Životní trápení Miloše Kopeckého: Těžkou depresi mu nikdo nevěřil, snažil se ji léčit i elektrošoky a otupovat Rohypnolem

Životní trápení Miloše Kopeckého: Depresi se snažil léčit i elektrošoky. Nejvíce mu ale pomáhal Rohypnol
Zdroj: Profimedia

O Miloši Kopeckém je známo, že měl dvě tváře. Tou první byla tvář energického svůdníka, kterému žádná neodolala. A pak zde byla ta druhá, kdy by nejraději nevstal nikdy z postele, neboť ho přišla navštívit jeho stará známá deprese. Co se s ním pak dělo? Na co myslel a co ho dokázalo zase navrátit do normálního stavu?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 17. 03. 2024 11:00

Miloš Kopecký byl filmový a divadelní herec, zpěvák a pedagog. Působil v Divadle na Vinohradech. Vyučoval na Pražské konzervatoři herectví. Pravděpodobným spouštěčem jeho celoživotních sžíravých depresivních stavů byly zoufalé výčitky, že neochránil svoji židovskou matku, která zemřela v koncentračním táboře. Jeho otec se s ní totiž rozvedl s vidinou, že zachrání rodinný obchod.

Miloš Kopecký navrhl své přítelkyni společnou sebevraždu

Sám Miloš Kopecký ale dlouho trval na tom, že žádnou depresí netrpí. Poprvé byl kvůli špatnému duševnímu stavu hospitalizován v roce 1953. Po týdenním klidu na lůžku se ale přidaly myšlenky na sebevraždu. Jeho tehdejší přítelkyně Milena Le Breux se ho snažila z tohoto stavu ze všech sil dostat, protože s ním sdílela jeden byt, což bylo pro ni velmi náročné. Nemohla se dívat na to, jak chodí jako tělo bez duše.

Jednoho dne se to vyhrotilo natolik, že jí dokonce navrhl společnou sebevraždu. A ona s tím souhlasila. Řekla, že pustí plyn. Ve skutečnosti doufala, že změní názor. Pro tentokrát jí to vyšlo. Rozhodl se počkat ještě čtvrt roku.

Přítelkyně mu pomáhala dárky

Další záchvat deprese dostal při natáčení filmu Větrná hora. Čím dál více ho pohlcovaly negativní pocity. Milena to ani v tomto případě neponechala náhodě. Věděla, že Miloš rád jezdívá na obědy na kole. A tak mu jedno sehnala. Od Otakara Brouska, který prodával švýcarský bicykl, který vypadal téměř jako nový. Normálně by mu to pomohlo, jenže balík přišel poničený a kolo rozbité. A Miloš si z toho vydedukoval, že to bylo namířeno proti jeho osobě, kvůli čemuž upadl do ještě větších depresí.

Jindy mu během zájezdu s Divadlem ABC poslala kytici. To mu zvedlo náladu. Za dva dny jí přišla pohlednice, kde kromě pozdravu byla dvakrát podtržena věta: Všechno je v pořádku. A opravdu bylo. Dalším spolehlivým "antibiotikem" byla chřipka či fyzická únava. Odborně se tomu říká "únik od nemoci".

Nikdo mu to nevěřil

Miloš Kopecký se svého času léčil také u psychiatra Miroslava Plzáka, který věděl, že většina jeho hereckých kolegů nevěří, že trpí depresemi. Bohužel si za to mohl tak trochu sám. V manických stádiích totiž své okolí velmi rád ironicky urážel a všelijak popichoval. "Člověk, který normálně chodí, nevykazuje známky žádné nemoci, jen se trochu víc potí...nevypadá na to, že by mu něco bylo. Proto mu mnozí nevěřili jeho depresi. A to jeho chování. Sžíravý sarkasmus, když mu bylo dobře," zavzpomínal rekvizitář Leo Hanzl.

On sám se snažil své stavy popsat na papíře, kde mu to šlo nejlépe. Třeba v dopise svému příteli Vladimíru Vodičkovi, dlouholetému řediteli Divadla Na Zábradlí: "Přišla velká deprese. Trvá již 14 dní. Jsem pod silnými prášky, takže se klepu, točí se mi hlava, což je nepříjemné chvíli, ale delší dobu nesnesitelné. Nejraději bych stále ležel a civěl do stropu. Když totiž vstanu a obléknu se, vyčerpám tím veškerou energii pro zbývající den. Oholit se je námaha. Obědvat je námaha. Šaty jsou těžké a tlačí mne k zemi. Občas nevím, kde klást nohu. Při prudším pohybu závrať. Nepřeháním ani trošku-bohužel."

Je to jen neuróza, tvrdil Miloš Kopecký

Před tužkou a papírem se nestyděl, lidem ale tvrdil, že má jen neurózu. V žádném případě si nechtěl připustit, že trpí maniodepresivní psychózou. To by už mohl rovnou přiznat, že se zbláznil. Pečlivě si ale zapisoval všechny léky, které užíval, aby měl přehled o tom, jaký mu nejvíce zabírá. K jednoznačnému závěru však nedošel. Nejvíce si ale oblíbil Rohypnol. V šedesátých letech se dokonce nechal ambulantně "ošetřit" elektrošoky, ale tato metoda ho vyděsila natolik, že od ní raději upustil. Co kdyby začal ztrácet paměť? To si jako herec nemohl dovolit...

Na film Utopím si ho sám s Milošem Kopeckým se můžete podívat v neděli 17. března ve 14:45 na ČT1.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Miloš Kopecký
Kniha Miloš Kopecký - důvěrný pohled, Pavel Kovář, Jana Kopecká, nakladatelství Eminent

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články