Jak se zbavit vší: Chytrý rádce, který vám pomůže nejen v zimě

žena, vlasy
Zdroj: Freepik

Zima není jen o sněhu, horách a Vánocích. Právě toto období doslova nahrává přenosu a rychlému šíření vší ve vlasech. Je to způsobeno tím, že děti v zimě nosí pokrývky hlavy a při nejrůznějších hrách si čepice a šály, kterými se veš dětská snadno přenáší, mezi sebou půjčují a vyměňují.

Jana Jánská
Jana Jánská 30. 01. 2019 09:09

Veš za pětikorunu

V dobách našich babiček se údajně vši ve školách dokonce mezi dětmi prodávaly, aby nemusely chodit do školy. Vši dnes rozhodně nemusí znamenat zanedbanou hygienu. Chytit je můžete prakticky kdekoliv. Než do rukou vezmete holicí strojek a budete chtít svou ratolest oholit, zkuste se jich zbavit i jinak.

Veš versus muňka

Plno lidí si veš plete s muňkou. Rozdíl mezi těmito parazity je ten, že muňka dává přednost životu v ochlupení než ve vlasech. I když i tam se může dostat. Vši už rozhodně nejsou známkou špatné hygieny, protože je opravdu můžeme chytnout kdekoliv. Na ulici, v tramvaji nebo v převlékacích kabinkách. Veš sice žije jen měsíc, ale i tak toho za svůj krátký život stihne dost. Dokáže naklást až 50 hnid (vajíček). Hnidy se po sedmi dnech líhnou v larvy, kterým stačí osm dní k dospělosti a k nakladení dalších 50 vajíček. Množí se tedy neuvěřitelnou rychlostí.

Příznaky zavšivení

Jednoznačně neustálé drbání a ošívání se. Některé děti mohou mít například i teploty nebo alergické reakce na vší trus. Jakmile ve vlasech spatříte jedinou hnidu nebo pohybující se veš, je vše jasné.

Jak na ně vyzrát

Nejlepším hubitelem jsou speciální repelenty, které jsou k dostání v každé lékárně. Vždy si raději přečtěte příbalový leták. Repelenty zabijí pouze dospělé vši. Vajíčka přežijí. Kdybychom je ve vlasech nechali, za pár dní se vylíhnou a hlava je opět zavšivená. Tahání hnid lze provést pořádným rozčesáváním a taháním ručně. Je to sice únavná, ale nezbytná práce.

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Související články

Další články