Lech Walesa: Z Ruska jsme neměli strach, řekl bývalý disident a polský prezident

Lech Walesa
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain
Lech Walesa byl disidentem, vůdčí osobnosti odborů a politické strany Solidarita. Mezi roky 1990-95 byl prezidentem Polské republiky. Vše začalo v gdaňských loděnicích. Poté, co vláda umožnila vznik odborů, byl Walesa na jedenáct měsíců zbaven svobody. Po propuštění se vrátil zpět do loděnic. V té době získal Nobelovu cenu za mír. Solidarita vyhrála volby v roce 1989. + 2 fotky+ 3 fotky

Lech Walesa slaví 77. narozeniny. Ač se Ruska nikdy nebál, měl na krku obvinění ze spolupráce s komunistickým režimem. Přesto ve svém životě ničeho nelituje. A na Václava Havla nahlíží jako na neohroženého a velmi inteligentního hrdinu.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 29. září 2020

Lech Walesa se narodil 29. 9. 1943 v Popowě. Je to polský politik, zakladatel nezávislých odborů Solidarita a aktivista za lidská práva. V letech 1990-1995 byl prezidentem Polské republiky. Má osm potomků, čtyři syny a čtyři dcery.

Mladý, ale hluboce věřící odborář

Lech Walesa se narodil do rodiny tesaře a ženy v domácnosti. Již odmala byl vychováván v katolické víře, ke které se hlásí dodnes. Jak sám kdysi řekl, právě víra mu pomohla překonat nejtěžší chvíle jeho života, zejména v období založení Solidarity.

Do loděnic v Gdaňsku, kde hnutí vzniklo, se dostal v roce 1970, a to jako elektromechanik. Dlouho se však v tomto zaměstnání neohřál. O šest let později ho vyhodili právě kvůli protestům proti komunistickému režimu. O dva roky později se mu podařilo dostat do ilegální odborové organizace, jejímž členem byl, mimo jiné, i Lech Kaczynski, jenž byl také polským prezidentem. Zemřel tragicky v roce 2010 při letecké havárii u Smolenska.

Národní archiv připravil u příležitosti 30. výročí přelomových událostí roku 1989 výstavu nazvanou „Havel na Hrad. Příběh roku 1989“. Ideovým záměrem výstavy je na půdorysu cesty Václava Havla od disentu na Hrad dokumentovat přerod naší společnosti z totalitní na demokratickou.
Mohlo by Vás zajímat:

Výstava Havel na Hrad ukazuje cestu našeho nejoblíbenějšího prezidenta od disentu na Pražský hrad

Solidarita a Nobelova cena

V srpnu roku 1980, kdy započaly v loděnicích první protesty, byl Walesa v jejich středu. Právě tehdy se zrodil politický lídr. Poté, co vláda ustoupila a umožnila založit odborové organizace, stal se z něj předák. O necelý rok později byl ale zatčen. Propuštěn byl po 11 měsících, pak se vrátil zpět do loděnic. Opět jako elektromechanik.

V té době byl nominován na Nobelovu cenu míru. Do Osla se ale nakonec raději vydala jeho manželka. Walesa měl totiž obavy, že by jej už nemuseli pustit zpátky do Polska. V roce 1988 byla znovu vyhlášena stávka. Vláda nakonec po dlouhém jednání ustoupila a umožnila udělat ze Solidarity první nekomunistickou stranu v zemi.

Eliška Hašková Coolidge, bývalá asistentka amerických prezidentů.
Mohlo by Vás zajímat:

Eliška Hašková-Coolidge radila pěti americkým prezidentům. Do Bílého domu se dostala náhodou

Vyhrané volby a prezidentský úřad

Po vyhraných volbách v roce 1989 dostal Walesa volnou ruku k tomu, aby začal s přestavbou polského státu. Teoreticky se stále jednalo o komunistickou zemi, strana však činila další a další demokratické ústupky. V listopadu došlo k úplně prvnímu setkání nové vlády s USA. 9. 12. 1990 vyhrál Walesa prezidentské volby. V úřadu setrval pět let. Jelikož byl neúnavným kritikem všeho, co se mu nelíbilo, docházelo každý rok k výměně vlády.

Ale i tohoto bojovníka za svobodu se dotkla jedna kontroverze. Měl být spolupracovníkem polské tajné policie pod krycím jménem Bolek. Prezident toto obvinění nejprve odmítal, poté se přiznal s tím, že mělo jít jen o “fiktivní” spolupráci. “Za vším stojí můj dlouholetý spor s šéfem strany Právo a spravedlnost Jaroslawem Kaczynskim,” řekla bývalá hlava státu.

Jackie Kennedy
Mohlo by Vás zajímat:

Jack a Jackie Kennedyovi: Avantýry se stovkami žen prezidentovi první dáma tiše trpěla

Ničeho nelituji

Proč padl v Polsku komunismus o něco dříve než v Česku? Walesa se nechal slyšet, že se jednoduše Rusů nebáli tak jako ostatní státy. Ničeho nelituje a Václava Havla vždy považoval za stejně odvážného, a hlavně velmi inteligentního člověka.

Zdroje informací:
Wikipedia.cz: Lech Walesa
Kniha Cesta k pravdě, Lech Walesa

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Další články