Přesně před čtyřiačtyřiceti lety - 8. prosince 1980 - zasáhla fanoušky legendární kapely The Beatles smutná zpráva. Zpěvák John Lennon byl zastřelen před svým bytem v New Yorku. O život ho připravil šílený fanoušek Mark Chapman (69), kterému vadila muzikantova údajná faleš.
John Lennon vytvořil spolu s dalším členem The Beatles Paulem McCartneyem snad nejúspěšnější skladatelskou dvojici v hudební historii. Po rozpadu kapely přešel na sólovou dráhu. Věnoval se také malířství, psaní a herectví. Jeho odkaz výrazně ovlivnil rockový žánr 20. století.
Atentát na Johna Lennona
Texasan Mark Chapman zastřelil Lennona ve chvíli, kdy se vracel se svou ženou Yoko Ono (91) do svého newyorského bytu. Chapmanovi bylo tehdy 25 let, měl za sebou poměrně bohatou kariéru, kdy působil jako vedoucí na dětských táborech, ale také pomáhal vietnamským přistěhovalcům. Před atentátem pak pracoval u ostrahy bytového komplexu na Havaji.
Za svůj zákeřný čin byl Mark Chapman odsouzen na doživotí, to mu ale nezabránilo v tom, aby nepodával jednu žádost o podmínečné propuštění za druhou. Naposledy mu ji zamítli letos v březnu.
Problémy se s Markem Chapmanem táhly už od dětství
Chapman bojoval s příznaky emoční nestability a rostoucího pocitu odcizení už od dětství. Vyrůstal v domě plném násilí ze strany otce, vojáka z povolání, jenž často bil Markovu matku Diane. V atmosféře neustálého strachu se Chapman cítit izolovaný, nepochopený a nehodný lásky. To vše mělo hluboký dopad na jeho psychiku. Měl velmi nízké sebevědomí a pocit nedostatečnosti. Na škole se tak stal terčem šikany. Měl nadváhu a introvertní povahu, což mu vyneslo nejednu hanlivou přezdívku.
A tak si začal žít ve vlastním světě. Představoval si, že ve zdech jeho pokoje bydlí jacísi "malí lidé", nad nimiž má téměř božskou kontrolu. To mu dodávalo pocit moci. Zároveň mu sloužili jako únik před trápením, které prožíval ve škole i doma.
Mark Chapman vyčítal Lennonovi pokrytectví
V dospělosti se Mark začal upínat na veřejně známé osobnosti a toužil stát se jednou z nich či alespoň určitým hrdinou. Ve dvaceti začal chodit na terapie, kde mu diagnostikovali schizofrenii, hraniční poruchu osobnosti, sluchové halucinace, paranoiu a emoční nestabilitu. A právě tehdy začal pociťovat nenávist k jednomu ze svých idolů - Johnu Lennonovi. Byl přesvědčený, že ho zpěvák zradil.
Přestože se o tom zmínil i před psychiatry, nepovažovali to za hrozbu. A to byla chyba. Když se totiž Markovi dostala do rukou kniha Kdo chytá v žitě od Jeromea Davida Salingera, nabyl dojmu, že má stejné poslání jako hlavní hrdina románu Holden Caulfield - chránit společnost před falší, pokrytectvím a neupřímností. A opět se mu před očima "zjevil" Lennon. Hlásal ideály míru a lásky, a přitom si liboval v bohatství a slávě. Tento rozpor ho přesvědčil o tom, že John zradil své ideály a tedy i Marka samotného, neboť právě kvůli nim se stal jeho fanouškem.
Marka Chapmana dohnaly k vraždě hlasy
Chapman zároveň dospěl k rozhodnutí, že se už nechce cítit bezvýznamný a bezcenný. O dosažení velikosti nejprve snil ve svém světě, poté přešel k činům. Věřil, že když zabije Lennona, unikne temnotě a dosáhne trvalé slávy. Konečně by byl důležitý a nepřehlížený.
Se zhoršujícím se psychickým stavem začal slýchat hlasy, které ho povzbuzovaly v tom, aby slavného muzikanta připravil o život. To vyhodnotil jako poslání, že právě on byl "něčím vyšším" vybrán k tomu, aby lidem odhalil pravdu. Už nemohl uhnout. Ovládaly ho síly, které nedokázal ovlivnit.
Přesto, když dorazil k Lennonově apartmánu, sváděl sám se sebou boj, a to několik hodin. Dříve toho dne si nechal od Johna podepsat desku. Toto první bezkonfliktní setkání ho zmátlo. John byl velmi přátelský a ochotný. Navíc se sešel se svým idolem tváří v tvář. Skutečně byl tak špatný, nebo se mýlil? Bohužel dospěl k závěru, že je jeho "křížová výprava" správná. Co se stalo pak, je již všeobecně známé...
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Mark Chapman
Lawyer-monthly.com: Mark David Chapman - The Role of Mental Illness, Delusional Fantasies, and Missed Intervention in the Assassination of John Lennon