Jemné vlasy si dělají, co chtějí. Jak je zkrotit?

4. února 2019
Pleva.cz
Pleva.cz

Každá žena sní o dlouhých a hustých vlasech, ovšem do vínku je dostala málokterá z nás. Mnoho žen naopak trápí jemné a řídké vlasy, pro které obtížně hledají ten správný střih a vhodné prostředky pro jejich úpravu. A jaké střihy pro jemné vlasy tedy zvolit?

Jemné vlasy si obvykle dělají, co chtějí

Pokud měly vaše mamka a babička jemné a slabé vlasy, pravděpodobně vás tento problém trápí také, protože se jedná především o záležitost genetiky. Jemné vlasy bývají poměrně slabé a tenké, proto mohou působit jako zplihlé, poměrně často elektrizují, zdají se být ochablé a účesy pro řídké jemné vlasy nevydrží příliš dlouho v perfektním stavu. Dělají si zkrátka, co chtějí.

Vhodnými střihy pro jemné vlasy můžete i s těmito vlásky dosáhnout vzdušného a bohatého účesu. Budete však muset zapomenout na dlouhé vlasy, ideální je totiž délka zhruba po ramena.

Vlasy delší než 15 centimetrů totiž neudrží vlastní váhu a velmi rychle ztrácí objem. Proto váš ranní pečlivě vyfénovaný a nalakovaný účes často nevydrží ani do oběda.

Jemným vlasům sluší krátké střihy

Obecně nejvhodnější střihy pro jemné vlasy začínají jejich zkrácením. Čím častěji totiž jemné vlasy vidí nůžky, tím zdravější budou mít konečky, což se odrazí i na jejich celkovém vzhledu. Ke kadeřnici byste se tedy měli podívat přibližně jednou za čtyři až šest týdnů. Pokud se ovšem ke kadeřnici ze spousty různých důvodů tak často nedostanete, bude dobré vymyslet takový střih pro jemné vlasy, se kterým vaše vlasy budou vypadat stále krásné a šik.

Jemně seřezané mikádo

Mikádo je střih, který jemným vlasům sluší a sedí. Zároveň může být úplně kratičké, středně dlouhé nebo dokonce polodlouhé. Pro šikovný střih tak nemusíte zkracovat těžce pěstěné vlasy o dlouhé centimenty, ale stačí si je nechat sestřihnout do mikáda. Pokud si však necháte při mikádu vlasy seřezat břitvou, dodáte jim daleko větší život a objem. Seřezání jemných vlasů břitvou je velmi účinná metoda, jak do nich dostat vítr. U jemně seřezaného mikáda tak můžete ofinu nechat volně padat z boku dolů, aby mohla plynuje navázat na zbytek vlasů. Mikádo můžete mít také úplně bez ofiny nebo ho doplnit originální patkou – všechny varianty jsou pro jemné vlasy přípustné. Dobře seřezané mikádo má navíc jednu podstatnou výhodu: nemusíte ho nijak zvlášť upravovat, což se o ostatních účesech pro jemné vlasy rozhodně říct nedá. U mikáda si rozevlátou ležérnost rozhodně dovolit můžete.

Asymetrické mikádo

Velmi dobrou variantou mikáda pro jemné vlasy je mikádo sestříhané tzv. do podkovy. Podkova vypadá tak, že přední partie jsou delší než partie zadní. V některých případech o pár centimetrů, v jiných o dobrých deset centimetrů – záleží na vašem vkusu a stylu.

Podkova je velmi dobrou volbou pro jemnější a poškozené vlasy, protože delší vlasy kolem obličeje získají pohyb a vzdušnost. Krátké vlasy na temeni hlavy se naopak odlehčí a budou působit daleko objemněji. Asymetrické mikádo do podkovy je skvělým účesem na léto, zřejmě i proto, že si klade minimální požadavky na úpravu.

U asymetrického mikáda můžete zvolit také některou z variant: například si nechat delší vlasy na jedné straně a na druhé je zkrátit do délky vlasů na temeni. Asymetrické mikádo kadeřnice rády kombinují s melírem, vědí proč – taková kombinace totiž dokáže udělat i s jemnými vlasy divy. Získají totiž objem a šmrnc.

Vrstvený střih pro delší vlasy

Pokud nechcete vlasy zkracovat, ale zároveň vás trápí jemné vlasy bez objemu, můžete si nechat tradiční dívčí délku na ramena, ale zvolit šikovnější sestřih. Poproste vaši kadeřnici o vrstvený střih, při kterém vám budou prameny vlasů padat do obličeje. Vrstvený střih je ovšem jedním z účesů, který vyžaduje pravidelnou péči o jednotlivé vrstvy a časté sestříhávání, jinak bohužel působí zanedbaně a jemným vlasům na kráse nepřidá. Také pokud máte vlasy hodně jemné a zároveň řídké, raději se výraznějšímu prostříhání či sestříhání vyhněte. Nedocílíte tak požadovaného „odlehčení“, ale spíš malý objem vlasů ještě zvýrazníte. Vrstvený sestřih vlasů je rovněž nutné každodenně upravovat, například foukat přes kulatý kartáč, díky čemuž získají vlasy objem.

Pixie střih pro krátké vlasy

Pro jemné vlasy jsou samozřejmě ideální co nejkratší účesy. Mezi ty opravdu kratinké patří nejrůznější varianty pixie střihů.

Tyto roztomilé rozcuchy si vyzkoušela řada významných osobností, od Emmy Watsonové, která nosila pixie jenom krátce, až po Ginnifer Goodwinovou, které pixie zkrátka sedl a v různých délkách ho obměňuje prakticky pořád. Kratinký pixie střih dodá jemným vlasům život a pohyb a zároveň do nich vnese objem a vitalitu. Vyžaduje sice jistou ranní péči, ale tou se mnohdy rozumí jen několik prohrábnutí stylingovým přípravkem či drobné tupírování detailů. Náročnější je ovšem udržování sestřihu v dobrém stavu. Stejně jako vrstvený střih pro delší vlasy vyžaduje pravidelné návštěvy kadeřnice.

Další tipy pro střihy krátkých vlasů

S jemnými vlasy se může stát, že nedokážete svůj účes ozvláštnit skvělým objemem. Nevadí. Zkuste to jinak.

Pro jemné vlasy se výborně hodí nápadité a nápadné ofiny a patky

Zvýrazní detaily obličeje, upozorní na to krásné a často dají zapomenout na poněkud menší objem vlasů. Jemné vlasy zároveň potřebují tupý sestřih, díky němu totiž budou vypadat silnější. Jemným vlasům sluší i extravagantní střihy. Optický objem dodá například vyholená část hlavy nebo oholená oblast kolem jednoho ucha, přes kterou volně spadají vlasy nad ní. Ano, nejsou to střihy pro každý věk a pro každou ženu.

Experimentujte s barvami a jejich tónováním

Vyzkoušet můžete nejrůznější melíry nebo podbarvení vlasů. Barva totiž může díky hře světlejších a tmavších pramínků přidat i jemným vlasům dojem většího objemu. Melírovat ovšem nemusíte všechny vlasy po celé délce – šikovná kadeřnice vám pomůže se zesvětlením nebo nabarvením určitých partií, které podpoří objem vlasů. Obecně se při melírování častěji zesvětluje, protože tmavé barvy jemným vlasům příliš nesluší a navíc pod nimi ubývá objemu vlasů. Ovšem zde už záleží na tvaru vašeho obličeje i vašem barevném typu.

Fénujte se v předklonu

Kadeřnice moc dobře ví, jak na účesy pro jemné vlasy. Účes nejprve profénují v předklonu „se zdviženými vlasy“. V této poloze účes i lehce nalakují. Pak zákaznici posadí a fénování dokončí v normální poloze a vrhnou se na finální styling. Podobným způsobem se můžete fénovat i ráno v koupelně. Stačí se předklonit a první hrubé fénování provést s hlavou na úrovni kolen. Nemusíte si lámat hlavu s kartáčem, stačí vlasy protřepat pomocí prstů. Uvidíte, že změna v objemu bude patrná na první pohled.

Šetřete na šamponu i kondicionéru

Problémy s jemnými vlasy se mohou ještě prohloubit při používání nevhodných vlasových prostředků. Vybírejte si proto vždy šampon určený pro jemné vlasy, který neobsahuje silikony. Zároveň to nepřehánějte s jeho množstvím – u kvalitních výrobků hned pocítíte, že méně je více. Šetřete také s dávkou kondicionéru, který byste měli aplikovat spíše na konečky. Jemným vlasům příliš nesvědčí časté pročesávání kartáči či hřebeny s hustými zuby – vyberte si naopak hřeben s řídkými zuby. Pročesávejte vlasy po jejich délce a nezačínejte už u kořínků, abyste zbytečně neaktivovali mazové žlázky k vyšší činnosti.

Pečlivě vybírejte vlasové produkty

I přirozeně jemné a řídké vlasy mohou vypadat velmi krásně a být onou pomyslnou korunou krásy, když vsadíte na vhodné vlasové produkty. Možná jste už vyzkoušela mnoho šamponů, kondicionérů či vlasových vod a čekala změnu přes noc. Vlasy si bohužel dávají na čas – abyste pocítili účinky určitého kosmetického produktu, je třeba ho používat alespoň čtyři až šest týdnů, aby se mohl skutečně projevit a ukázat, co v něm je.