Po stopách hraběte Drákuly: Jak to bylo s Vladem Napichovačem?

24. ledna 2019
Wikipedia
Wikipedia

V centru historické Transylvánie, na území dnešního Rumunska, stojí hrad Corvinilor, kde byl údajně vězněn Drákula. Co ale objevili na tomto hradě vědci? Co ukrývají jeho stěny?

Autor Drákuly Bram Stoker nemohl na konci 19. století tušit, jak úspěšný se stane jeho příběh o upírovi. Po stopách krvežíznivého knížete se vydalo už mnoho objevitelů. Kde Drákula zanechal svou stopu?

Rodná Sighisoara

Vlad přezdívaný později Napichovač se narodil ve městě Sighișoara – tehdy malebném a velmi bohatém. V době, kdy sem dorazil vyhnaný vojvoda Vlad Drákula, patřilo město Maďarsku, dnes je rumunské. Dominantou města je citadela, kde žil Vlad, jeho bratr Radu i jejich otec ve vyhnanství. Po pádu komunistického režimu zde měl vzniknout velkolepý zábavní park připomínající upíra Drákulu, ale nakonec to městští radní odmítli – zcela by se zničil typický obraz města i jeho image.

Porážka Napichovače

Hrabě Drákula dokázal udělat z rozpadajících se věží hradu Poenari opět důstojnou stavbu. Právě zde Drákula sídlil a také zde byl poražen armádou janičářů vedenou jeho vlastním bratrem. Hrad pak chátral a po upířím hraběti se zde nezachovala jediná památka. V 19. století část hradu zničila lavina a hradby se zřítily do řeky. Na rozdíl od jiných míst spjatých s Drákulou není Poenari tak navštěvované turisty – a právě proto je ideálním cílem těch, kdo chtějí poznat místo, kde Napichovač žil.

Transylvánská legenda

Hrad Corvinilor je impozantní svou přítomností, která dominuje městu Hunedoara. Pro ty, které přitahuje středověk, je hrad v Rumunsku unikátní památkou a jedním z nejatraktiv­nějších v evropském prostoru. Hrad Corvin se stal známým po celém světě, díky spojitosti s Vladem Napichovačem. Valašský vůdce byl zdrojem inspirace pro Bram Stokera, autora slavného romantického románu Dracula. Pověst minulých dob říká, že Drákula byl sedm let uvězněn ve sklepě Corvinského hradu. Většina transylvánských vesničanů neví o Drákulovi nic. Ale místní obyvatelé v Hunedoara, pamatují příběhy o upírovi, který nemohl být zabit, dokud mu ostrý předmět neprobodl srdce.

Drákulovo vězení?

Legenda o uvěznění Vlada na hradě Corvin není potvrzena. Později však na tomto hradě údajně Vlada Napichovače věznil maďarský vojevůdce John Hunyadi. Právě on, stejně jako jeho následovníci, se podílel na přestavbě hradu. Díky přestavbám byly objeveny zapomenuté místnosti a sklepení. V místě, kde hradní stěny přecházejí v původní skalnaté podloží, vědci objevili také dávno zapomenuté a nepřístupné vězení a mučírnu.