Výročí narození Grety Garbo: Muži ji milovali, ona prý však upřednostňovala lásku od žen

18. září 2019
Wikipedie
Wikipedie

Greta Garbo, hvězda úspěšných filmů jako Anna Karenina, Mata Hari, Dáma s kaméliemi či Ninočka svou kariéru odstartovala ještě za éry němých filmů. Na rozdíl od mnohých hereckých kolegů ale pro rodačku ze Stockholmu neznamenal zvuk konec. Ba právě naopak.

V Guinnesovce pro své půvaby

Před 114 lety se narodila legendární hollywoodská herečka švédského původu Greta Garbo. Krásce, která byla pro své půvaby zapsána do Guinnesovy knihy rekordů, padaly k nohám nejen muži, ale i ženy. A těm sympatie údajně opětovala.

První mluvená role

Její první zvukový film Anna Christie zaznamenal nevídaný úspěch. Neanglický přízvuk ještě více zdůrazňoval výjimečnost hrdinek, které Garbo znázorňovala. Se snímkem přišla i první nominace na cenu Americké filmové akademie. Během následujících let se v seznamu nominovaných ocitla ještě třikrát. Slavnou sošku Oscara obdržela až v roce 1955 za výjimečný přínos kinematografii.

Ukončení kariéry

Garbo excelovala v mnoha filmech, z nichž vzpomeňme například romantická dramata Zuzana Lenoxová, Královna Kristýna nebo snímek Anna Karenina. Krátkou kariéru se Garbo rozhodla ukončit poměrně brzy – bylo jí teprve 35 let. I když potom dostala mnoho nabídek, ani jednu nepřijala.

Měla ráda samotu

Ti, kteří herečku poznali, ji popisovali jako melancholickou ženu, která často působila depresivně a byla ráda sama. Nikdy se neprovdala a neměla děti. Na sklonku života jí dělala společnost její hospodyně Claire Koger, která jejich soužití označila za vztah dvou sester.

Náklonnost k ženám

O Garbo v kuloárech kolovaly klepy, že má blíže k ženám než k mužům. Někteří byli přesvědčeni, že je lesbička, jiní, že je bisexuální. V roce 2005 byly objeveny dopisy, které hvězda psala švédské kolegyni, divadelní režisérce Mimi Pollak, které byly plné vášnivých frází. Garbo v nich označovala svou přítelkyni jako „toužebně postrádaného miláčka“. Zda herečka dávala přednost ženám na sto procent, to se už dnes asi nedozvíme.

NA KRÁSNOU GRETU GARBO SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Zavří­t reklamu