovat

Při nákupu se obloukem vyhněte bramborám, které jsou nazelenalé, naklíčené či nahnilé. Samozřejmě že hlína nevadí, brambory ale nesmí být plesnivé ani poškozené.

Brambory kupujte nejlépe průběžně, aby se vám nezkazily. Skladujte je v temnu a ideálně při teplotě okolo 4 až 6 °C. Brambory uložené na světle zezelenají a také se u nich zvýší obsah jedovatého solaninu. Podobně se stávají jedovatými i brambory uložené v teple, na kterých se vytvoří klíčky.

Thumbnail # Základy české kuchyně podle Vaňka a Pohlreicha: Jak na vývar, knedlíčky, omáčky
Mohlo by Vás zajímat:

Základy české kuchyně podle Vaňka a Pohlreicha: Jak na vývar, knedlíčky, omáčky

Víte, jaké se hodí k čemu?

Doslova českým vynálezem je dělení brambor podle tzv. varného typu. Podle toho dělíme brambory na A, B a C. „Varný typ se určuje podle obsahu vody, škrobu a vlastností po uvaření,“ vysvětluje Roman Vaněk.

Varný typ A jsou brambory s vyšším obsahem vody a jen trochou škrobu. Po uvaření jsou pevnější a nerozpadají se. Hodí se tedy do salátů, na opékání i do příloh.

Brambory s varným typem B mají střední obsah škrobu. Lze je použít na vaření, pečení, smažení, ale klidně i do kaší nebo na bramborové těsto.

Brambory s varným typem C jsou nejmoučnatější, mají tedy nejvyšší obsah škrobu a po uvaření se pěkně rozpadají. Jsou proto ideální na kaši a bramborové těsto.

MILUJETE BRAMBOROVOU KAŠI? V GALERII NAJDETE SKVĚLÉ RECEPTY:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu