Fit a krásnátestovánísoutěže

Výročí narození Denise Papina: Neproslavil se pouze papiňákem. Jiným svým vynálezem málem zabil krále

Zdroj:Facebook

+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Denis Papin byl francouzský matematik, fyzik a vynálezce, který se zabýval využitím síly páry a vakua. Jeho vynález tlakového hrnce ovlivnil vaření po celém světě. Dodnes na něj hospodyňky nedají dopustit a všichni vědí, že takové maso z papiňáku se vždy přímo rozplývá na jazyku.

Petra Járková 22. srpna 2019

Denis Papin se narodil 22. srpen 1647 v Blois nedaleko Paříže. V roce 1669 podle rodinné tradice absolvoval lékařství v Angers na dolním toku Loiry. Lékařství se nevěnoval, dokonce si o něm nemyslel nic dobrého.

Názor na lékařství

Ze zásady odmítám někoho léčit. Nemohu se přeci plést pánů bohu do jeho díla. Tělo i příroda si samy nejlíp pomohou. Kdybych zasahoval do jejich záměru, připadal bych si jako barbar, který chce kyjem opravovat porouchaný orloj.“ 

Vodotrysky pro Ludvíka XIV.

Není tedy divu, že hned po studiu odešel jako asistent Christiana Huygense do Paříže, kde s ním pracoval na zdokonalení vodotrysků Ludvíka XIV.  Jenže jeho výbušný motor poháněný střelným prachem nefungoval a málem ohrozil krále na životě. Papin dostal padáka.

Papinův hrnec

V roce 1679 objevil vaření pod zvýšeným tlakem a zkonstruoval dodnes známý Papinův hrnec. Ten se sice při prvním předvedení před londýnskou Královskou společností roztrhl, ale když jej Papin doplnil o bezpečnostní ventil, fungoval spolehlivě. Roku 1681 na něj získal v Paříži královský patent.

Thumbnail # Mozek jako v papiňáku: Ověřená fakta, co vám s hlavou dělá dnešní rychlá doba
Mohlo by Vás zajímat:

Mozek jako v papiňáku: Ověřená fakta, co vám s hlavou dělá dnešní rychlá doba

Další vynálezy

Kromě Papinova hrnce popsal také princip nízkotlakého parního stroje (1690), postavil ponorný člun (1692), odstředivé čerpadlo (1698). Roku 1698 také postavil první parní čerpadlo na řece Fuldě, další sestavil v roce 1706 v Anglii. Na jeho myšlenky navázali Thomas Savery a Thomas Newcomen konstrukcí prvních parních strojů.

Smrt v zapomnění

Po návratu do Anglie se ještě nějaký čas věnoval vynálezům, ale po několika letech zemřel v chudobě. Pravděpodobně to bylo během roku 1712. Posledním dokladem o jeho životě je záznam výplaty v Královské akademii z 5. dubna 1712. Vzhledem k nulovým finančním prostředkům byl pochován do neoznačeného hrobu.

NA PAPINA A JEHO VYNÁLEZY SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu