Speciál: Hubněte s námiTestováníSoutěže

Niki Lauda by oslavil 71. narozeniny: Zůstal uprostřed plamenů ve více než 900 °C, za šest týdnů znovu závodil

Niki Lauda by oslavil 71. narozeniny: Zůstal uprostřed plamenů ve více než 900 °C, za šest týdnů znovu závodil
Zdroj: Wikimedia Commons/Waerfelu – Vlastní dílo, CC BY 3.0
+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Kdo by neznal životní příběh slavného pilota formule 1, který roku 1976, během Velké ceny Německa, na velmi nebezpečném okruhu nezvládl jednu ze zatáček a vyboural se. Kdyby ho tenkrát soupeři nevytáhli z hořícího auta, nepřežil by. Tahle strašlivá nehoda poznamenala nejen celý jeho následující život, ale dokonce změnila pravidla tohoto závodu.

Petra Járková 22. února 2020

Bylo 1. srpna roku 1976 a okruh formule 1 v Nürburgringu slavil 50. výročí vzniku. Vše vypadalo idylicky. Lauda sice tento okruh nesnášel a chtěl, aby byl zrušen, ale právě kvůli výročí bez řečí nastoupil na start. V prvním kole byl první a všichni natěšeně čekali, jak dopadne kolo druhé. Bohužel, v tom už do cíle nedojel.

Náraz do svodidel

Niki ztratil kontrolu nad vozem a narazil do svodidel, která ho vrátila zpět na okruh. Z nádrže se vylilo skoro dvě stě litrů paliva. Formule se okamžitě vznítila a do Laudova ferrari narazil další vůz. Nikimu spadla přilba i ohnivzdorná kukla a on zůstal uvězněný v hořícím autě. Nebýt statečnosti jeho kolegů, kteří ho z hořícího pekla vysvobodili, s největší pravděpodobností by nepřežil.

Boj o život

Lauda byl okamžitě převezen do nemocnice, ale jeho stav byl velmi kritický. Měl popálenou pravou půlku hlavy, ohořelé vlasy a pravé ucho, poškozená víčka i plíce, neboť téměř minutu dýchal toxický kouř. Lékaři mu moc nadějí nedávali, ale Lauda bojoval o život jako lev.

Plastické operace

Když se jeho stav trochu zlepšil, přišlo na řadu mnoho plastických operací. Dokonce jich mělo být mnohem více, sám Lauda se ale rozhodl, že podstoupí jen nejdůležitější zákroky, které jsou nutné ze zdravotních důvodů. Nejdůležitější byla víčka, aby mohl používat oči.

Před 26 lety zemřela automobilová závodnice Eliška Junková: Byla nejrychlejší ženou světa, manžel jí zahynul strašnou smrtí
Mohlo by Vás zajímat:

Před 26 lety zemřela automobilová závodnice Eliška Junková: Byla nejrychlejší ženou světa, manžel jí zahynul strašnou smrtí

Návrat do formule

Zní to sice neuvěřitelně, ale do formule se vrátil už po šesti týdnech po havárii. Stalo se tak v Itálii na okruhu v Monze. Skončil tam čtvrtý, což bylo neskutečné po tom, co všechno v posledních pár týdnech prožil. Přesná příčina Laudovy nehody není dodnes známa. Spekulovalo se ale o zlomení závěsu zadního kola, prasklé pneumatice či upadlém kole.

Vítěz mistrovství světa

V dalších letech Lauda ještě dvakrát mistrovství světa ve formuli 1 vyhrál a měl radost z toho, že se díky jeho nehodě výrazně zvýšily podmínky bezpečnosti jezdců, aby se podobný incident už nikdy neodehrál.

Poškozené plíce

V srpnu 2018 podstoupil Niki Lauda transplantaci plic poškozených následkem nehody z roku 1976. Zemřel 20. května 2019 po vleklých zdravotních problémech v nemocnici v Curychu.

NA TO, JAK VYPADAL NIKI LAUDA PŘED A PO NEHODĚ, SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články