Více než polovina rodičů bojuje s nachlazením u svých dětí minimálně třikrát do roka. Celkem 15 % dětí pak trpí rýmou či bolestí v krku jedenkrát za měsíc a častěji. 71 % dotázaných rodičů potvrdilo, že zejména na podzim a v zimě podporuje imunitu potomků pomocí doplňků stravy. Užívání přípravků kombinují s dostatečným přísunem vitamínu C v ovoci a zelenině.
Nachlazení, které provází rýma, bolest v krku a kašel je nejčastějším onemocněním u dětí. Celkem 51 % rodičů potvrzuje, že jejich dítě trpí nachlazením třikrát ročně a častěji. 23 % dotázaných pak pozoruje u svých potomků nemoc jedenkrát až dvakrát do roka a 26 % řeší nemocné děti jen zřídka. V průzkumu odpovídalo 447 rodičů dětí ve věku 3 až 7 let, které navštěvují mateřskou školu. Průzkum realizovala společnost Vegall Pharma v roce 2018.
„Rodiče se shodují, že nejčastěji bojují s nemocí u dětí těsně po nástupu do dětských kolektivů. Tedy v září a říjnu, – po začátku školního roku – kdy děti ještě nemají vybudovanou potřebnou obranyschopnost,“ uvedl Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma. „Překvapivé je zjištění, že dokonce patnáct procent dotázaných uvedlo, že jejich dítě je nachlazené každý měsíc a někdy i několikrát do měsíce. Častější nemocnost se projevuje zejména u malých dětí, které nastoupily do školky prvním rokem. Poprvé se tak potýkají s náporem virových onemocnění,“ doplnil Galle.
Průzkum ukázal, že 71 % rodičů pořizuje dětem doplňky stravy na podporu imunity. Jejich užívání pak lidé kombinují s dostatkem vitamínů v ovoci a zelenině. Na zvýšený přísun vitamínů v období nemoci dbá 24 % dotázaných. Další v dotazníku uvedli, že kromě užívání doplňků stravy spoléhají na osvědčené rodinné recepty, jako je bylinkový čaj s medem nebo odvar z cibule či zázvoru.
„Téměř tři čtvrtiny rodičů, kteří chtějí posílit imunitu svých dětí, se spoléhají na doplňky stravy. U malých dětí je totiž často problém, že odmítají jíst ovoce a zeleninu v potřebném množství. Proto jim přísun vitamínů chybí a ochucené doplňky stravy jsou občas jediným řešením, jak dítěti dostatečný přísun vitamínů zajistit,“ vysvětlil Petr Galle.
Dotázaní rodiče uvedli, že nejčastěji volí produkty ve formě sirupu nebo želé, které jsou pro děti svou chutí a konzistencí přístupnější než například tablety.