Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

Geniální vynálezce a podivín Nikola Tesla: Bál se lidí, kradli mu myšlenky a jeho zápisky zabavila FBI

Geniální vynálezce a podivín Nikola Tesla: Bál se lidí, kradli mu myšlenky a jeho zápisky zabavila FBI
Zdroj: Wikimedia Commons, Napoleon Sarony - Marc Seifer Archive, wellcomeimages.org
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Nikola Tesla byl geniální vědec, o kterém mnozí říkají, že se narodil ve špatné době a přesně z toho důvodu se setkal s řadou nepochopení. Na mnohé působil jako šílený podivín, ale skutečnost byla taková, že Tesla svými vynálezy předběhl dobu. Jeho jediný problém byl ten, že trpěl psychickou poruchou a měl neskutečný strach z lidí, což mu v mnoha ohledech znesnadňovalo uskutečňovat jeho plány a vize.

Markéta Kuča 2. srpna 2020

Nikola Tesla se narodil v roce 1856 ve vesnici Smiljan tehdy ležící v Chorvatském království a k jeho vytouženému cíli stát se vynálezcem, fyzikem a konstruktérem vedla dlouhá a trnitá cesta. Dětství strávil v chorvatské přírodě, která malému vědátorovi poskytla poměrně dostatek materiálu k bádání a zkoumání. V oblasti, kde žil, byly časté bouřky a proto není divu, že se Tesla v pozdějším věku začal zabývat právě bezdrátovou elektřinou. Nikola byl velmi živé dítě a dodnes se traduje historka, jak zkoušel z prvního patra rodinného domku skočit s deštníkem, spadl a rozbil si přitom hlavu. Někteří odborníci jsou přesvědčení, že právě osudný pád mohl za jeho epilepsii.

Trpěl psychickou poruchou, nesnášel lidi

Velmi nadaný a chytrý Tesla po absolvování gymnázia odešel studovat jak jinak než matematiku a fyziku. Prvním ročníkem prošel naprosto bez problémů a složil deset zkoušek s vyznamenáním. Už v roce 1883 sestrojil první motor na střídavý proud a otec ho přemluvil, aby začal studovat na Karlově univerzitě v Praze. Tesla se pak přestěhoval do Paříže a roku 1884 přesídlil natrvalo do USA.

Začal mít ovšem psychické problémy a projevila se u něj obsedantně-kompulzivní porucha. Měl geniální mozek a skvělé nápady, ale nedokázal je včas „prodat“, protože se bál přítomností druhých lidí, nerad jim podával ruku a měl z nich panický strach.

Prokletí rodů Kennedyů: Nejstarší syn zahynul při letecké havárii, která je dodnes záhadou
Mohlo by Vás zajímat:

Prokletí rodů Kennedyů: Nejstarší syn zahynul při letecké havárii, která je dodnes záhadou

S Edisonem se rozcházeli úplně ve všem

V pozdějších letech se Tesla seznámil s Edisonem, ale jejich přátelství dlouho nevydrželo. Začali se rozcházet v názorech a pohledech. Tesla má na kontě přes 700 objevů, ale kvůli své nemoci značnou část z nich nezvládl patentovat nebo mu myšlenku zkrátka někdo ukradl.

„Nelituji toho, že ukradli mé myšlenky. Je mi líto, že nemají své vlastní,“ říkal údajně Tesla pokaždé, když se něco takového přihodilo.

Nikola Tesla byl hoden obdivu již ve své době. Získal uznání, 15 doktorátů a jenom v USA si nechal patentovat 112 vynálezů. Mluvil mnoha jazyky, mezi které patřila němčina, maďarština, angličtina, chorvatština, francouzština a patrně i čeština.

Do člunů jen ženy a děti, znělo z potápějícího se Titanicu. Nakonec tam byli i tři psi miliardářů
Mohlo by Vás zajímat:

Do člunů jen ženy a děti, znělo z potápějícího se Titanicu. Nakonec tam byli i tři psi miliardářů

Po záhadné smrti zabavila FBI Teslovy zápisky

Nikola Tesla byl respektovaný a významný americký elektrotechnický inženýr. Jeho práce a vynálezy daly základ moderní elektrotechnice a mnoho jeho objevů mělo zásadní význam pro budoucnost. Pro některé podivín a trochu šílenec, pro další geniální vědátor. Nikola Tesla vydechl naposledy v roce 1943 ve svém hotelovém pokoji za záhadných a nevyjasněných okolností. Všechny jeho zápisky a poznámky po jeho smrti zabavila FBI.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články