Paní M: V Bondovi zemřela, ve skutečnosti Judi Dench slaví 84. narozeniny

8. prosince 2018 Redakce Lifee.cz
flickr
flickr

Držitelka mnoha ocenění, jedna z nejslavnějších hereček a talent, kterému bylo dopřáno zazářit – na filmovém nebi už svítí řadu let. Britská filmová a divadelní herečka si svým umem získala mnoho lidí po celém světě. Nikdy nepatřila mezi křehké krásky a je známá hlavně díky rolím důstojných žen oplývajících pevnou vůlí.

Judith Olivia „Judi“ Dench se narodila 9. prosince 1934, v Yorku v Anglii.  Oba její rodiče byli amatérští herci – na první představení ji vzali už v čtyřech letech. Na škole vystupovala představeních týkajících se hlavně Williama Shakespeara a v roce 1957 již vystupovala ve své první profesionální hře, kde ztvárnila Pannu Marii.

Ačkoli původně chtěla být designérkou, nakonec se, díky rodině, rozhodla pro herectví. Přes kostrbaté začátky postupně získávala reputaci, přestála ostré kritiky a udivovala v rolích ze shakespearovských dramat: Sen noci svatojánské, Kupec benátský, Mnoho povyku pro nic a jiných. Stala se také členkou slavné Royal Shakespeare Company.

Za roli britské královny Viktorie ve filmu Paní Brownová obdržela Zlatý glóbus a za roli královny Alžběty v Zamilovaném Shakespearovi získala dokonce Oscara za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Diváci ji také znají hlavně jako M z filmů o Jamesi Bondovi.

Byla vyznamenána Řádem britského impéria a Řádem společníků cti. Od roku 1971 byla vdaná za herce Michaela Williamse, ten později zemřel. Mají spolu dceru Finty.