Vím, že jsi vrah: Debutová role režiséra Jiřího Adamce, která málem stála život Alenu Vránovou

Vím, že jsi vrah
Zdroj: se souhlasem Prima Max
Vím, že jsi vrah je český film o nevěře, vraždách, složitých vztazích a zákulisí zločinu, které je třeba odhalit. Snímek se moc nelíbil tehdejšímu režimu... 
...popíral totiž všechny morální zásady "správné" socialistické společnosti.
Herecký debut si v krimi Vím, že jsi vrah střihl i televizní režisér Jiří Adamec. Hraje šíleného zabijáka, který si vybíjel mindráky z dětství na ženách.Nejvíce to odnesla Alena Vránová, kterou Jiří Adamec málem utopil ve vaně. + 1 fotka+ 2 fotky

Pro většinu lidí je Jiří Adamec ztělesněním zkušeného televizního režiséra. Málokdo ví, že se objevil i na opačné straně kamery, kde si střihl roli šíleného vraha. Tomu se tedy říká parádní debut. Jiný názor na to ale určitě měla herečka Alena Vránová, která měla během natáčení na kahánku.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 08. 10. 2020 16:00

Máte rádi temné krimi filmy režiséra Petra Schulhoffa? V tom případě se podívejte na film Vím, že jsi vrah, dnes ve 20:00 na Prima Max. Trojnásobná vražda, žárlivost a velmi propletené vztahy. Kriminalista Eduard Cupák už ví, kdo je vrah, ale jaké je pozadí celého zločinu?

Z romantického hrdiny kriminalistou

Poručíka Zemana si ve filmu zahrál Eduard Cupák, který byl do té doby spíše romantickým hrdinou. Vidět jsme jej mohli třeba ve filmech Stříbrný vítr anebo Měsíc nad řekou. Jeho kolegu, podporučíka Suchánka, ztvárnil Jaroslav Moučka, což byl také velmi zajímavý adept na roli vyšetřovatele, neboť se ve své herecké kariéře soustředil většinou na lidové typy se sklonem ke komediantství.

Je jasné, že tak vznikla velmi nesourodá dvojice, což přesně odpovídalo úmyslům režiséra. Nic není ale takové, jak se může na první pohled zdát. Služebně starší Suchánek totiž svého intelektuálně založeného kolegu mnohokrát trumfne zkušenostmi, které získal z obyčejného života. A vůbec přitom nepotřebuje klasický blok a tužku. Poznámky si dělá na pivní tácky.

V socialistickém státě se tohle neděje

Vím, že jsi vrah je film plný propletených milostných vztahů, nevěry a promiskuity. V současnosti by se nad tím asi těžko někdo pozastavil, ale v dobách socialismu to neodpovídalo oficiálním představám režimu a morálce soudruhů a soudružek. Morálnímu poklesku se třeba neubrání ani vážené kapacity, v tomto případě lékař Simon, kterého si zahrál Radoslav Brzobohatý.

Na vztahy a žárlivost byl snad největší odborník ze všech známý psychiatr a sexuolog Miroslav Plzák. A právě jeho si Petr Schulhoff vybral jako odborného poradce. Plzák byl autorem řady knih o problémech ve vztazích a neblahých účincích nevěry. Měl tak z čeho čerpat. Vždyť i samotný vrah si na svých obětech vybíjel nenávist k ženám, která pramenila z frustrace, jež zažil během rozchodu jeho rodičů a kvůli milostným aférkám otce.

Příliš horlivý výkon

Film ukazuje vše bez obalu, včetně vražd. A do jedné takové se Jiří Adamec vžil natolik, že připravil Aleně Vránové nejednu bezesnou noc. Ta si později postěžovala, že ji ve vaně topil a škrtil tak důkladně, že se málem dopustil skutečného zločinu. Tomu se říká hrát duší i tělem.

Zdroje informací:

Česká televize: Vím, že jsi vrah

TV Prima: Vím, že jsi vrah

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Související články

Další články