Fit a krásnátestovánísoutěže

Falšování kolků: Seznamte se s největším padělatelem v našich dějinách

Falšování kolků: Seznamte se s největším padělatelem v našich dějinách
Zdroj: Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Výstava s názvem „Československý kolek – milovník nejen rumu a tabáku“, je zaměřena na malý papírek s velkým významem - kolek, který nás doprovází celým životem. Setkáme se s ním již při narození, během studií, úzce souvisí také s naším bydlením a dalšími aktivitami.

Petra Járková 19. října 2018

Organizátoři výstavy v roztockém muzeu se také zaměřili na výrobu kolku a jeho padělání. V této souvislosti se můžete seznámit s největším padělatelem, který na našem území působil a o kterém byla natočena rozhlasová hra.

Stejně jako známky jsou také kolky dokladem doby, ve které byly vytvořeny. Jejich tvorbou se zabývali známý umělci, např. prof. Jaroslav Benda, byly vyhlašovány veřejné soutěže a oslovovány umělecké školy.

8 nejhorších míst, na která můžete schovávat peníze
Mohlo by Vás zajímat:

8 nejhorších míst, na která můžete schovávat peníze

Výstava dále představí poutavým způsobem kolkování bankovek, cenných papírů, ale také kalendářů, hracích karet, rádiové koncese a další zajímavá témata, která by vás pravděpodobně ani nenapadla. Stejně jako známky jsou také kolky dokladem doby, ve které byly vytvořeny. Jejich tvorbou se zabývali známí umělci, byly vyhlašovány veřejné soutěže a oslovovány umělecké školy.

Můžete zde také spatřit mistrně zpracované zlaté a stříbrné mince například na téma „Osudové osmičky“ nebo „Výroční dukátová řada“.

V prostorách výstavy je instalovaná dobová padělatelská dílna, která dokumentuje precizní práci nejen tiskaře kolku, ale především práci padělatele. Tvorbu kolku a jeho vlastní návrh si dokonce budete moci vyzkoušet i vy.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu