Věra Chytilová: Rázná žena, kterou na kolena nesrazili mocní, ale pomluvy

Věra Chytilová: Rázná žena, kterou na kolena nesrazili mocní, ale pomluvy
Zdroj: Wikimedia Commons/Petr Novák, CC BY-SA 2.5
Komedie Věry Chytilové Panelstory aneb Jak se rodí sídliště se dostala do široké distribuce až v roce 1988, čili devět let od svého vzniku.Režisérka Věra Chytilová si povolení k natáčení Panelstory aneb Jak se rodí sídliště musela doslova vydupat. Natáčelo se na rozestavěném pražském Jižním Městě. Kvůli nedostatečné elektrifikaci si musel štáb někdy proud vyrábět sám. Práce na komedii Panelstory aneb Jak se rodí sídliště byly hektické. Začalo se na jaře a skončit se muselo v zimě. + 2 fotky+ 3 fotky

Režisérka Věra Chytilová, mezi jejíchž filmy patří i známá komedie Panelstory, kterou dnes vysílá Seznam TV, byla velmi výraznou postavou československé a poté české kinematografie. Nikdy se nenechala nikým zastrašit a tvrdě si šla za svým. Přesto byla v jednom okamžiku svého života na dně.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 24. srpna 2021

Děj filmu Panelstory aneb Jak se rodí sídliště: Sídliště rodící se uprostřed pulzujícího velkoměsta. Místo plné různých lidských povah, které bývají často sobecké, zahleděné do sebe, a hlavně lhostejné ke svému okolí. Satira kritizující stav společnosti v sedmdesátých letech dvacátého století. Na film Panelstory aneb Jak se rodí sídliště z roku 1979 se můžete podívat dnes ve 20:00 na Seznam TV.

Všichni dobří rodáci: Režisér Vojtěch Jasný najímal herce jen na základě horoskopu
Mohlo by Vás zajímat:

Všichni dobří rodáci: Režisér Vojtěch Jasný najímal herce jen na základě horoskopu

Svérázná manekýnka Věra Chytilová

Než se začala zajímat o film, živila se Věra Chytilová jako manekýnka. Na stříbrném plátně se však objevila nejprve jako herečka, a to v malé roli dvorní dámy v Císařově pekaři. Přejít takzvaně na druhou stranu se rozhodla až v devětadvaceti letech, kdy začala studovat režii na FAMU.

Netrvalo dlouho a hrozilo jí vyloučení. Někdo totiž o ní začal rozšiřovat pomluvy, že se chová příliš buržoazně, neboť jezdí taxíkem z Prahy do Olomouce. Ve skutečnosti šlo o to, že bylo potřeba snížit počet studentů. Budoucí režisérka to ale nevydýchala a sáhla si na život. Naštěstí neúspěšně. Školu dodělala, byť s neustálými problémy

Noční můra v Elm Street: Existoval snad Freddy doopravdy? Režisér se inspiroval syndromem, ze kterého mrazí
Mohlo by Vás zajímat:

Noční můra v Elm Street: Existoval snad Freddy doopravdy? Režisér se inspiroval syndromem, ze kterého mrazí

Věry Chytilové se báli mocní i herci

Chytilová uměla srovnat do latě každého, papaláše i herce. Třeba u Panelstory bojovala za neherečku Dagmar Slivinskou. Tehdejší šéf kultury Miroslav Müller ji ale obsadit moc nechtěl, a to kvůli jejímu manželovi, francouzskému komunistovi. Ten se totiž doma nepohodl se stranickými soudruhy. Režisérku to nezajímalo. Pohrozila mu, že to řekne právě jejímu manželovi. A bylo domluveno.

K hercům se Věra Chytilová chovala urážlivě. Vyčítala jim, že neumí hrát. Tím ale chtěla docílit toho, že začnou projevovat skutečné emoce. Nejvíce v ohrožení však byli střihači a kameramani. Házela po nich cívky s filmem a fackovala je. K největšímu konfliktu došlo zřejmě během natáčení filmu Vlčí bouda. „Já ho trošku ‘ťukla’ do bicepsu, to mi dělal často brácha, když jsem ho neposlechla. On to nečekal, otočil se a praštil mě pěstí do obličeje. Odletěly mi brejle a on si najednou uvědomil, že to bylo neadekvátní, a tak okamžitě skončil,” popsala vyvrcholení sporu s kameramanem Chytilová v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Džusový román
Mohlo by Vás zajímat:

Zakázaný český film Džusový román: Jak dopadli hlavní hrdinové? Docentka, slavný režisér i tragická smrt

Zdravotní kolapsy Věry Chytilové

Od roku 2011 se zdravotní stav Věry Chytilové začal rapidně zhoršovat. Po dvou kolapsech musela z hektického pracovního tempa trošku ubrat. Potřebovala hlavně klid. Zemřela o tři roky později ve své pražské vile, obklopená rodinou a přáteli. Dožila se pětaosmdesáti let.

Zdroje informací: 
Seznam TV: Panelstory
Wikipedia.cz: Věra Chytilová 

Dvojka.rozhlas.cz: Mocní s ní měli problém. Nebála se pohádat. Osudové ženy: Věra Chytilová 

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články