Odvrácená tvář módy: Jak se šije, protestuje a trpí v Bangladéši

24. ledna 2019
flickr
flickr

Podle agentury AP při střetech s policí zemřel jeden člověk a další byli zraněni. To vše se odehrálo kvůli otřesným podmínkám, za kterých a ve kterých pracují dělníci místních továren.

Bangladéš je mekkou textilního průmyslu, zdejší roční obrat tohoto odvětví činí zhruba 30 miliard dolarů. Při zmiňování této částky je až do nebes volající skutečnost, že výplata dělníků, kteří v továrnách pracují, je více než žalostná.

Ti jsou zaměstnáni na výrobu oblečení pro světově velmi oblíbené značky, jako jsou H&M, Zara nebo Uniqlo. V této asijské zemi se nachází kolem 4 500 továren.

Protestující po vládě požadují zvýšení minimální mzdy, a to na 16 tisíc taka, tedy v přepočtu necelých 4 300 korun. V rámci dosáhnutí svého cíle a vyjádření nespokojenosti s celou situací blokovali lidé silnice vedoucí k mezinárodnímu letišti v Dháce. To se přirozeně nelíbilo strážcům zákona, a tak proti dělníkům použili vodní děla, poté i slzný plyn.

Nepokoje trvaly čtyři dny, když se situace vyhrotila natolik, že protestující na policii házeli kameny a zapalovali auta. Co více, jeden člověk byl při střetu zastřelen a mnoho dalších skončilo se zraněními.