Teorie tygra je nejen o zkrocení Jiřího Bartošky: Bezmezná svoboda není jednoduchá, říká Eliška Balzerová

Nebo zjistí, že mít své jisté nakonec není tak zlé?
Zdroj: se souhlasem České televize
Hlavním hrdinou Teorie tygra je veterinář Jan (Jiří Bartoška), který má už dost komandování... A tak opouští svou manželku Olgu (Eliška Balzerová). Eliška Balzerová si v komedii Teorie tygra střihla Olgu, která hlavního hrdinu Jan se vydává na neobvyklou cestu. Jeho cílem je proměna z králíka zpátky v tygra.Povede se mu najít po letech to, oč jej připravil partnerský život?+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Komedie Teorie tygra svedla dohromady Elišku Balzerovou a Jiřího Bartošku. Ona hraje až příliš pečující manželku, on je zase muž, tygr, který by si ještě rád zařval. A tak od ní utíká. Neobvyklá odysea muže, který touží po svobodě, patří mezi nejzajímavější české snímky posledních let.

Imrich Rešeta
Imrich Rešeta 30. července 2022

Teorie tygra: Veterinář Jan (Jiří Bartoška) po letech procitne. Zjistí, že jeho žena Olga (Eliška Balzerová) je přesvědčená o tom, že za štěstí muže zodpovídá jenom žena. Proto mu řídí celý život. Jan toho ale najednou začíná mít dost. A tak se vydává na cestu, která by mu měla přinést vytouženou svobodu. Komedii Teorie tygra z roku 2016 uvede ČT 1 v neděli ve 20:10.

Zbožňovaný Jiří Bartoška: Místo klidného důchodu to v novém filmu žehlí mezi manželkou a milenkou
Mohlo by Vás zajímat:

Zbožňovaný Jiří Bartoška: Místo klidného důchodu to v novém filmu žehlí mezi manželkou a milenkou

Jsou muži tygři, nebo králíci?

Pokus o vysvětlení, proč někteří lidé svého partnera tak urputně domestikují a rok za rokem ho proměňují v takové ochočené nic, které jim nijak neimponuje. A přitom když si ho vybírali, líbilo se jim, že je svobodný, odvážný a divoký. Brali si tygra (či tygřici!) a vyrábějí si z něho králíka, který v ideálním případě dřepí v kotci a žvýká,“ vysvětluje v materiálech pro novináře neobvyklý název snímku Teorie tygra spoluautor scénáře a režisér Radek Bajgar.

A dodává, že za tímto přístupem k soužití může být strach z opuštění. Tygr je na lovu a občas uteče, zatímco králíka lze zavřít a krmit. A když už se mu třeba povede dostat na svobodu, neutíká, ale jen zmateně pobíhá, nebo zabloudí. A jak je to s muži, jsou víc tygři, nebo králíci?

Všichni jsme oboje, je to plynulý přerod,“ myslí si Bajgar. „Člověk si ani neuvědomí, kdy se ta proměna z tygra v králíka vlastně stala. V našem příběhu probíhá zpětný proces. Hrdina si zpětně uvědomí, že vlastně kdysi býval tygrem, byl svobodný, měl sny a vlastní plány a teď by to chtěl zpátky.

Po čem muži touží 2: Jiří Langmajer se v pokračování úspěšného snímku vrací do světa podprsenek
Mohlo by Vás zajímat:

Po čem muži touží 2: Jiří Langmajer se v pokračování úspěšného snímku vrací do světa podprsenek

Teorie tygra s Jiřím Bartoškou a Eliškou Balzerovou

Ženy si berou tygra, aby z něj postupem času udělaly králíka, kterému se nasype trochu toho krmiva, ale hned se mu zavřou vrátka, aby ho náhodou nenapadlo hrát si mimo králikárnu na tygra,“ říká o filmu Jiří Bartoška. Co o tomto přirovnání soudí Eliška Balzerová?

I tygr, který opustí klec, musí pochopit, že bezmezná svoboda není jednoduchá. Někdy se i vrátí zpátky, ale silnější a bohatší o toto poznání,“ přidává se Eliška Balzerová. Ve filmu Teorie tygra si zahrála manželku, které svému choti kontroluje celý život. A tím z něj udělala králíka.

Snímek je nejen o útěku před manželkou, ale také o mezilidských vztazích, ztrátě svobody a hledání smyslu života. Ale také o štěstí a chuti důstojně žít. „Celý život hledám jeho smysl, prožívám chvíle štěstí, ztrácím paměť, toužím důstojně s někým žít a stárnout. Učím se žít ve svobodě. A hlavně – snažím se neztrácet smysl pro humor,“ dodává Eliška Balzerová.

Zdroje informací:
CSFD.cz: Teorie tygra
Cinemart.cz: Teorie tygra

Tereza Těžká z kontroverzního dokumentu V síti promluvila o polyamorii: Mám dva muže, ani jednoho nemiluji víc

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články