Utajený atentát na královnu Alžbětu II. Svých 95. narozenin se málem nedožila. Útočník střílel z toalety

Královna Alžběta II. oslavila 95. narozeniny jen několik dnů po pohřbu sdého celoživotního partnera a lásky prince Filipa
Zdroj: Wikimedia Commons/Julian Calder for Governor-General of New Zealand, CC-BY-SA-4.0
Malá princezna Alžběta na obálce časopisu Time v dubnu roku 1929. Tehdy ještě málokdo uvažoval o tom, že by si jako třetí v pořadí následníků trůnu někdy skutečně nasadila na hlavu korunu. Stalo se a vládla nejdéle ze všech...Sedmiletá budoucí královna Alžběta II., tehdy ještě celkem bezstarostné dítě.Za druhé světové války si budoucí královna Alžběta II. prosadila práci řidičky – a to nikdy neměla řidičský průkaz. Královna ho zkrátka nepotřebuje a nemusí mít ani poznávací značku na autě.Stejně jako v den slavné korunovace 2. června 1953, i po celý další život stál za královnou Alžbětou II. její nejbližší člověk – princ Philip.+ 12 fotek+ 13 fotek

Elizabeth Alexandra Mary, tedy královna Alžběta II., se narodila 21. dubna 1926 v Londýně. Její dlouhý život je plný povinností a úkolů a s tím, jak si představují královský život čtenáři pohádek, se jistě nedá srovnat. Chybělo málo a její život mohl skončit už před lety rukou vraha…

Zdeňka Nezbedová
Zdeňka Nezbedová 21. 04. 2021 08:00

Britská královna Alžběta II. se právě dnes dožívá 95 let. Vzhledem k situaci a smutku, který v rodině vládne po smrti jejího manžela prince Philipa, se velké oslavy konat nebudou. Ostatně veřejné oslavy jejích narozenin se každoročně konají až v červnu, kdy bývá lepší počasí a je možné vyjet mezi lid. Královna se vysokého věku nemusela dožít, kdyby se podařil jeden naštěstí neúspěšný atentát. Mnoho let o něm věděla jen hrstka lidí…

Alžběta II. na Novém Zélandu

Stalo se to v roce 1981, tehdy bylo královně 55 let a vydala se na oficiální návštěvu Nového Zélandu, který patří do takzvaného Commonwealthu, tedy zemí pod její vládou. A právě tato cesta měla Alžbětu II. stát život. Jak se to celé seběhlo?

Rány z výfuku...

Královna se 14. října 1981 zastavila v Dunedinu a v okamžiku, kdy vystupovala z auta, se ozvalo několik ran, které místní úřady později označovaly za rány z výfuku auta. Důvod byl jasný – šlo o obavy z ostudy a ponížení, které by mohla přinést informace, že Nový Zéland málem nechal zastřelit královnu. A tak se Novozélanďanům podařilo atentát utajit až do roku 1997, tedy celých 16 let. Hlavní ale bylo, že královně se nic nestalo a všechno dobře dopadlo.

Atentát na královnu

Pachatelem pokusu o atentát byl teprve sedmnáctiletý mladík Christopher Lewis, který byl později označen za duševně nemocného, a tak z pokusu o vraždu panovnice nebyl obviněn. I to hrálo úřadům do karet. Byl obviněn pouze z neoprávněného držení zbraně a manipulace s ní na veřejnosti. Právě jeho duševní nedostatky ale vlastně královnu zachránily. Mladík si totiž pro svůj záměr vybral špatné stanoviště v jedné z kabinek toalety v pátém patře budovy poblíž místa, kde měla královna vystupovat z auta. Proto byl při příjezdu Jejího Veličenstva ve špatném úhlu, aby mohl dobře zamířit a trefit.

Spíš skaut než terorista

Na místo atentátu přijel Lewis na kole a stanoviště, odkud chtěl královnu zastřelit, si vybral na poslední chvíli. Rozhodně nešlo o žádného zkušeného teroristu. Úřední spisy jej popisují jako podobou průměrného teenagera s brýlemi, podobného spíš mladému skautovi než zabijákovi. Žádný beránek to ale rozhodně nebyl – o tom svědčí už jeho vyloučení z mateřské (!) školy za násilnosti na ostatních dětech. Později se stal členem bandy, která vykrádala obchody, vloupala se do kostela a měla na svědomí i žhářství. Vykradli dokonce i banku, ale Lewisovi to stále nestačilo. Svému právníkovi dokonce prozradil, že toužil stát se největším zločincem Nového Zélandu. Vražda královny by mu k tomu rozhodně pomohla. Když v roce 1983 navštívil zemi princ Charles, Lewis se neúspěšně pokusil utéct z psychiatrické léčebny, aby mohl spáchat atentát i na něj.

Tři roky pro atentátníka

Policii se ihned po střelbě podařilo Christophera Lewise zatknout. Spolu s ním byli zadrženi ještě další dva muži, o jejichž osudu a roli v připravovaném atentátu ale materiály, odtajněné v roce 1997, mnoho nevypovídaly. Christopher si odseděl tři roky a poté byl propuštěn na svobodu. Novozélandské úřady tak měly jistě při plánování další královniny návštěvy plnou hlavu starostí, aby se Christopher nepokusil svůj plán zopakovat. Naštěstí se tak ale nestalo.

Vražda kladivem

Mladý atentátník byl přesto pod dohledem tajných služeb, byť ani to nezabránilo krveprolití, které spáchal deset let po nevydařeném útoku na královnu. V Aucklandu zavraždil kladivem svobodnou matku Taniu Furlan a následně unesl její malou dceru. I tehdy jej policie po činu dopadla, ale soudu se nedočkal. Ve vazbě spáchal sebevraždu elektrickým proudem...

Zdroje informací:

Wikipedia.org: Christopher John Lewis

Stuff.co.nz: The Snowman and the Queen: The story of a Kiwi teen terrorist and would-be assassin

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články