Pane, vy jste vdova: Růžičková s Janžurovou se nechaly dobrovolně zavřít do blázince

Pane, vy jste vdova
Zdroj: Česká televize
Pane, vy jste vdovaPane, vy jste vdovaPane, vy jste vdovaPane, vy jste vdova+ 2 fotky+ 3 fotky

Vysílal se snad tisíckrát, ale stále nás baví. Řeč je o filmu Pane, vy jste vdova, který by se stal, kdyby vznikl až v devadesátých letech, ještě větším hitem, potažmo šíleností, neboť by měli pánové Vorlíček a Macourek při psaní scénáře zcela volné ruce, nespoutané normalizací. I tak se ale k této české klasice váže spousta zajímavostí.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 30. května 2020

Během vojenské přehlídky dojde k nehodě, ze které král Rosebud IV. (Jiří Sovák) vyvodí patřičné důsledky. Rozhodne se zrušit armádu. Aby bylo ale všechno v pořádku, nechá si ještě sestavit horoskop. Z něho se dozví, že na něj vojenská klika chystá, kvůli jeho rozhodnutí, atentát. Generál Otis, jenž je hlavním strůjcem puče, rozhodne o odstranění královského astrologa Hampla, aby se Rosebud nedozvěděl o jejich dalších krocích. Vladaře má zavraždit dvojnice herečky Kellettiové, která je jeho oblíbenkyní. Její duplikát by měl mít přesnou kopii těla slavné umělkyně, avšak mozek vražedkyně. Než ale stačí profesor Sommer přistoupit k operaci, stane se na jeho klinice ještě jedna nečekaná záměna.

Na černou komedii Pane, vy jste vdova, se můžete podívat dnes ve 21:30 na ČT 1.

Film se měl jmenovat jinak

Když se řekne Pane, vy jste vdova, každý ví, o jaký film jde. Ale co takhle Ledvinky paní Steinerové, Pane, vy jste dvojnásobná vdova, či Proboha, snědli jsme paní Kelettiovou! Už na první pohled se dá říct, že šlo, přinejmenším, o krkolomné názvy.

Ještě že Miloš Macourek, který se také podílel na scénáři k filmu, odmítl jít před komisi, neboť by neustál jejich výtky a připomínky. Za ta výše uvedená pojmenování by mu to dali soudruzi určitě sežrat.

Světáci
Mohlo by Vás zajímat:

Legendární komedie Světáci: Chybělo málo a film skončil v trezoru. Menšík a Bohdalová zažili na place perné chvilky

Pozor na armádu

Vorlíček s Macourkem napsali příběh ještě před sovětskou okupací v roce 1968. V době natáčení se ale již vše přiostřilo a cokoli, co neodpovídalo normalizačním požadavkům se ukrývalo do trezoru. “Na Barrandov tehdy nastoupil kádrově vyhovující šéfdramaturg, který po mně chtěl, abych mu vysvětlil, jak se hodlám vypořádat ve svém filmu s uniformami,” zavzpomínal režisér Vorlíček.

Šlo o to, aby se tím náhodou nezesměšnila sovětská armáda. Naštěstí se ale navrhly stejnokroje plné zlata a bezvýznamných ocenění, jež tak rádi nosili, a nosí dodnes, jihoameričtí generálové. Šéfdramaturgovi se tím značně ulevilo a dal filmu zelenou, což bylo opravdu zásadní, protože byl známý tím, že jen tak něco nepustí.

Zdeněk Svěrák byl bez plnovousu k vidění jen velmi sporadicky. Režisér Jiří Menzel trval na tom, že se musí oholit, neboť jen tak bude jako Pražák vypadat věrohodněji.
Mohlo by Vás zajímat:

Film Na samotě u lesa: Svěrák dostal omylem zaplaceno dvakrát, vyřešili to šalamounsky

Exkurze do Bohnic

Existují dva typy herců a hereček. Ti, co své role odbývají a ti, kteří se na ně připravují skutečně pečlivě. Do druhé skupiny bychom mohli s klidem zařadit Ivu Janžurovou a Helenu Růžičkovou. Kvůli nastudování postavy šílené vražedkyně Stubové navštívily obě psychiatrickou léčebnu.

“Průvodkyni nám dělala paní primářka,” řekla kdysi Helena. “Vše bylo zcela tajné, nemohly jsme pacientům říct, kvůli čemu jsme přišly. Když nás jedna žena poznala, lékařka ji odkázala do patřičných mezí s tím, že jsme kontrola z ministerstva.” Nebylo to ale nic platné. Po chvilce se na oddělení strhla taková mela, že primářka z toho dostala tik a obě herečky vykázala ven.

Zdroj textu: Aha, Prima, Nova
Zdroj fotek: ČT 1

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články