Paul McCartney slaví 80. narozeniny: Proč začali s Johnem Lennonem psát písničky?

Paul McCartney slaví 80. narozeniny: Proč začali s Johnem Lennonem psát písničky?
Zdroj: se souhlasem České televize
Beatles, kluci z Merseyside: Dokument mapuje začátky slavné hudební skupiny. Zde jsou ještě s původním bubeníkem Petem Bestem.Celé to vlastně spískal John Lennon......který do své skupiny The Quarrymen zlákal Paula McCartneyho.Beatles začínali v Liverpoolu, ale důležité pro ně byly i vystoupení v Hamburgu.+ 10 fotek+ 11 fotek

Paul McCartney, legendární "Brouk", slaví 18. června osmdesátiny. U této příležitosti se na ČT ART objeví nejen dokument Beatles, kluci z Merseyside, který pojednává o začátcích slavné skupiny, ale také rozhovor, jenž s hudebníkem vedl britský herec Idris Elba v roce 2020.

Imrich Rešeta
Imrich Rešeta 18. června 2022

Liverpoolský rodák Paul McCartney přišel na svět 18. června 1942. Hudební samouk začínal ve druhé polovině padesátých let ve skupině The Quarrymen, ze které se pak zrodili legendární Beatles. Jaké byly jejich začátky a kam se poděl pátý „Brouk“ Pete Best?

Harrison, Boyd
Mohlo by Vás zajímat:

Beatlesák George Harrison a nespoutaná Pattie Boyd: Modelka z kláštera mu utekla s nejlepším přítelem

Vzpomínky na Beatles

Na Disney+ je momentálně k vidění famózní trojdílný dokument Get Back. Režisér Peter Jackson, který oživil i Pána prstenů, v Get Back mapuje nejen vznik finálního alba Beatles Let It Be z roku 1970. Z desítek hodin archivních záznamů se mu až magicky povedlo vytáhnout i osobnosti členů kapely a dalších lidí, kteří se motali kolem nich.

Příběh brouků začíná o téměř patnáct let dřív a právě tomu se věnuje dokument Beatles, kluci z Merseyside, který uvede ČT ART v sobotu o 20:15. Zatímco v Get Back vidíme rozpad kapely, v Klucích z Merseyside sledujeme první vystoupení v Liverpoolu a v Hamburku, kde s nimi ještě hrával Pete Best, jehož nahradil Ringo Starr.

Důvod výměny? Seběhlo se toho víc, prý nezapadal mezi živelné kluky, což si ostatně myslela i jeho maminka Mona. A nejen že jej nechtěla pouštět na zkoušky „zkažených“ mladíků, ale také často vyvolávala manažerovi Brianu Epsteinovi. A pak byl najednou konec. Za bicí usedl Ringo, Beatles ovládli svět a z Besta se stal zahořklý muž, který se přes vyhazov nepřenesl možná dodnes.

Yoko Ono a John Lennon v dobách své Hippie éry
Mohlo by Vás zajímat:

Yoko Ono a John Lennon. Jejich velká a bouřlivá láska skončila tragickou smrtí Lennona

Paul McCartney u mikrofonu

Na podzim roku 2020, tedy v době, kdy zuřila pandemie covidu, se před kamerou setkali Paul McCartney a herec Idris Elba, kterého proslavily seriály The Wire – Špína Baltimoru a Luther, loni se objevil také v Sebevražedném oddílu. Přestože McCartney a Beatles byli a budou předmětem mnoha vyprávění, i tohle má co nabídnout.

Mezi nejzajímavější pasáže dokumentu Idris Elba zpovídá Paula McCartneyho patří třeba hudebníkovo vzpomínání na to, jak a proč začali s Johnem Lennonem psát písničky. A přemýšlí nad tím vším s odstupem o délce víc jak půl století. Snímek z dílny BBC odvysílá ČT ART v sobotu o 21:40.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Paul McCartney
Ceskatelevize.cz: Je nám ctí… Paul McCartney – 80 let
Gq-magazine.co.uk: Idris Elba and Sir Paul McCartney’s BBC special was inspired by British GQ’s cover story

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Další články