Zakladatelka lidové výšivky Josefa Náprstková: Vychovala pět sirotků a nechala Němcové postavit pomník

Josefa Náprstková, rozená Křížková byla manželka a pomocnice Vojtěcha Náprstka, zakladatelka rozsáhlé sbírky lidové výšivky, členka mnoha spolků a zakládající členka Amerického klubu dam.
Zdroj: Reprofoto z knihy Vojta Náprstek
Josefa Náprstková, rozená Křížková byla manželka a pomocnice Vojtěcha Náprstka, zakladatelka rozsáhlé sbírky lidové výšivky, členka mnoha spolků a zakládající členka Amerického klubu dam.Josefa Náprstková, rozená Křížková byla manželka a pomocnice Vojtěcha Náprstka, zakladatelka rozsáhlé sbírky lidové výšivky, členka mnoha spolků a zakládající členka Amerického klubu dam.Josefa Náprstková, rozená Křížková byla manželka a pomocnice Vojtěcha Náprstka, zakladatelka rozsáhlé sbírky lidové výšivky, členka mnoha spolků a zakládající členka Amerického klubu dam.Josefa Náprstková, rozená Křížková byla manželka a pomocnice Vojtěcha Náprstka, zakladatelka rozsáhlé sbírky lidové výšivky, členka mnoha spolků a zakládající členka Amerického klubu dam.+ 5 fotek+ 6 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Josefa Náprstková, rozená Křížková, byla manželkou a pomocnicí Vojtěcha Náprstka, také zakladatelka rozsáhlé sbírky lidové výšivky a zakládající členka Amerického klubu dam. Celý život pracovala ve stínu svého muže, proslaveného sbírkami, vlastenectvím a společenským životem.

Petra Járková
Petra Járková 13. září 2019

Pracovitá od dětství

Byla dcerou domovnice Kateřiny Wagnerové a  Adolfa Křížka, pracujícího v domě U Halánků, patřícímu Anně Fingerhutové. V domě U Halánků nepracoval jen její otec, ale od roku 1856 zde pracovala i samotná Josefa na pozici mladší stoličné. Byla velmi pracovitá, chytrá a poslušná. Po dvou letech se vypracovala a sama mohla prodávat lihoviny ve skladu. Později pomáhala s vedením celé vinopalny a po smrti Anny Fingerhutové se začala starat i o chod domácnosti.

Svatba s Náprstkem

Roku 1860 se Josefa seznámila s Vojtou Náprstkem, kterého si po patnáctileté známosti vzala. Obřad byl civilní a konal se na Staroměstské radnici v Praze.

Vášnivá korespondentka

I přesto, že stála celý život v pozadí, dokázala svou pílí a houževnatostí dosáhnout mnoha úspěchů. Stala se pravou rukou svého muže a vedla za něho korespondenci s celým světem.

Jejím cílem nebylo jen rozšířit módu aristokracie a vyšších tříd do "ulic", ale i umožnit nositelce každého modelu, aby se cítila sama sebou a zároveň pohodlně. Jejím krédem byla tedy funkčnost a prostota.
Mohlo by Vás zajímat:

Módní návrhářka Coco Chanel by oslavila 136. narozeniny: Šít se naučila od jeptišek, milovala černou barvu

Všestranná žena

Vychovala pět sirotků, starala se o knihovnu a uspořádala sbírku na postavení pomníku Boženy Němcové na Vyšehradě. V roce 1891 se se svým manželem podílela na přípravě Zemské jubilejní výstavy a v roce 1895 na přípravě Národopisné výstavy českoslovanské, především na plánování pavilonu věnovaného americkým Čechům.

Aktivní do pozdního věku

Po manželově smrti se ujala vedení muzea a knihovny, nechala přestavět a zvětšit muzejní budovu a upravit okolí Náprstkova muzea. Až do své smrti byla aktivní členkou mnoha spolků a nadací.

NA JOSEFU NÁPRSTKOVOU SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články