Fit a krásnátestovánísoutěže

Nová naděje pro lidi s Alzheimerovou chorobou. V Japonsku pro ně vymysleli chytré GPS boty

Nová naděje pro lidi s Alzheimerovou chorobou. V Japonsku pro ně vymysleli chytré GPS boty
Zdroj: Maxpixel.freegreatpicture.com
+ 3 fotky+ 4 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Lidé se začínají dožívat vyššího věku a svůj pobyt na tomto světě si plánují užívat tak dlouho, jak to jen jde. Jenže ne vždy na nás čeká takové stáří, jaké bychom si přáli. S vyšším věkem například stoupá pravděpodobnost Alzheimerovy choroby, která člověka absolutně uvězní. Lidé s tímto onemocněním přichází o prostorovou a časovou orientaci, často se dokážou ztratit i ve svém vlastním domě, natož někde mimo něj. Nyní však s novou pomocí přišla jedna japonská společnost, která vyvinula GPS obuv, díky níž se zatoulané lidi s Alzheimerem podaří rychleji najít.

Kateřina Sobolová 13. ledna 2020

S pamětí mívají problémy nejen lidé ve stáří. Během té kupy starostí a plánů, které nám v hlavě neustále běží, občas každý z nás zapomene, co zrovna chtěl udělat, nebo co si kde položil. U lidí s Alzheimerovou chorobou nebo demencí jsou však problémy úplně jiné. Už v počátku nemoci mají velké obtíže s dezorientací a kvůli tomu se mohou velmi často cítit neuspořádaně a nekomfortně, což vede ke stavům úzkosti, které je těžké zastavit.

Alzheimerova choroba. Pozorujete na sobě některé z těchto příznaků? Tak zpozorněte
Mohlo by Vás zajímat:

Alzheimerova choroba. Pozorujete na sobě některé z těchto příznaků? Tak zpozorněte

Přelomový vynález

Lidé jsou z těchto stavů zmatení a často se stává, že odcházejí z domova a tuto skutečnost si vlastně ani neuvědomí. Jejich rodina je pak v beznadějné situaci, o ztraceného člověka se bojí a ví, že už ho nikdy nemůže nechat samotného. Tyto příběhy navíc bohužel vždy nemusí mít šťastný konec.

Přelomové řešení se nyní pokusila najít společnost z Japonska – ta vymyslela GPS zařízení, které se dá vložit do obuvi. Co to znamená? Pokaždé, kdy se senior bude chystat na neohlášenou procházku a obuje si boty, bude jeho rodina ihned vědět, kde se jejich blízký nachází. Mohou za ním proto přijít a vzít ho zpět domů do bezpečí.
Celé to funguje na jednoduchém principu. Když nemocný senior opustí domov a vzdálí se do padesáti nebo sta metrů od svého domu, zařízení GPS ihned zašle oznámení na mobilní telefon rodinného příslušníka. Zároveň mu poskytne i mapu, kterou si na chytrém mobilním telefonu nebo počítači může prohlédnout a bude tak vědět, kde přesně se jeho blízký pohybuje, a kde ho tak má najít.

Glutamát pro zlepšení paměti a prevenci demence?
Mohlo by Vás zajímat:

Glutamát pro zlepšení paměti a prevenci demence?

Jedny boty za 7000 korun

Zdá se, že se jedná o naprosto geniální řešení. Starší lidé totiž často nepoužívají mobilní telefony a s touto nemocí mohou venku bloudit klidně i několik dní.

Tyto GPS boty se prozatím prodávají jen v Japonsku a nejsou zrovna levnou záležitostí: jeden jejich pár vyjde na necelých sedm tisíc korun. I přes svou vysokou cenu by ale ulehčily chod nejedné domácnosti…

Podle světové zdravotnické organizace WHO trpí senilní demenci 47,5 milionů lidí na světě. Každý rok se příznaky této choroby objevují u 7,7 milionů lidí a ani v České republice tato čísla nejsou zrovna malá. Poslední výsledky z roku 2014 hovoří o více než o 150 tisících nemocných lidí.

Proto na sebe a své blízké dávejte pozor a zkuste snížit riziko vzniku demence. Stačí dodržovat pár základních rad – starejte se o své srdce, buďte fyzicky aktivní, dodržujte zdravý jídelníček, používejte svůj mozek a užívejte si společenské aktivity!

Jak může v praxi vypadat nástup Alzheimerovy choroby se podívejte do naší galerie:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu