Konec tajemství tichých úlů: Co dělají včely v zimě?

4. února 2019
Pleva.cz
Pleva.cz
Témata: med, sníh, spánek, ticho, úl, včela, zima

Přemýšleli jste někdy nad tím, co dělají včely v zimě, když je krajina pokryta sněhem a teploty klesají pod bod mrazu? Čím si asi chudinky včelky zajišťují teplo? Mají zimní spánek jako třeba mědvědi? Kde čerpají sílu na následnou sezónu opylení?

Zima, sníh a závěje dorazily i ke včelím úlům. Copak dělají včelky v zimě? Možná se budete divit, ale udržují se u sebe a vytvoří takzvaný včelí chomáč. Pokud je teplota velmi nízká, „vytápějí“ pouze tento chomáč.

Jinak jsou samozřejmě i mezi plásty, ale pravidelně se střídají, chvilku jsou v teple uprostřed a chvilku jsou dál od středu, jinak by hrozilo zkřehnutí krajních včel. Matka je dle očekávání vždy uprostřed chomáče.

I když je venkovní teplota hluboko pod bodem mrazu, teplota v chomáči je okolo 26°C. A jak si včelky teplo vyrábí? Jednoduše, velmi rychle kmitají svaly na hrudi, čímž se sice rychle unaví, tak se mezi sebou střídají, ale účinek je skvělý a ony si tak mohou celou zimu hovět pěkně v teple.

To je samozřejmě ideální, protože tak čerpají sílu na nadcházející jaro, kdy všechno začne kvést a jejich hlavní náplň práce – opylovat – přijde zase na řadu.

Zavří­t reklamu