Když se knihy mění v obrazy: Které filmové či seriálové adaptace se o přízeň diváků ucházejí v letošním roce?

Filmové adaptace nelze s knihou porovnávat.
Zdroj: Shutterstock
Velmi oblíbený je spisovatel Jo Nesbø.Na předních příčkách v oblíbenosti se už mnoho let drží sága o krásné Angelice.Agatha Christie patří dodnes mezi hvězdy detektivek.Erich Maria Remarque a jeho válečná dramata patří mezi skvosty.+ 5 fotek+ 6 fotek

Více než 60 let je u nás třetí měsíc roku provázán s knihou. Osvětová akce měla od počátku rozšiřovat literaturu po celé zemi, mezi všechny skupiny obyvatel. Mnoho knih se však dostalo do širšího povědomí až díky filmu. Literární díla jsou pro filmové tvůrce vděčným a stále živým zdrojem inspirace. Kteří spisovatelé se těší největšímu zájmu filmařů? Které filmové či seriálové adaptace se o přízeň diváků ucházejí letos?

Petra Járková
Petra Járková 26. 03. 2019 08:00

Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky pořádá v roce 2019 již podesáté akci Březen – měsíc čtenářů. Ta navazuje na Měsíc knihy, který vznikl v roce 1955. Podobně jako MDŽ (Mezinárodní den žen) je však spojován s minulým režimem a mnohdy je z toho důvodu také zatracován. Odpůrci mají téměř vždy svůj protipól. Není tomu jinak ani v tomto případě. Měsíc knihy tedy dále řada obchodníků i institucí slaví.

Kolekce filmových adaptací

Průzkum, který v loňském roce uskutečnily Národní knihovna ČR a Ústav pro českou literaturu AV ČR mezi obyvateli ČR staršími 15 let, ukázal, že lidé nejraději čtou současnou oddechovou literaturu. Nejoblíbenějším autorem je Jo Nesbø. Mezi sedmi českými čtenáři nejžádanějšími spisovateli je pouze jeden Čech, a to Michal Viewegh.

Díla obou zmíněných tvůrců stejně jako zbývajících se stala předlohami filmů. To jen dokazuje, jak si jsou literární a filmový obor blízké.

„I my jsme chtěli zákazníkům připomenout, že v březnu oslavujeme knihy. Proto jsme se rozhodli vytvořit kolekci filmových adaptací. Padesát tuzemských a zahraničních snímků bude zpřístupněno 19. března u příležitosti představení nové verze naší internetové televize Kuki. Filmová edice bude dostupná jeden měsíc,“ říká Vladimír Tovarňák, vedoucí prodeje.

Tematická březnová kolekce byla pečlivě poskládána, aby si v ní každý divák přišel na své. Obsahuje například film Lovci hlav, který vznikl podle stejnojmenného bestselleru norského spisovatele Nesbøa, nebo detektivní snímek Vražda v Orient-expresu podle románu Agathy Christie.

„Do filmového výběru jsme zařadili také kompletní řadu filmů o Angelice. Dlouhodobě u ní pozorujeme vysokou sledovanost. Pozitivní ohlasy pravidelně zaznamenáváme i na Facebooku,“ doplňuje Tovarňák.

Scenáristé vycházeli z románové série francouzské autorky Anne Golon. V tomto případě filmové zpracování zcela zastínilo knižní předlohu. Snímky zaznamenaly světový úspěch a představitelku Angeliky, herečku Michèle Mercier, diváci zbožňují. Podle samotné Golon se však původní Angelice podobá jen velmi vzdáleně.

Nejoblíbenější spisovatelé českých čtenářů starších 15 let:

  1. Jo Nesbø
  2.  Agatha Christie
  3. Danielle Steel
  4.  Michal Viewegh
  5. Stephen King
  6.  Joanne K. Rowling
  7. Erich Maria Remarque

Slepice, nebo vejce?

Pustit se do natáčení příběhu podle knižního trháku je lákavé. Pokaždé ovšem odborníci i laici vedou spory, zda je lepší kniha, nebo film. Nejrozumnější proto možná je držet se názoru, že nelze provádět adekvátní srovnání. Literatura i film pracují s odlišnými výrazovými prostředky. Snímek vytvořený na podkladu slovesného materiálu je tak zcela novým dílem. Výjimečně dochází také k vydání knihy až po vzniku filmu. S takovým příkladem se setkáváme právě v současné době na stanici ČT1.

Pět mrtvých psů primárně vzniklo jako námět pro Českou televizi, který jsem však mezitím převedl do románové verze. Ta se v mnoha ohledech od toho, co diváci vidí na obrazovkách, odlišuje,“ prozrazuje Michal Sýkora, autor předlohy detektivní série Pět mrtvých psů, který slaví úspěch.

Přírůstky na plátnech kin

Vraťme se ke klasickému modelu, kdy je kniha filmovou předlohou. Jedním, filmaři nejčastěji poptávaných spisovatelem je americký tvůrce Stephen King. Do kin letos míří hned dvě nové adaptace. V dubnu proběhne premiéra Řbitova zvířátek, v září se dočká pokračování hororový příběh To s dovětkem Kapitola 2. Příběh zlověstného klauna byl poprvé zfilmován již v roce 1990. Zcela nový filmový kabát získala pohádková kniha Dumbo Helen Abersonové. Snímek režírovaný Timem Burtonem se v kinech objeví příští čtvrtek. Dalším, letos očekávaným animovaným filmem je Velké dobrodružství čtyřlístku. Premiéra je plánována na 4. dubna. V roce 2019 totiž původní komiks Čtyřlístek slaví 50. výročí. Režisér Václav Marhoul si pro svůj nový film vybral román Nabarvené ptáče. Ten v roce 1965 vydal spisovatel židovského původu, známý pod jménem Jerzy Kosiński. Černobílý snímek se na plátna kin dostane v září. V říjnu pak proběhne premiéra filmu Poslední aristokratka, jenž natočil Jiří Vejdělek podle úspěšné stejnojmenné knihy Evžena Bočka.

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články