Fit a krásnátestovánísoutěže

Jaké to bylo být dítětem v socialistickém Československu? Kamarádi, běhání venku, pionýrské tábory a žádné počítače

Zdroj:Facebook/Retro

+ 9 fotek+ 10 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Na dětství vzpomínáme všichni rádi, ať už jsme ho prožili za komunistů mezi paneláky, nebo jindy a jinde. Být dítětem před rokem 1989 každopádně znamenalo spoustu lítání po venku, her s kamarády a absolutní minimum moderních technologií.

Barbara Lorenzová 26. září 2018

Šok už v porodnici

Vítej na svět a šupej pryč od maminky. Ano, přesně takhle to bylo. Jakmile jste se narodili, byli jste od své matky v porodnici separováni. Setkali jste se s ní až při kojení, což ostatně také netrvalo věčně. Plenky, které vám dávali, většinou pěkně kousaly a špatně sály vlhkost, takže žádný med.

Chvilku se rozkoukej a mazej do jeslí!

Jestliže byla vaše rodina závislá na druhém příjmu nebo nehlídala babička, doma s maminkou jste se moc neohřáli – nejútlejší dětství jste prožili s tetami v jeslích. Do těch vás rodiče většinou vlekli násilím, a navíc jste byli tak malí, že jste si ani nebyli schopni hrát s ostatními.

Z jeslí rovnou do školky

mateřské škole jste se začali setkávat s politickou výchovou – učili jste se oslavné básně a písně, učitelka vás učila, že není Ježíšek, ale děda Mráz. A nosili jste stejné, jednobarevné punčošky nebo tepláčky. Ale zase jste si mohli hrát s mončičákem, igráčkem nebo magnetickou tabulkou.

Thumbnail # Dost bylo komunistické panelákové šedi. Tohle je 12 nejbarevnějších ulic světa, po kterých žízní i česká města
Mohlo by Vás zajímat:

Dost bylo komunistické panelákové šedi. Tohle je 12 nejbarevnějších ulic světa, po kterých žízní i česká města

Škola, základ života

Vyrostli jste z malých bačkůrek, nasadili vám aktovku na záda a byli jste rázem školáky. Začali jste se učit číst a psát, mluvit rusky a s tím souvisely i pravidelné školní soutěže, například recitační Puškinův památník. Když jste si chtěli šplhnout u učitele, přihlásili jste se k tvorbě třídní nástěnky, které vévodily stěnám tříd i chodbám. Při tělesné výchově jste vypadali všichni stejně – bílá tílka a červené trenýrky pro kluky, modré pro holky.

Místo počítače na hřiště

Jestli bylo něco na dětství v socialismu fajn, tak to byl volný čas strávený venku. Nebyly počítače, a tak všechny děti po škole odhodily aktovky a utíkaly ven. Skákání přes gumu, skákání panáka nebo přebíraná, to byly hry dětí narozených v socialismu.

Pionýrský tábor

Pionýrských táborů byla v socialistickém Československu spousta a většina dětí se na ně těšila – koupat se v řekách a rybnících, bydlet v chatkách a hrát táborové hry, to by si leckdy nechali líbit i dospělí. Na druhou stranu ale pionýrské tábory představovaly také zelené a modré košile, červené šátky a výzvu: „K budování a obraně socialistické vlasti buď připraven!“

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu