Konec tajemství tichých úlů: Co dělají včely v zimě?

Včelí úly v zimě
Zdroj: Pleva.cz
Včely přes zimu čerpají energii pro svou sezónu opylováníV zimě si včely vytvoří chomáč, ve kterém si udržují teploVčelí úly v ziměPlástve s medem+ 1 fotka+ 2 fotky

Přemýšleli jste někdy nad tím, co dělají včely v zimě, když je krajina pokryta sněhem a teploty klesají pod bod mrazu? Čím si asi chudinky včelky zajišťují teplo? Mají zimní spánek jako třeba mědvědi? Kde čerpají sílu na následnou sezónu opylení?

Redaktor
Redaktor04. 02. 2019 08:26

Zima, sníh a závěje dorazily i ke včelím úlům. Copak dělají včelky v zimě? Možná se budete divit, ale udržují se u sebe a vytvoří takzvaný včelí chomáč. Pokud je teplota velmi nízká, „vytápějí" pouze tento chomáč.

Jinak jsou samozřejmě i mezi plásty, ale pravidelně se střídají, chvilku jsou v teple uprostřed a chvilku jsou dál od středu, jinak by hrozilo zkřehnutí krajních včel. Matka je dle očekávání vždy uprostřed chomáče.

I když je venkovní teplota hluboko pod bodem mrazu, teplota v chomáči je okolo 26°C. A jak si včelky teplo vyrábí? Jednoduše, velmi rychle kmitají svaly na hrudi, čímž se sice rychle unaví, tak se mezi sebou střídají, ale účinek je skvělý a ony si tak mohou celou zimu hovět pěkně v teple.

To je samozřejmě ideální, protože tak čerpají sílu na nadcházející jaro, kdy všechno začne kvést a jejich hlavní náplň práce - opylovat - přijde zase na řadu.

Ideální šatník pro ženy 50+ obsahuje devět základních kousků: Nezapomínejte na výrazný doplněk, radí stylistka

Ideální šatník pro ženy 50+ obsahuje devět základních kousků: Nezapomínejte na výrazný doplněk, radí stylistka

Související články

Další články