Krásná baletka, po které pojmenovali dort. Před 89 lety zemřela Anna Pavlovová, za domácího mazlíčka měla labuť

Anna Pavlovna Pavlovová byla ruská tanečnice.
Zdroj: Profimedia
Anna Pavlovna Pavlovová byla ruská tanečnice.Anna Pavlovna Pavlovová byla ruská tanečnice.Anna Pavlovna Pavlovová byla ruská tanečnice.Anna Pavlovna Pavlovová byla ruská tanečnice.+ 5 fotek+ 6 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Anna Pavlovna Pavlovová byla světoznámá ruská tanečnice, která se stala přední postavou Ruského baletu. Její jméno nese i typický novozélandský dort, který je oblíbený po celém světě a zuby si na něm vylámal nejeden zkušený cukrář.

Petra Járková
Petra Járková 23. ledna 2020

Anna Pavlovová (Pavlova) se narodila 31. ledna 1881 v ruském Petrohradu, jako dcera pradleny Ljubov Feodorovny. Její pravý otec není oficiálně znám.

Chudoba v dětství

Její nevlastní otec také brzy zemřel a ona tak zůstala sama s matkou. Byly velmi chudé a žily u babičky. Anna nebyla moc hezká ani něžná, byla však velmi pružná.

Hvězda Ruského baletu

Baletka Anna Pavlovová studovala v Petrohradě. V divadle vystupovala od roku 1899. Po založení Ruského baletu roku 1909 se stala přední postavou tohoto světoznámého souboru. Roku 1910 se trvale usadila v Londýně.

Velká cestovatelka

Pavlova se účastnila mnoha vystoupení po celém světě. Odhaduje se, že nacestovala přes čtyři sta tisíc mil, a to v době, kdy ještě zdaleka neexistovala letecká doprava.

Životní pocty

O její slávě svědčí několik poct, které byly této slavné ženě složeny. V roce 1983 o ní natočil režisér Emil Loteanu životopisný film. Její jméno Pavlova nese typický novozélandský dort z bílků. Její portrét je zobrazen na ruské stříbrné pamětní minci vydané v roce 1993.

Velkolepá akce pro milovníky baletu: Jeden z nejúspěšnějších souborů světa Royal Moscow Ballet míří do Prahy
Mohlo by Vás zajímat:

Velkolepá akce pro milovníky baletu: Jeden z nejúspěšnějších souborů světa Royal Moscow Ballet míří do Prahy

Přátelství s labutí

Se společností procestovala svět a vyznamenala se například v roli Umírající labutě. Právě s tímto okřídlencem si vybudovala přátelství i ve skutečnosti. Labuť Jack žila u londýnského parku Hampstead Heath, kde měla Pavlovová dům. Tanečnice si s tímto zvířetem vytvořila vztah plný mazlení a objímání.

Zápal plic

Anna Pavlova aktivně tančila až do konce svého života. Počátkem roku 1931, během turné v nizozemském Haagu, jí bylo sděleno, že přechodila zápal plic a že by se měla okamžitě léčit.

Odmítla podstoupit operaci a řekla: „Pokud nedokážu tančit, raději bych byla mrtvá.“ Zemřela na následky zápalu plic v ložnici vedle japonského salonu hotelu „Des Indes“ v nizozemském Haagu. Někdy  kolem půlnoci v pátek 23. ledna 1931.

NA FOTKY ZE ŽIVOTA BALETKY ANNY PAVLOVOVÉ SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

 

Tereza Těžká z kontroverzního dokumentu V síti promluvila o polyamorii: Mám dva muže, ani jednoho nemiluji víc

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články