10 největších trapasů na Oscarech: Vášnivý polibek, dobře mířená facka a naháč na jevišti

10 největších trapasů na Oscarech: Vášnivý polibek Brodyho a Berry a dobře mířená facka Willa Smitha
Zdroj: Profimedia
V roce 2003 si Adrien Brody odnesl sošku Oscara za Nejlepší mužský herecký výkon. Jakmile dorazil na pódium, přivítal se s moderátorkou Halle Berry velmi vášnivým polibkem.V roce 2021 vznikla iniciativa, která se snažila dopředu předpovědět výsledky ceremoniálu. Bohužel jim to nevyšlo. Tak kupříkladu nejlepším hercem se nestal Chadwick Boseman (který byl již půl roku mrtvý), ale Anthony Hopkins za roli ve filmu Otec. A to se ani galavečera nezúčastnil. Akademie se za tento průšvih omluvila až po padesáti letech. Na předávání Oscarů vystoupila jménem Marlona Branda. Nešlo však o děkovnou řeč, bylo to spíše odmítnutí kvůli tomu, jak se zacházelo s indiány v Hollywoodu. Za to ji doslova lidé v hledišti vypískali.Oscaři 2017 byli plni různých překvapení. Mezi to největší patřilo vyhlášení závěrečné ceny za Nejlepší film. Toho se měli zhostit Faye Dunaway a Warren Beatty. Měl to být romantický muzikál La La Land. Producenti již drželi sošku v rukou a měli po projevech, když vtom zasáhla režie. Byl to omyl. Skutečným vítězem byl snímek Moonlight.+ 1 fotka+ 2 fotky

Předávání Oscarů by mělo probíhat sofistikovaným způsobem. Přece jenom jde o velmi slavnostní ceremoniál, který probíhá již od roku 1929. Přesto během jeho historie došlo hned k několika kontroverzním situacím. Podívejme se tak spolu na ty největší trapasy ze všech.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 09. 03. 2024 16:00

Oscar, také Cena Akademie, je každoročně udělován americkou Akademií filmového umění a věd. Jde o nejprestižnější filmovou cenu, přestože se týká hlavně americké produkce. Je to jedna z nejvýznamnějších kulturních událostí v Hollywoodu, která se odehrává v losangeleském Dolby Theatre.

Bojkotovaný Občan Kane

Film Občan Kane je považován za jeden z nejlepších snímků všech dob. O tom svědčí i fakt, že se držel dlouhých padesát let na vrcholu žebříčku nejlepších filmových děl Sight and Sound. Bylo to něco nového. Příběh byl postaven na vzestupu a pádu vydavatelského magnáta Williama Randoplha Hearsta a byl plný kritiky kapitalistických struktur.

Jenomže "hlavní hrdina" snímku byl ještě naživu a rozhodně se mu tento počin nelíbil. Snažil se tak film ze všech sil potopit. Podařilo se mu ho téměř stáhnout z distribuce, navíc se v tisku objevovaly útoky na tvůrce Občana Kanea. A když se při nějaké slavnostní události zmínil název filmu, lidé začali nesouhlasně pískat. Z devíti nominací tak nakonec Občan získal jen jednu, a to za scénář.

Nedočkavý Frank Capra

Frank Capra sice získal tři sošky za režii, v roce 1933 by se ale, dle jeho vlastních slov, raději zahrabal hluboko pod zem. Tehdejší moderátor Will Rogers zavolal na jeviště "Franka", aniž by zmínil i jeho příjmení. Capra tak sebejistě vstal a kráčel vstříc pódiu. Když se pak se širokým úsměvem otočil k publiku, zjistil, že reflektor míří na jiného režiséra - Franka Lloyda. Raději se tak s rudými tvářemi vrátil na své místo v hledišti.

Producentka Jan Chapman pohřbena zaživa

Děvětaosmdesátý ročník Oscarů byl docela plný překlepů a jeden z nich dokonce prošel bez povšimnutí. Během části ceremoniálu, kde se vzpomíná na již zesnulé kolegy, se u fotografie jedné z neujznávanějších světových kostymérek Janet Patterson objevil i snímek australské producentky Jan Chapman, která byla v té době živá a zdravá. Ihned se tak proti tomu ohradila. Bylo to totiž ještě horší v tom, že obě pojilo dlouholeté přátelství.

Remíza Katherine Hepburn a Barbry Streisand

Katherine Hepburn měla za sebou již hodně filmů a ikonických rolí. Barbra Streisand byla zase v roce 1969 úplným nováčkem. Když tak Ingrid Bergman otevřela obálku se jménem vítěze v kategorii Nejlepší herečka, nedokázala skrýt své překvapení. Streisand i Hepburn získaly po 3030 hlasů, cenu tak měly získat obě. Převzít si ji přišla jen Streisand, Hepburn Oscary vždy odmítala, prý je to cena na nic.

Nemrava na pódiu s Elizabeth Taylor

Viděli jste někdy, jak třeba během sportovního zápasu proběhne přes hřiště nějaký naháč? Totéž se událo v roce 1974 na udílení Oscarů. To se zrovna chystal britský herec a voják David Niven uvést slavnou Elizabeth Taylor, když přes jeviště proběhl nahý muž. Oním nudistou byl Robert Opel, aktivista a majitel úspěšné umělecké galerie. Mělo jít o součást antikonformního vystoupení.

Opel se nejdříve připlížil za Nivena a pak vyběhl, přičemž prsty udělal znamení míru. Niven to naštěstí zvládl s anglickou grácií a důvtipem. Opel nebyl překvapivě z ničeho obviněn a své vystoupení zopakoval ještě na několika dalších akcích.

Na další oscarová faux pas se podívejte do naší galerie.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Academy Awards
Screenrant.com: 10 Biggest Oscar Controversies Of All Time

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články