Fit a krásnátestovánísoutěže

Svatá Anna, chladna z rána: Jak vznikla tato pranostika?

Svatá Anna, chladna z rána: Jak vznikla tato pranostika?
Zdroj: Pixabay.com
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Dnes, tedy 26. července slaví svátek Anna. Naši předkové o tomto dnu vždycky říkali známou pranostiku – svatá Anna, chladna z rána. Jak vznikala a kdo patří mezi nejznámější české nositelky tohoto jména?

Tereza Endrštová 26. července 2020

Naši předkové během staletí vypozorovali, že se horké letní dny koncem července takzvaně lámou a rána jsou studenější. Vymysleli proto výstižnou pranostiku, ve které hovoří o svaté Anně. Svatá Anna a svatý Jáchym byli údajně rodiči panny Marie. Jméno Anna je hebrejského původu a znamená milostivá nebo milostiplná.

Prázdninové výlety: Kam vyrazit v létě s dětmi za zábavou?
Mohlo by Vás zajímat:

Prázdninové výlety: Kam vyrazit v létě s dětmi za zábavou?

Pastýři svatá Anna a svatý Jáchym

Pověst vypráví, že svatá Anna a svatý Jáchym byli pastýři, kteří se měli dobře, a pomáhali také chudým. Dlouho se jim ale nedařilo mít vlastní děťátko. Svatý Jáchym proto odešel do pouště, kde se po dobu čtyřiceti dní modlil a držel půst, aby se jim narodilo dítě. Zjevil se jim anděl, který jim oznámil, že Jáchymovy modlitby byly vyslyšeny, a šťastným rodičům se tak narodila dceruška – panna Marie.

Noci se prodlužují

V létě jsou po svátku svaté Anny chladná rána, ale také delší večery. Právě ty mají chladnější rána na svědomí. Oproti letnímu slunovratu se totiž noci prodlužují o jednu hodinu, takže dochází k dřívějšímu stmívání a postupnému příchodu chladnějšího počasí. Nejstudenější rána jsou často v údolích.

Svatá Anna chrání matky a manželství

Svatá Anna je podle pověsti patronkou matek a manželství, ochraňuje také rodičky a porody, ale je zároveň i ochranitelkou horníků, truhlářů, mlynářů a tkalců. Lidem pomáhá před bouřkami a krupobitím. Svatá Anna prý umí i seslat déšť anebo zařídit opětovné nalezení ztracených předmětů. Za svou patronku ji považují i některá města, například Florencie, Neapol, Innsbruck, Bretaň nebo Quebec.

Itálie ve skleničce: Lahodné pesto a jeho historie
Mohlo by Vás zajímat:

Itálie ve skleničce: Lahodné pesto a jeho historie

Nejznámější české Anny

Mezi nejznámějšími nositelkami tohoto jména najdete mnoho českých osobností, například královny Annu Přemyslovnu, Annu Jagelonskou či Annu Svídnickou, herečky Annu Polívkovou a Aňu Geislerovou nebo zpěvačku Annu K. Všechny Anny tak mohou být právem pyšné na původ i význam svého jména.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu