Karikaturista s hudebním talentem: Výročí smrti Lyonela Feiningera, kterého nacisté nenáviděli

11. ledna 2019 Lucie Trávníčková
panopticon
panopticon

Americko-německý malíř, fotograf, karikaturista, hudební skladatel. Základem jeho formy byl kubismus, maloval kompozice s loďmi či architekturou. Pracoval se světlem, aby dosáhl až magických efektů. Romantický nádech jeho obrazům dodávaly chladné a teskné tony.

Narodil se 17. července 1871 v New Yorku do rodiny německých přistěhovalců. Velká většina jeho uměleckého formátování proběhla pod evropským vlivem. V Berlíně od roku 1887 studoval umění na Královské akademii. Tehdy již také začal přispívat svými karikaturami do různých deníků. Malířem na plný úvazek se stal až o dvacet let později. V roce 1892 odešel do Paříže dokončit svá studia, ale pak se usadil v Berlíně. Později se znovu ocitl v Paříži, kde se seznámil s kubisty – kubismus měl na jeho díla velký vliv, tím největším byl ovšem Robert Delaunay, sdíleli spolu zájem o emocionální působení barev.

Roku 1919 se stal profesorem na Bauhausu, ale po nástupu nacistů se jen těžko vyrovnával s problémy, jež ho pronásledovaly. Bauhaus byl zavřen a Feininger byl nacisty prohlášen za zvrhlého umělce: po tomto incidentu odešel zpět do Států.

Byl ženatý s Clarou Fürst, dcerou malíře Gustava Fürsta, o několik let později se ovšem rozvedl a vzal si Julii Berg, se kterou měl několik dětí. Jeho syn Andreas se stal slavným fotografem a T. Lux fotografem a malířem.

Zemřel 13. ledna 1956 v New Yorku.