Fit a krásnátestovánísoutěže

Japonští vědci vymýšlejí drony, které mají v budoucnu nahradit včely. Populace včel totiž nebezpečně klesá

Japonští vědci vymýšlejí drony, které mají v budoucnu nahradit včely. Populace včel totiž nebezpečně klesá

Zdroj:zdroj: pixabay

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Dvě třetiny všech rostlin na planetě Zemi je závislých na včelím opilování. Včelstvo ale čím dál tím víc vymírá, což značí velký problém. Japonští vědci se připravují na nejhorší a dali se do výzkumu robotických dronů, které by chybějící včelstvo v budoucnu nahradily.

Lenka Šebestová 24. dubna 2018

Včela medonosná je nepatrné zvířátko, které na svých bedrech nese odpovědnost za život na zemi.

Důležitost včel pro přírodu a člověka definoval Albert Einstein: „Pokud by zmizely na zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.“ Rozhodně to není přehnané tvrzení.

Včela medonosná je nesmírně důležitá pro udržení rozmanitosti přírody a je jedním z nejdůležitějších článků potravního řetězce. Má hlavní a nezastupitelné místo v přírodě jako opylovatelka kulturních i planě rostoucích rostlin.

Thumbnail # Máte v domě myši, nebo hůř, potkany? Víme, jak se jich zbavit
Mohlo by Vás zajímat:

Máte v domě myši, nebo hůř, potkany? Víme, jak se jich zbavit

Japonské drony

Japonský vědec Eijiro Myjako a jeho tým z tokijského vědeckého institutu pracují na mini dronech, které by měly ubývající včelstvo v budoucnu zastat. Tyto drony by měly umět opylovávat květiny a dokonce i vyrábět med stejně jako včely. Už je dokonce zhotoven první prototyp. Váží asi 15 gramů a má velikost jako krabička sirek. Jeho spodní strana je pokryta koňskými žíněmi napuštěnými speciálním lepivým gelem. Když dron naletí na květinu, pyl je zachycen a na další rostlině zůstává. Při prvních pokusech byl schopen tento mini dron opylovat svou první lilii. Ze sta pokusů bylo zatím úspěšných 37.

Vše je vývoji

Drony zatím nemají umělou inteligenci a ovládají se manuálně. To chtějí vědci změnit. Velkým limitem je baterie, která dron pohání. Zatím vydrží pouhé tři minuty. Cesta to tedy bude ještě dlouhá.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu