Strašák jménem křečové žíly. Co na ně pomáhá?

Strašák jménem křečové žíly. Co na ně pomáhá?
Zdroj: Unsplash.com
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Křečové žíly vznikají jako nenápadné modré či červené metličky na nohou. V první fázi si jich možná ani nevšimnete. Časem se ale postupně zvětšují a rozšiřují ve spletité pavučiny, které navíc ještě zesilují. Kromě toho, že nejsou zrovna estetické, mohou způsobovat bolest a další rizika. Jak je možné zabránit jejich rozšíření?

Tereza Endrštová
Tereza Endrštová 29. ledna 2020

Nepřehlížejte první projevy

Varixy neboli křečové žíly trápí v současnosti až 30 procent pacientů z civilizovaných zemí. Častější jsou u žen. Vznikají v důsledku zvýšeného žilního tlaku, který bývá způsoben poškozením mechanismu krevního oběhu.

Z nenápadných drobných pavučinek na nohou se při neléčení může časem stát vážná zdravotní komplikace. Pacientům hrozí zvýšené riziko trombózy nebo bércových vředů. Proto je důležité nepřehlížet jejich prvotní projevy a včas navštívit odborníka. V současné době už existují zdravotnická zařízení, která se na léčbu křečových žil přímo specializují.

I ve starším věku můžete vypadat skvěle
Mohlo by Vás zajímat:

Jak se udržovaly fit a krásné naše babičky a prababičky? Co se ve světě kosmetiky od té doby změnilo?

Jak probíhá vyšetření?

Vyšetření křečových žil se není třeba obávat, protože nebolí. Nejdříve vás lékař pouze prohlédne a prohmatá postižená místa. Využít může i metody s přiložením škrtidla, kdy pozoruje dolní končetiny, například při chůzi. Tento způsob se nazývá funkční testy, které umožní přesněji zjistit množství zasažení.

K dalším metodám patří také vyšetření ultrazvukem, jež umí velmi přesně zjistit stav a funkčnost povrchových i hlouběji umístěných žil. Dle výsledků pak lze volit mezi konzervativními a chirurgickými léčebnými metodami.

Noste kompresní punčochy

Jako účinná pomoc působí v případě varixů nošení kompresních punčoch. To patří mezi jednu z nejčastějších konzervativních léčebných metod. Uleví vám zejména v situacích, kdy musíte déle stát či sedět.

Ve vaší výbavě by kompresní punčochy neměly chybět zejména na cestách. V kombinaci se správným životním stylem (zdravou stravou, dostatečným pitným režimem a pohybem) mohou pomoci další rozvoj křečových žil oddálit.

Nevzhledné křečové žíly: Co dělat, aby se vám vyhnuly obloukem
Mohlo by Vás zajímat:

Nevzhledné křečové žíly: Co dělat, aby se vám vyhnuly obloukem

Hlídejte si hormony

K dědičnosti vzniku křečových žil přispívají i ženské hormony. Proto se často vyskytují u žen v období větších hormonálních změn. Mezi ně patří začátek užívání antikoncepce, těhotenství, porod či menopauza. Pokud u sebe v souvislosti s těmito změnami zaznamenáte výskyt metliček, rozhodně neváhejte s návštěvou lékaře.

Kdy je třeba operace?

Další možností, jak se křečových žil zbavit natrvalo a zlepšit cévní funkci, je operace. Chirurgická léčba spočívá ve vyjmutí celého nefunkčního úseku povrchových žil. „Operace křečových žil se v první řadě provádějí jako prevence trombóz a embolií,“ uvedl primář Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz v pořadu Českého rozhlasu Blízká setkání.

Tato metoda sice není zcela bezbolestná a vyžaduje pooperační klid v pohodlí domova, zato zajistí výraznější účinek.

Máte křečové žíly? Co všechno vás čeká, když musíte na operaci
Mohlo by Vás zajímat:

Máte křečové žíly? Co všechno vás čeká, když musíte na operaci

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články