Strašák jménem křečové žíly. Co na ně pomáhá?

Strašák jménem křečové žíly. Co na ně pomáhá?
Zdroj: Unsplash.com

Křečové žíly vznikají jako nenápadné modré či červené metličky na nohou. V první fázi si jich možná ani nevšimnete. Časem se ale postupně zvětšují a rozšiřují ve spletité pavučiny, které navíc ještě zesilují. Kromě toho, že nejsou zrovna estetické, mohou způsobovat bolest a další rizika. Jak je možné zabránit jejich rozšíření?

Tereza Endrštová
Tereza Endrštová29. 01. 2020 08:00

Nepřehlížejte první projevy

Varixy neboli křečové žíly trápí v současnosti až 30 procent pacientů z civilizovaných zemí. Častější jsou u žen. Vznikají v důsledku zvýšeného žilního tlaku, který bývá způsoben poškozením mechanismu krevního oběhu.

Z nenápadných drobných pavučinek na nohou se při neléčení může časem stát vážná zdravotní komplikace. Pacientům hrozí zvýšené riziko trombózy nebo bércových vředů. Proto je důležité nepřehlížet jejich prvotní projevy a včas navštívit odborníka. V současné době už existují zdravotnická zařízení, která se na léčbu křečových žil přímo specializují.

Jak probíhá vyšetření?

Vyšetření křečových žil se není třeba obávat, protože nebolí. Nejdříve vás lékař pouze prohlédne a prohmatá postižená místa. Využít může i metody s přiložením škrtidla, kdy pozoruje dolní končetiny, například při chůzi. Tento způsob se nazývá funkční testy, které umožní přesněji zjistit množství zasažení.

K dalším metodám patří také vyšetření ultrazvukem, jež umí velmi přesně zjistit stav a funkčnost povrchových i hlouběji umístěných žil. Dle výsledků pak lze volit mezi konzervativními a chirurgickými léčebnými metodami.

Noste kompresní punčochy

Jako účinná pomoc působí v případě varixů nošení kompresních punčoch. To patří mezi jednu z nejčastějších konzervativních léčebných metod. Uleví vám zejména v situacích, kdy musíte déle stát či sedět.

Ve vaší výbavě by kompresní punčochy neměly chybět zejména na cestách. V kombinaci se správným životním stylem (zdravou stravou, dostatečným pitným režimem a pohybem) mohou pomoci další rozvoj křečových žil oddálit.

Hlídejte si hormony

K dědičnosti vzniku křečových žil přispívají i ženské hormony. Proto se často vyskytují u žen v období větších hormonálních změn. Mezi ně patří začátek užívání antikoncepce, těhotenství, porod či menopauza. Pokud u sebe v souvislosti s těmito změnami zaznamenáte výskyt metliček, rozhodně neváhejte s návštěvou lékaře.

Kdy je třeba operace?

Další možností, jak se křečových žil zbavit natrvalo a zlepšit cévní funkci, je operace. Chirurgická léčba spočívá ve vyjmutí celého nefunkčního úseku povrchových žil. "Operace křečových žil se v první řadě provádějí jako prevence trombóz a embolií," uvedl primář Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz v pořadu Českého rozhlasu Blízká setkání.

Tato metoda sice není zcela bezbolestná a vyžaduje pooperační klid v pohodlí domova, zato zajistí výraznější účinek.

Nástupkyně Dády Patrasové o vztazích: Klukům jsem se nelíbila, nosila jsem krunýř, říká Karolina Neuvirthová Gudasová

Nástupkyně Dády Patrasové o vztazích: Klukům jsem se nelíbila, nosila jsem krunýř, říká Karolina Neuvirthová Gudasová

Související články

Další články