Sherlock Holmes: Robert Downey Jr. by bez manželky neměl roli a Jude Law si přepsal Watsona

Závěr zůstává otevřený pro další pokračování, když se Moriarty zmocní části Blackwoodových vynálezů.
Zdroj: Warner Bros
Sherlock Holmes je americko-britský film režiséra Guye Ritchieho uvedený na konci roku 2009. V titulní roli detektiva Sherlocka Holmese se představil Robert Downey mladší, doktora Watsona ztvárnil Jude Law. Ve filmovém příběhu soupeří s hlavní zápornou postavou lordem Blackwoodem, kterého hraje Mark Strong a který se snaží převzít vládu nad Spojeným královstvím.Hlavní postavy (s výjimkou Blackwooda) jsou převzaty z detektivních příběhů Arthura Conana Doyla, přesto se liší od předchozích filmových zpracování. Oba hlavní hrdinové jsou mladší, prostor je věnován jejich vzájemným konverzacím plným osobních narážek.+ 5 fotek+ 6 fotek

Detektivka Sherlock Holmes je moderní verzí klasického románu spisovatele Arthura Conana Doylea. Do role věhlasného detektiva byl obsazen Robert Downey Jr. a věrného kolegu Watsona si zase zahrál “Mladý papež” Jude Law. Co zajímavého se událo během natáčení? A proč měl Law s Watsonem problém?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 27. června 2020

Pro Sherlocka Holmese to je poslední výzva. Je třeba odhalit spiknutí obrovských rozměrů, které by mohlo zničit celou zemi. Přestože je pachatel již dopředu odhalen, je potřeba jej usvědčit pomocí mnohdy výstředních dedukčních schopností.

Na film se můžete podívat dnes ve 20:20 na Nově

Echo od manželky

Downey Jr. získal roli slavného detektiva díky své manželce. Ta totiž, jakožto filmová producentka, spolupracovala s Guyem Ritchiem na snímku RocknRolla, kde se právě dozvěděla, že Ritchie plánuje zfilmovat klasiku detektivního žánru. A už byla ruka v rukávě.

Bylo to trošku jinak

Velká Británie je známá tím, že veškerá auta jezdí na silnici vlevo. A totéž platilo i pro různé povozy v Holmesově době. Tvůrci filmu se tak dopustili úsměvné historické chyby.

Jediné lákadlo

Spousta herců, včetně Juda Lawa, prohlásila, že kdyby ve filmu nehrál Robert, tak by nabídku odmítli. Jednoduše považovali spolupráci s tímto hercem za prestižní a zajímavou. Jude Law měl ale ještě jednu podmínku. Chtěl z věrného detektivova přítele Watsona udělat průbojnějšího muže. Vadilo mu, že je neustále v Sherlockově stínu. “Připadal mi jako puťka. Musel to zkusit zahrát jinak,” zavzpomínal Law.

Sherlock Holmes se stal pro svého autora prokletím
Mohlo by Vás zajímat:

Sir Arthur Conan Doyle. Slavný stvořitel Sherlocka Holmese svou postavu nenáviděl

Knockout

Při natáčení bitky s dvoumetrovým hercem Robertem Mailletem musel Downey vidět před očima hvězdičky. Když ho totiž tento impozantní dlouhán praštil, zatmělo se Holmesovi před očima a omdlel. Když se probral, přesvědčoval ho štáb, aby se nechal odvézt do nemocnice na vyšetření. Downey ale odmítl a pokračoval v natáčení.

Improvizace

Přínos a poznámky herců byly pro film tak prospěšné, že se režisér Ritchie rozhodl přepsat scénář. Každé ráno se tak ještě pilovaly dialogy a přidával se děj. Díky tomu se tak z původního skriptu vypustilo mnoho linek a přidaly se nové.

Seriál Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti: Církev ho nesnáší, rozčiluje i fotbalisty
Mohlo by Vás zajímat:

Seriál Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti: Církev ho nesnáší, rozčiluje i fotbalisty

Zahráli si to sami

Režisér chtěl, aby film působil živějším dojmem, což znamenalo, že do něj zařadil akční scény. Takže se opět sešla trojice Ritchie, Downey a Law, aby dali hlavy dohromady a něco vymysleli. Povedlo se, a zřejmě, aby si snědli to, co si nadrobili, provedli většinu kaskadérských kousků úplně sami.

Další zajímavosti z filmu a natáčení si přečtěte zde:

Zdroj textu: Nova, screenrant.com
Zdroj fotek: Nova

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články