Výročí narození Grety Garbo: Muži ji milovali, ona prý však upřednostňovala lásku od žen

Greta Garbo, vlastním jménem Greta Lovisa Gustafsson, byla švédská filmová herečka, jež se stala jednou z hollywoodských legend.
Zdroj: Wikipedie
Greta Garbo, vlastním jménem Greta Lovisa Gustafsson, byla švédská filmová herečka, jež se stala jednou z hollywoodských legend.Greta Garbo, vlastním jménem Greta Lovisa Gustafsson, byla švédská filmová herečka, jež se stala jednou z hollywoodských legend.Greta Garbo, vlastním jménem Greta Lovisa Gustafsson, byla švédská filmová herečka, jež se stala jednou z hollywoodských legend.Greta Garbo, vlastním jménem Greta Lovisa Gustafsson, byla švédská filmová herečka, jež se stala jednou z hollywoodských legend.+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Greta Garbo, hvězda úspěšných filmů jako Anna Karenina, Mata Hari, Dáma s kaméliemi či Ninočka svou kariéru odstartovala ještě za éry němých filmů. Na rozdíl od mnohých hereckých kolegů ale pro rodačku ze Stockholmu neznamenal zvuk konec. Ba právě naopak.

Petra Járková
Petra Járková 18. září 2019

V Guinnesovce pro své půvaby

Před 114 lety se narodila legendární hollywoodská herečka švédského původu Greta Garbo. Krásce, která byla pro své půvaby zapsána do Guinnesovy knihy rekordů, padaly k nohám nejen muži, ale i ženy. A těm sympatie údajně opětovala.

První mluvená role

Její první zvukový film Anna Christie zaznamenal nevídaný úspěch. Neanglický přízvuk ještě více zdůrazňoval výjimečnost hrdinek, které Garbo znázorňovala. Se snímkem přišla i první nominace na cenu Americké filmové akademie. Během následujících let se v seznamu nominovaných ocitla ještě třikrát. Slavnou sošku Oscara obdržela až v roce 1955 za výjimečný přínos kinematografii.

Ukončení kariéry

Garbo excelovala v mnoha filmech, z nichž vzpomeňme například romantická dramata Zuzana Lenoxová, Královna Kristýna nebo snímek Anna Karenina. Krátkou kariéru se Garbo rozhodla ukončit poměrně brzy – bylo jí teprve 35 let. I když potom dostala mnoho nabídek, ani jednu nepřijala.

Hrají v něm herecké hvězdy jako Meryl Streep, Robert Redford a Klaus M. Brandauer.
Mohlo by Vás zajímat:

Vzpomínky na Afriku: Roberta Redforda obsadili do filmu ze zoufalství a lvi byli dovezeni z Kalifornie

Měla ráda samotu

Ti, kteří herečku poznali, ji popisovali jako melancholickou ženu, která často působila depresivně a byla ráda sama. Nikdy se neprovdala a neměla děti. Na sklonku života jí dělala společnost její hospodyně Claire Koger, která jejich soužití označila za vztah dvou sester.

Náklonnost k ženám

O Garbo v kuloárech kolovaly klepy, že má blíže k ženám než k mužům. Někteří byli přesvědčeni, že je lesbička, jiní, že je bisexuální. V roce 2005 byly objeveny dopisy, které hvězda psala švédské kolegyni, divadelní režisérce Mimi Pollak, které byly plné vášnivých frází. Garbo v nich označovala svou přítelkyni jako „toužebně postrádaného miláčka“. Zda herečka dávala přednost ženám na sto procent, to se už dnes asi nedozvíme.

NA KRÁSNOU GRETU GARBO SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Influencerka Dominique Alagia (17): Ti nejlepší mohou na TikToku vydělat i 400 tisíc měsíčně, ale je to psychicky náročná práce

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články