Speciál: Hubněte s námiTestováníSoutěže

Jak si nezničit oblíbené šperky: Tohle s nimi nikdy nedělejte!

Jak si nezničit oblíbené šperky: Tohle s nimi nikdy nedělejte!
Zdroj: pixabay.com
+ 3 fotky+ 4 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Krásný šperk je ozdobou každé ženy, ať už jde o prstýnek, náušnice, řetízek, či třeba náhrdelník. Oblíbený šperk se stává naší součástí, obvykle ho vůbec nesundáváme. Jenže existují situace, které klenotům vyloženě škodí. Na co si dát při nošení klenotů pozor a kdy je raději odložit, abyste se z nich mohla těšit co nejdéle, jsme se zeptali odborníků na slovo vzatých.

Lenka Chvostová 17. března 2019

1. Neberte si je do chlorovaného bazénu či termálu

Slaná mořská voda nejenže šperkům nevadí, ale například zlatu může dodat i nový lesk. Pozor však na koupání v bazénu s chlorovanou vodou anebo v termálních pramenech, kde zlato i stříbro černají. Také kameny organického původu, jako jsou perly, korály nebo tyrkysy, raději před vstupem do bazénu odložte. Jsou choulostivé a chlor i různé chemické sloučeniny by je mohly poškodit.

2. Nehněťte s nimi těsto

Při běžné přípravě jídla nemusíte například prstýnky sundávat, tedy pokud se zrovna nechystáte zadělávat těsto na knedlíky… Jakmile by se totiž těsto dostalo do šperku, nejspíš byste je z něj jen složitě dostávala a musela ho pak nechat vyčistit ultrazvukem. Opatrná také musíte být, máte-li prsten s perlou, která by mohla reagovat změnou barvy a povrchu třeba na potřísnění octem nebo při kontaktu se zelím či červenou řepou.

3. Neuklízejte s nimi bez gumových rukavic

Většina pracích a čisticích prostředků obsahuje chemické látky, například chlor, které můžou především kameny organického původu poškodit. Proto je dobré zvyknout si při úklidu, ale i při ručním praní na používání klasických gumových rukavic.

4. Nekrémujte se s prsteny na rukou

Kosmetické krémy a emulze sice šperky vyloženě nepoškodí, ale pokud třeba pravidelně přicházejí prstýnky do styku s krémem na ruce, ztrácejí lesk a třpyt a musíte je potom častěji čistit v ultrazvuku.

5. Nelakujte si vlasy s nasazenými náušnicemi

A co třeba lak na vlasy – měla byste si náušnice zakrýt, když si lakujete vlasy? „Spíš než jen náušnice zakrýt doporučuji nasazovat si je do uší až po úpravě a nalakování účesu. Hlavně náušnice s perlami vysloveně trpí, protože perla zmatní a musí se znovu leštit do lesku,“ upozorňuje Ester Engelová Odstrčilová ze šperkařské firmy Esterstyl.

Nejlepší přítel každé ženy: Jak správně vybrat šperk?
Mohlo by Vás zajímat:

Nejlepší přítel každé ženy: Jak správně vybrat šperk?

6. Nevystavujte šperky vysokým teplotám

Některé vzácné kameny, například smaragdy, můžou reagovat na vysoké změny teplot i tím, že změní barvu nebo dokonce prasknou. Proto je lepší nenosit ani neodkládat šperky v místech, kde hrozí velký žár, jako je okolí krbu nebo třeba u táborového ohně. Pro zajímavost – v tomto směru se vyznačuje výjimečnou odolností diamant, který vydrží neporušený, i když se dostane do styku s ohněm.

7. Pozor na křehkost perel

Perly jsou z organického materiálu – perlorodky. Proto jsou velmi choulostivé na mechanické poškrábání a působení chemických látek. „Šperky s perlami si nasazujte až na konec make-upu, po aplikaci parfému i laku na vlasy. Aby neztratily svůj lesk a třpyt, vyžadují pravidelnou péči, která nemusí být nijak složitá. Stačí je čistit slabým roztokem jemného mýdla,“ doporučuje Ester Engelová Odstrčilová.

8. Neberte si šperky do prašného prostředí

Žádným šperkům nesvědčí pobyt v prašném prostředí. Také popel nebo písek můžou kráse klenotů ublížit. Měla byste na to myslet pokaždé, když se rozhodnete udělat velký úklid, vyčistit kamna nebo se třeba chystáte s dětmi na pískoviště.

9. Nepodceňujte vlastnosti stříbra

Běžnému opotřebení nejvíce podléhá stříbro, protože je nejměkčí, takže se snadno poškrábe, a také působením kyslíku nejdříve černá. Proto je třeba zacházet se stříbrem značně ohleduplně. Oproti tomu zlato a platina vydrží víc.

10. Odkládejte šperky při sportování

Pokud se chystáte do tělocvičny či sportovat v přírodě, měla byste všechny šperky raději nechat doma, jinak jim hrozí mechanické poškození. „Nejvíc náchylné k poškrábání jsou přírodní kameny v rozmezí tvrdosti Richterovy stupnice, jako jsou české granáty, morganity, akvamaríny nebo smaragdy. Určité nečistoty v nich (tzv. inkluze) můžou způsobit i odštípnutí kamene při nárazu. Naopak safíry a rubíny mají tvrdost 9 a jsou velmi odolné proti poškrábání a nárazu. Nejodolnější proti otěru je pak diamant, který má na Richterově stupnici tvrdost 10,“ vysvětluje rozdíly v odolnosti vzácných kamenů zlatník Marek Odstrčil.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články