Na jeho počest lidé pojmenovali planetku i dinosaura: Arthur C. Clarke by dnes oslavil 101. narozeniny

15. prosince 2018 Beatrice Dandová
facebook
facebook

Autor science fiction, vynálezce a génius za románem 2001: Vesmírná odysea, představitel technického optimismu a hard science fiction. On, Robert Henlein a Isaac Asimov byli nazýváni Velkou trojkou sci-fi.

Sir Arthur Charles Clarke se narodil 16. prosince 1917 v Minehead v Anglii ve farmářské rodině. Již jako malý rád sbíral zkameněliny a pozoroval hvězdy – díky rostoucímu zájmu o astronomii si dokonce postavil svůj vlastní teleskop. V roce 1934 vstoupil do Britské meziplanetární společnosti.

Už během studia na gymnáziu začal psát své první povídky – ve studiích nemohl později pokračovat, proto se rozhodl stát profesionálním spisovatelem. Jeho první články, a to o Sluneční soustavě a o letu raketou na Měsíc, byly publikované v letech 1938 a 1939. Za druhé světové války sloužil v britském královském letectvu. V letech 1946-1948 získal bakalářský titul z fyziky a matematiky. Jeho první větší dílo vyšlo ve stejném roce, jako získal bakaláře.

2001: Vesmírná odysea vznikala současně se svou filmovou verzí, původní povídka se přehoupla do románu, který byl předlohou pro stejnojmenný film Stanleyho Kubricka.

Roku 1985 mu byl udělen titul velmistra sci-fi. Od roku 1988 byl upoután na kolečkové křeslo. Byl mu udělen rytířský titul, ačkoli se tento proces zdržel kvůli nařčení z pedofilie bulvárním plátkem – Clarke ovšem byl všech obvinění zproštěn.

Většinu svého života trávil na Srí Lance. Na jeho počest byla pojmenována planetka „4923 Clarke“ a dinosaurus nazývaný Serendipaceratops arthurcclarkei. Zemřel 19. března 2008 krátce po svých 90. narozeninách na srdeční selhání.