V mysli nenáviděného Marka Chapmana: Johna Lennona zabil kvůli pozérství a vnitřním hlasům

V mysli nenáviděného Marka Chapmana: Johna Lennona zabil kvůli pozérství a vnitřním hlasům
Zdroj: Profimedia

Mark Chapman se navždy nechvalně proslavil jako muž, který zastřelil Johna Lennona. Ještě dříve ho ale stihl požádat o autogram. Jaký byl ale Markův život předtím, než se odhodlal k činu, který mu fanoušci Beatles nikdy neodpustí? A jak na celou záležitost nahlíží dnes? Rozhodl by se jinak?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 21. 06. 2024 11:00

John Lennon schytal celkem čtyři kulky. Při příjezdu do nemocnice byl již mrtvý.

Minulost Marka Davida Chapmana

Mark David Chapman se narodil 10. května 1955 v texaském Fort Worth. Jeho otec, seržant amerického letectva, fyzicky týral jeho matku, která pracovala jako zdravotní sestra. V dospělosti se mu tak postavil. Když slyšel jednou v noci volat svou matku o pomoc, použil pěsti, aby otce přiměl odejít. Jak sám později přiznal, před Lennonem měl na mušce právě svého otce.

Chtěl se k němu vloupat do domu, přiložit mu zbraň ke spánku a říct mu, co si o něm myslí a že musí zaplatit za to, co udělal jeho matce. Tento plán ovšem nikdy neuskutečnil. Stejně jako vraždu jiných celebrit, kupříkladu dalšího člena Beatles Paula McCartneyho, Jacqueline Kennedy Onassis, Elizabeth Taylor či Ronalda Reagana.

Proč si tedy vybral zrovna Lennona? Když mu bylo 14, začal pravidelně užívat drogy a chodit za školu. Tvrdil, že to bylo kvůli šikaně. Dva týdny žil dokonce na ulici v Atlantě. Jednou tak řekl svému kamarádovi, když byli zrovna na tripu po LSD, že věří, že se stal Lennonem. Vždy chtěl v této kapele být. Poté dodal: "Představ si, jaké by to bylo, kdyby byl John mrtvý." To ale nebylo jeho jediné ztotožnění. V roce 1971, poté, co se dal k presbyteriánům, ho začal přitahovat Holden Caulfield, hrdina románu Kdo chytá v žitě. Zvláště jeho trápení, osamělost a odcizení od společnosti.

O šest let později se přestěhoval na Havaj, kde upadl do hluboké deprese, což vyústilo v neúspěšný pokus o sebevraždu. Pak se ale seznámil se zaměstnankyní cestovní kanceláře Glorií Abe, s níž se později oženil. V roce 1980 si Chapman přečetl knihu Anthonyho Fawcetta John Lennon: One Day at a Time, kde jeho desetiletá posedlost kapelou přerostla v nenávist, zejména k Johnu Lennonovi. Nabyl dojmu, že je to pozér, který zastává ctnosti a ideály, jimž ve skutečnosti nevěří. Tehdy se rozhodl, komu vezme život.

Smrt Johna Lennona

Dne 8. prosince 1980 se Chapman rozhodl svůj plán dovést do konce. Nejdříve si ale od Lennona vyžádal podpis. Prý se k němu choval velmi mile a zeptal se, zda nepotřebuje ještě něco jiného. Když se pak ke svému bytu Lennon s Ono vrátil okolo 22:50, vrátný si všiml, že v podloubí stojí jakýsi muž. Za malý okamžik se ozvalo pět výstřelů (jeden Lennona minul). Lennon se v šoku dopotácel k recepci a prohlásil. "Postřelili mne." Chapman zůstal stát na místě jako opařený. Probral se až poté, když mu vrátný vzal z ruky zbraň. Před policisty neutíkal. Nechal se bez odporu zatknout. Jeho právníci ho pak okamžitě převezli do nemocnice v Bellevue. Jejich plán obrany byl jasný - nepříčetnost.

Vražda nebo zkrat?

Obžaloba u soudu tvrdila, že Chapman spáchal promyšlenou a dopředu připravenou vraždu. Obhajoba zase tvrdila, že v té době trpěl bludy. To se ale moc neshodovalo s jeho vyjádřením, že použil kulky s dutým hrotem, aby se ujistil, že Lennon skutečně zemře. Na druhou stranu prý poslechl hlasy ve své hlavě, které mu říkaly, že je to Boží vůle.

Ač odborníci nakonec souhlasili s obhajobou, že vrah není psychicky zdráv, byl uznán schopným k soudnímu řízení. Dostal tak dvacet let až doživotí. Po několika letech strávených za mřížemi ale nad svým činem vyjádřil lítost. V současné době si odpykává svůj trest v New Yorku. Celkem mu již bylo zamítnuto 11 žádostí o podmínečné propuštění. Ty vždy překazily dopisy Yoko Ono, která v nich žádala, aby nebyl propuštěn. A nakloněno k tomu není ani vedení věznice. Chapman měl prý zabíjet hlavně kvůli slávě. Není tak vyloučeno, že by na svobodě nepáchal další trestnou činnost.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: John Lennon
Allthatsinteresting.com: Who Was Mark David Chapman, The Man Who Killed John Lennon?

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články