Slavnostní zahájení adventu i trhů: Dnes se rozsvítí vánoční strom na Staroměstském náměstí

29. listopadu 2018
flickr
flickr
Témata: advent, Praha, strom, trhy, Vánoce

Ačkoliv advent začíná až zítra, tedy v neděli 2. prosince, jeho odstartuje jej již dnes večer primátor hlavního města Prahy, a to rozsvícením mohutného smrku v samém srdci historického centra.

Velkolepou akci se spoustou světýlek bude doprovázet i bohatý hudební program. Ten začíná na Staroměstském náměstí již v půl jedné odpoledne, kde se na pódiu vystřídají sbory z Lotyšska, Polska, Slovinska, Dánska, Německa, Estonska, ale vystoupí například i smíšený pěvecký sbor Gymnázia Havířov.

V půl páté pak proběhne první slavnostní rozsvícení stromu, který měří dobrých dvacet dva metrů. Rostl celých 61 let na soukromé zahradě a majitel ho k pokácení nabídl především kvůli bezpečí okolí.

Posledních pár let se výběr stromu, který bude zdobit Prahu po dobu Vánoc, vybírá právě na základě soutěže, do níž „své“ stromy přihlásí soukromníci. Letos organizátoři vybírali ze třiceti nabídnutých adeptů. Svůj hlas zde měli i odborníci z Lesnické fakulty Mendelovy univerzity, kteří uznali strom za vhodný hlavně proto, že je rovnoměrně zavětvený, kompletně zdravý a hlavně krásný.

Jak již bývá tradicí, na celém náměstí budou stánky se svařeným vínem a spoustou dalších pochutin, které se neomylně s Vánocemi pojí. Nebude chybět ani vánoční vesnička se zvířátky.

Neděle 24. 3

3 skvělé tipy z luštěnin: Ochutnejte salát z cizrny s uzeným kachním prsem, krémovou čočkovou polévku i kaši ze žlutého hrachu s grilovaným filetem ze pstruha

Stále více lidí obohacuje svůj jídelníček rostlinnou stravou. Do popředí se znovu dostávají suroviny, které byly v našem prostředí využívány po ...

Více

3 skvělé tipy z luštěnin: Ochutnejte salát z cizrny s uzeným kachním prsem, krémovou čočkovou polévku i kaši ze žlutého hrachu s grilovaným filetem ze pstruha