Utekl z katolického internátu, aby se v podvozku letadla pokusil dostat do Japonska. 14letého Keitha Sapsforda to stálo život

podvozek letadla
Zdroj: Wikimedia Commons, Federal Aviation Administration en:Civil Aerospace Medical Institute, Public domain

Většina puberťáků by fakt, že je odloučena od rodiny a přátel, a navíc poslána do přísné internátní katolické školy, vnímala jako největší křivdu ze všech. Stejně se cítil v roce 1970 i čtrnáctiletý Keith Sapsford. To ale ještě nevěděl, co ho čeká.

Kamil Šivák
Kamil Šivák23. 09. 2023 16:00

Keith neměl v úmyslu vracet se domů. Věděl, že by byl ihned poslán zpět. Po útěku ze školy tak raději zamířil na letiště v Sydney. Pomocí letadla se chtěl dostat do japonského Tokia. Let na černo se mu ale vůbec nevyplatil.

Raný život Keitha Sapsforda

Keith se narodil v roce 1956 a byl přirozeně zvídavým dítětem, které bylo rádo neustále v pohybu. Jeho rodina se tak rozhodla pro dovolenou v zámoří, aby ukojila jeho dobrodružného ducha. Bohužel se ale celý pobyt změnil spíše v horor. Keith měl totiž jednu nepěknou vlastnostrád utíkal.

Po jeho návratu domů se sešla rodinná rada, kde padly návrhy, že by se měl příliš aktivní chlapec něčím zkrotit. Potřebuje řád a disciplínu. Římskokatolická vzdělávací instituce v jižní části australského Sydney se zdála jako dobrá volba. Jeho rodiče věřili tomu, že ho vychovatelé dokáží nasměrovat na správnou cestu.

Další útěk

Ani katolíci nedokázali zkrotit vzpurného Keithova ducha. Utekl po pouhých 14 dnech. Jeho kroky, jak již víme, nevedly domů, ale na letiště. Předtím nebyly bezpečnostní předpisy tak přísné jako dnes, nikdo si tak nevšiml, že se jeden kluk vplížil do podvozku letadla japonských aerolinek.

Jenomže když se stroj vznesl do oblak, prostor pro podvozek se znovu otevřel, když se kola po vzletu začala zasunovat. Otvorem propadl jako padacími dveřmi. Pád z výšky šedesáti metrů neměl šanci přežít.

Zachytil jeho poslední vteřiny života

Doslova poslední Keithovy okamžiky zachytil amatérský fotograf John Gilpin, a to zcela náhodou. Pozdější vyšetřování prokázalo, že okamžitá smrt po pádu byla asi ta nejmilosrdnější. Jinak se mohl v uzavřené komoře podvozku letadla buď udusit, nebo zmrznout. Byl jen v košili a kraťasech, nijak se tak nemohl chránit před mrazivými teplotami, které letadlo dosáhlo ve své cestovní výšce.

John si neobvyklého momentu, který se mu podařilo zachytit, všiml až o týden později, kdy vyvolával fotky. Chlapec padal nohama napřed a měl zdvižené ruce, jako by se chtěl něčeho v poslední chvíli zachytit. Tento navěky zvěčněný moment je tak děsivou vzpomínkou na to, že jeden obyčejný kluk chtěl ve svém životě pouze něco zažít a nebýt svázaný zkostnatělými pravidly církve. Za to však zaplatil vlastním životem.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Whell-well stowaway
Historydefined.net: The Story of Keith Sapsford – The 14-Year-Old Stowaway

Postava typu jablko: V pytlovitém oblečení ji neschováte, nesmí vám chybět kalhoty s vysokým pasem a košile k vrstvení

Postava typu jablko: V pytlovitém oblečení ji neschováte, nesmí vám chybět kalhoty s vysokým pasem a košile k vrstvení

Související články

Další články