Používáte na rýmu nosní spreje? Přivodit si můžete závislost, krvácení z nosu a chronickou rýmu

Dlouhodobé podávání účinných přípravků s dekongestanty s sebou paradoxně nese riziko nosní neprůchodnosti a medikamentózní rýmy.
Zdroj: pixabay.com
Rýma a ucpaný nos nás dokáží pořádně potrápit.Abychom dosáhli nejen vyléčení akutní rýmy, ale navrátili nosní sliznici i její funkčnost, je vhodné kombinovat aplikaci nosních kapek či sprejů s roztoky mořské vody.Pokud se lokální aplikace dekongestantů nepřeruší, hrozí atrofie nosní sliznice, dojde ke ztenčení a úbytku žlázek a cév.Mnohdy je rýma považována za banalitu spojenou se sezónním nachlazením.+ 1 fotka+ 2 fotky

Rýma a ucpaný nos patří mezi nejběžnější onemocnění. Teď, kdy se teplota mění jak na běžícím pásu, ráno je kolem nuly a odpoledne rtuť teploměru na sluníčku šplhá nad dvacítku, trápí většinu z nás. A první kroky obvykle míří do lékárny. Vždyť co jiného by nám mělo pomoci rychleji než nosní kapky nebo sprej. Na těchto přípravcích však může vzniknout závislost a další komplikace.

Lenka Chvostová
Lenka Chvostová 2. března 2019

Mnohdy je rýma považována za banalitu spojenou se sezónním nachlazením. Častý názor, že neléčená rýma trvá stejně dlouho jako ta léčená, ovšem neplatí. „I běžnou rýmu je vhodné léčit, abychom předešli možnému šíření infekce, která by mohla způsobit zánět vedlejších nosních dutin nebo zánět středního ucha,“ upozorňuje MUDr. Michal Jurovčík z kliniky ušní, nosní a krční 2. LF UK a FN Motol.

První volbou v léčbě rýmy bývají volně dostupné přípravky a roztoky mořské vody. Nejoblíbenější formou jsou nosní kapky, ty používá 29 % Čechů a 33 % Slováků. Mladí lidé do 30 let častěji než jiní používají nosní spreje (29,4 %), zatímco lidé ve věku 30–44 let spíše sáhnou i po mořské vodě (18 %). Možnou závislost na těchto přípravcích si Češi i Slováci uvědomují, ale pouze naprosté minimum s ní má osobní zkušenost. Naopak, čím méně často se musí přípravek užívat, tím oblíbenější u lidí je.

Na podzim bývá nejvíce viróz
Mohlo by Vás zajímat:

Nachlazení: Více než polovina rodičů bojuje s rýmou u dětí minimálně třikrát do roka. Jak podporovat jejich imunitu?

Čtěte příbalové letáky a nepodceňujte rady lékárníků

Při rýmě nás trápí hlavně ucpaný nos, proto hledáme způsoby, jak ho uvolnit. Účinným prostředkem jsou nosní spreje a kapky obsahující dekongestanty. Působením dekongescenčních látek dojde k vazokonstrikci (stažení cév) a tím ke splasknutí otoku nosní sliznice. Užívají se lokálně ve formě nosních sprejů nebo kapek. Dlouhodobé podávání těchto přípravků s sebou paradoxně nese riziko nosní neprůchodnosti a medikamentózní rýmy. Obvykle se udává maximální doba nepřetržitého užívání u dospělých týden a u dětí 3–5 dnů.

Pokud se lokální aplikace dekongestantů nepřeruší, hrozí totiž atrofie nosní sliznice. Dojde ke ztenčení a úbytku žlázek a cév. Takto poškozená sliznice pak není schopná plnit základní funkce – zvlhčovat a ohřívat vzduch, zachytávat drobné cizorodé částice a plnit svou imunologickou funkci. Nosní sliznice pak také snadno krvácí a tvoří se na ní příškvary. Pokud budou dekongestanty užívány příliš dlouho, může se také stát, že se na nich sliznice stane závislou a bez nich už se volně nenadechnete.

„Nosní sliznice v takových případech přestává na kapky reagovat a je trvale zduřená. Tento stav se sám nevyřeší a je nutné zahájit jinou léčbu, například spreji s kortikoidy. V některých případech ale ani ty nepomůžou a je třeba přistoupit k operaci,“ popisuje řešení závislosti na dekongestantech MUDr. Jurovčík. Rozhodně se tedy vyplatí myslet na tato rizika, už když přípravek vybíráte v lékárně. Podle průzkumu nosní spreje s dekongestanty používá 15,4 % Čechů, závislost na nich si uvědomuje necelých 5 %.

Nakopněte svou imunitu: Nemoci nebudou mít šanci
Mohlo by Vás zajímat:

Nakopněte svou imunitu: Nemoci nebudou mít šanci

Mořská voda pomůže, rýmu ale nevyléčí

Abychom dosáhli nejen vyléčení akutní rýmy, ale navrátili nosní sliznici i její funkčnost, je vhodné kombinovat aplikaci nosních kapek či sprejů s roztoky mořské vody. Slaná voda opláchne nosní sliznici, odstraní nosní sekret a zajistí lepší kontakt léčiva se sliznicí. Sama ale rýmu nevyléčí. Podle průzkumu užívá spreje s mořskou (slanou) vodou 13 % Čechů, zároveň s jinými nosními spreji ji užívá 17 % Čechů.

Spreje s roztoky mořské vody se liší podle koncentrace obsažené soli. Ty méně slané (fyziologické roztoky) jsou vhodné ke každodenní péči o nosní sliznici. Odplaví z ní nečistoty a hydratují ji. Více slané (hypertonické) roztoky jsou na místě v případě, že už se vyskytne nějaký problém, ale neměly by se užívat déle než 2–3 týdny. Vyšší obsah soli pomáhá uvolňovat ucpaný nos a usnadňovat dýchání. Další možností v boji s rýmou jsou přírodní bylinné spreje. Představují šetrnou a účinnou formu léčby, kterou ale využívá pouze 6 % Čechů a jen 3 % Slováků.

Tip redaktorky:
Účinky nosních kapek a mořské vody v jednom nosním spreji poskytuje například Sinulan forte express, který přináší rychlou a přírodní léčbu rýmy a onemocnění nosních dutin. Jedná se o 100% přírodní produkt, který je nenávykový. Obsahuje glycerol a esenciální oleje z máty peprné, eukalyptu, rozmarýnu a mateřídoušky. Uvolní ucpaný nos a dutiny, zmírní bolest a tlak, odstraní nečistoty, hydratuje a vytváří ochranný film. Díky glycerolu je 10× osmoticky aktivnější než slaná voda a vytvoří hypertonický film na nosní sliznici, který způsobí tok tekutiny na povrch sliznice. Ta s sebou strhává nečistoty, mikroby a mrtvé buňky. Zároveň dojde k hydrataci sliznice a uvolnění dutin, což vede k lepšímu vyčištění a úlevě od bolesti. Esenciální oleje zklidňují a osvěžují sliznice. Díky kombinaci přírodních účinných složek spreje dochází k úlevě a zlepšení dýchání ve velmi krátké době.

SuperWoman Katarina Emma Schapiro o sebepoznání: I úspěšní lidé mají své pády a nezdary, ale nenechají se jimi nikdy převálcovat

SuperWoman Katarina Emma Schapiro o sebepoznání: I úspěšní lidé mají své pády a nezdary, ale nenechají se jimi nikdy převálcovat

Další články