Skutečný F. L. Věk se jmenoval Hek. Osud vlastence, který je dnes prakticky neznámý

Skutečným předobrazem F. L. Věka (zde v podání Radovana Lukavského), byl buditel František Vladislav Hek.
Zdroj: Česká televize/Wikimedia Commons, Public Domain/koláž
F. V. Hek je dnes známý hlavně díky románu Aloise Jiráska F. L. Věk.Narodil se a působil v Dobrušce, kde má dnes pomník.Rodný dům F. V. Heka / F. L. Věka v Dobrušce.Pohřben je v Letohradě...+ 2 fotky+ 3 fotky

F. L. Věk neboli František Ladislav Věk – kdo by o něm neslyšel, ať už ve škole, nebo proto, že četl román Aloise Jiráska, nebo proto – a to asi nejčastěji – že viděl seriál natočený podle románu, kde Věka hrál Radoslav Brzobohatý. Jirásek se pro postavu svého hrdiny inspiroval životem a osobností Františka Vladislava Heka, vlastence, národního buditele, spisovatele, publicisty a skladatele. Málokdy se stane, aby postava z románu tak upozadila svůj skutečný předobraz, jako se to stalo v tomto případě. F. V. Hek se narodil před 251 lety, 11. dubna 1769.

Milan Valden
Milan Valden 11. 04. 2020 07:30

V osudech rodáka z Dobrušky našel Alois Jirásek skvělý materiál o procesu národního obrození pro své rozsáhlé románové dílo v pěti svazcích – svým rozsahem více než dva tisíce tři sta stran se jedná o jeden z nejdelších románů české literatury. A zatímco F. V. Hek je dnes prakticky neznámý, Jiráskova F. L. Věka zná skoro každý, byť povinná četba prvního dílu na školách jej mohla kdysi řadě čtenářů také spíše zprotivit. Naštěstí je tu ale krásný seriál z roku 1971.

Skutečný F. L. Věk

F. V. Hek byl synem obchodníka z Dobrušky. Studoval na piaristickém gymnáziu v Praze a zde navázal první kontakty s českými vlastenci. V polovině 80. let se vrátil do Dobrušky a převzal otcův kupecký obchod. Svou obrozeneckou činnost tak rozvíjel v malém východočeském městě, půjčoval české noviny a knihy a později zde zřídil i externí pobočku Krameriova vydavatelství Česká expedice. Shromáždil velikou knihovnu, přes 3 300 svazků.

V roce 1792 se oženil. V roce 1806 vyhořel jeho obchod. Po smrti své ženy v roce 1821 Dobrušku opustil a působil mimo jiné v Sasku, kde pomáhal potomkům bratrských exulantů s překladem česky psaných listin do němčiny. Poslední léta života strávil u svého syna ve Vratislavi a u své dcery v Kyšperku, kde také 4. září 1847 zemřel ve věku 78 let.

Psal především satirické básně, tzv. epigramy. Například v epigramu Veliký pátek z roku 1820 ostře zkritizoval dobrušské maloměstské poměry. Složil také řadu hudebních skladeb a napsal i vlastní životopis.

Jiráskův F. L. Věk

Právě Hekův vlastní životopis posloužil jako pramen k románu Aloise Jiráska (1851–1930). Aby zdůraznil, že se nejedná o historicky věrné zobrazení Hekova života, nýbrž o líčení stylizované a idealizované postavy s upravenými reáliemi, změnil Jirásek Hekovo jméno na František Ladislav Věk.

Pětidílný román vycházel postupně v letech 1888–1906. Děj románu je zasazen do období českého národního obrození mezi roky 1769 a 1816, na pozadí josefínských reforem, Francouzské revoluce, napoleonských válek a pobytu ruských vojsk v Čechách, do Prahy a do Dobrušky, což Jiráskovi umožnilo sledovat atmosféru v hlavním městě i na odlehlejším maloměstě a venkově.

V díle vystupuje celá řada dalších skutečných osobností a Jirásek živě a podrobně popisuje i slavné události, jako premiéru Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském (tehdy Nosticově) divadle v roce 1787 nebo korunovaci císaře Leopolda II. českým králem v roce 1791.

Seriálový F. L. Věk

První dva svazky Jiráskova románu se staly podkladem pro třináctidílný televizní seriál režiséra Františka Filipa a scenáristy Otty Zelenky. Titulní roli ztvárnil Radoslav Brzobohatý a v seriálu se dále objevila celá plejáda dalších slavných českých herců, mimo jiné Jan Pivec, Antonie Hegerlíková, Radovan Lukavský, Dana Medřická, Jiřina Bohdalová, Karel Höger, Jana Brejchová, Gabriela Vránová, Eduard Cupák, Vladimír Menšík, Jaroslav Marvan, Václav Voska, Vladimír Ráž, Jan Tříska, Miloš Nedbal a další.

„Nádherný příběh z druhé poloviny 18. století nabídl všechno, co televizní román nabídnout může: lásku, nenávist, komplikace, úspěch, bohatství, vášně, vzlety i propady. To vše podpořené ušlechtilou a hodně romantickou myšlenkou českého obrození, kdy opomíjená rodná řeč a potažmo i české noviny a literatura vstávají z hrobu,“ napsal ve své knize o českých televizních seriálech Jiří Moc.

Seriál je dodnes reprízován, těší se oblibě a patří k tomu nejlepšímu v domácí televizní tvorbě. Zajímavostí je, že když byl v roce 1971 vysílán poprvé, z cenzurních důvodů se neodvysílal poslední 13. díl, který obsahuje střet českého vlastence a feudální vrchnosti; v premiéře byl tento díl uveden až po roce 1989.

DALŠÍ INFORMACE K F. L. HEKOVI NAJDETE V GALERII:

Zdroje:

Jiří Moc: Seriály od A do Z

https://cs.wikipedia.org/wiki/František_Vladislav_Hek

https://cs.wikipedia.org/wiki/F._L._Věk

https://www.csfd.cz/film/70077-f-l-vek/prehled

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články