Blíží se vánoční svátky, což je čas, kdy častěji darujeme, ale také dostáváme kytice řezaných květů. A každá květina si zaslouží pozornost a péči. Vždyť vykvetla pro naše potěšení.
Pugét květin přináší nejen radost, ale také zodpovědnost, aby vám květy co nejdéle vydržely. Není to žádná věda, stačí, když se budete řídit několika jednoduchými radami a zněkolikanásobíte životnost vaší kytice.
Každá je jiná
Tak jako ani jedna z nás není stejná jako ta druhá, také květiny jsou různé a mají i jiné požadavky na to, jak se o ně starat. Ideální je, když květiny při transportu neutrpí teplotní šok. Teď v zimě hlavně dejte pozor, abyste kytici zbytečně nevystavovali větru a mrazu.
Zabraňte hnilobě
Ještě, než květinu umístíte do vázy, pečlivě zbavte stonek přebytečných listů. Poté ho seřízněte ostrým nožem pod úhlem zhruba 45 stupňů. Účelem tohoto řezu je zvětšit plochu, kterou do sebe květina může dostávat vodu a živiny. Při každé výměně vody je dobré řez opakovat.
Pečujte o vodu
Aby se řezané květiny po transportu v chladném povětří dobře aklimatizovaly, dejte je nejprve do vlažné vody a až později do studené. Tu měňte jednou denně. Kvůli tomu, že květina pije pouze řezem stonku, stačí dát do vázy minimum vody.
K ochraně vody a stonku před hnilobou a slizem můžete použít i acylpyrin, kapku octa nebo citronu. Samozřejmě můžete použít i originální výživu, kterou dostanete od floristy. V teplých dnech květiny ocení kostku ledu.
Správná a čistá váza
I taková maličkost, jako je vhodná váza, ovlivňuje životnost květiny. Než do ní nalijete vodu, vydezinfikujte ji – k tomu ideálně použijte přípravek s obsahem chlóru. Květinám se daří v různých typech nádob a každá vyžaduje jiný tvar. O tom si povíme zase příště.
Tip na závěr
Naaranžované ovoce v blízkosti květin sice vypadá atraktivně, ale kytici vůbec neprospívá. Některé plody totiž uvolňuji etylén, který urychluje nejenom zrání ovoce, ale i stárnutí květů.